DP’de olağanüstü kurultay için sürpriz adım… Süheyl Batum ve Ecevit ekibinin de katılımı bekleniyor

Gelişmelerin her adımını bu sayfalardan duyurmaya çalıştık… O süreçte, DP Genel İdare Kurulu’nun olağan kongreleri başlatma kararının ardından, sürecin işleyişiyle ilgili takvimi de Başkanlık Divanı belirlemişti.
Buna göre…
İki partinin birleşmeleri nedeniyle Demokrat Parti teşkilatlarında nisan ayı sonunda üye yenilemeleri yapılacaktı. İlçelerde mayıs ve haziran aylarında delege seçimleri gerçekleştirilecek, temmuz ve ağustos aylarında ilçe kongreleri tamamlanacak, eylül ve ekim aylarındaysa tüm illerde il kongreleri bitirilecekti.
DP büyük kongresinin de, yani kurultayın da kasım ayında toplanması öngörülmüştü.
Ne var ki…
DP Genel Merkezi’nin hazırladığı bu takvim, hesapta olmayan sürpriz gelişmeler nedeniyle işlemedi.
Üstelik…
Takvimi değiştiren gelişmeler de Bursa’dan başladı.
Demokrat Parti-Anavatan Partisi birleşmesinden sonra başlayan yeniden yapılanma süreci nedeniyle teşkilatlarda yapılan değişiklikler, görevden alınanların mahkemeye başvurmalarının yolunu açmış, mahkemelerden de başta İl olmak üzere toplam 7 ilçe için olağanüstü kongre kararı çıkmıştı.
Hatta…
Mahkemeler olağanüstü kongreler için İl ve ilçelere kayyum heyetleri atamıştı.
Gerçi…
Bu sürecin ilk kongresi Osmangazi’de yapıldı. Fakat kongrede seçilen İsmet Koyuncu ve yönetimi daha sonra görevden alınıp, kongre öncesi atanan Muharrem Şenocak yönetimi tekrar işbaşına getirildi.
Görevden almayı bu sayfadan duyurduğumuz gece, mahkeme sürecine önderlik eden eski il başkanı Füsun Yaşar bizi aramış ve “Benim aday olmamam için böyle yapılıyor” yorumunu yapmıştı.
Ardından…
Yaşar’ın Ankara’ya gidip DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile görüştüğü, bu görüşmede “İl’de olağanüstü kongre kararının geri çekilmesi karşılığı kararı alınan ilçe kongrelerinin yapılması, Osmangazi’de de kongrede seçilen İsmet Koyuncu yönetiminin göreve iade edilmesini istediği, bu isteğin de Cindoruk tarafından kabul edildiği” bilgisi cumartesi günü Bursa Hakimiyet’te meslektaşımız Okan Tuna’nın köşesinde yayınladı.
Gerçi…
Ankara’dan “kimseyle yapılmış bir pazarlık ve buna dayalı anlaşma yok” şeklinde haberler de geliyor ama her adımın özel yankılara yol açtığı da bir gerçek.
Bununla birlikte…
“Bu sayede teşkilatın önüne sandık konuyor, fena mı?” söylemlerinde gözden kaçan bir nokta var:
Birleşme sonrası üye güncellemesi yapılmadığından ve Anavatanlı üyeler henüz DP üye listelerinde yer almadığından olağanüstü kongreler yalnızca DP delegelerinin katılımı ve oy vermesiyle yapılabiliyor.
Oysa…
Ortada birleşmiş iki parti var ve birleşen partilerden birinin henüz birleşilen partide oy hakkı yok. Bu da ciddi bir demokratik ortam eksiği olarak yansıyor.
Derken…
DP’deki süreçle ilgili çarpıcı bir haberi bugün Bursa’nın en çok okunan internet haber portalı www.gundem16.com duyurdu.
Haberde
İlki şubat ayında İzmir’de, ikincisi geçen ay Aydın’da yapılan DP Marmara ve Ege Bölge İstişare Toplantısı, bu ay DP Çanakkale İl Teşkilatı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildiği, sonuç bildirgesinin de kamuoyuyla paylaşıldığı8 duyuruluyor.
Toplantıda…
Aralarında DP Bursa İl Başkanı Ayhan Barışıcı’nın da yer aldığı 20 il başkanının Genel Başkan Cindoruk’a iletilmek üzere olağanüstü kongre kararı alıp imzaladıkları bilgisine de haberde yer veriliyordu.
Bu karar…
Normal işleyiş içinde sürpriz bir adım olarak kendini gösteriyor.
Nedeni de şu:
Cindoruk’un yapılacak ilk kurultayda yerini Prof. Dr. Süheyl Batum’a devretme arzusu biliniyordu. Hatta bunun için kasımdaki olağanüstü kurultayı beklemeden mayısta olağanüstü kurultay düşündüğü de biliniyordu.
Ne var ki…
Bölge il başkanlarının toplanıp olağanüstü kurultay kararı almaları gerçek anlamda sürpriz oldu.
Böylece…
Genel Merkez yerine kurultay isteğinin il başkanlarından gelmiş olması önemli ki bunun da Genel Merkez bilgisiyle gerçekleştiği anlaşılıyor.
Bu durumda…
Şimdi gözler, tarihi belli olmamakla birlikte olağanüstü kurultaya çevrilmiş durumda. İlk düşünülen şekliyle kurultay mayıs ayında mı toplanır, hazirana mı kalır şu an bilemiyoruz ama kurultay öncesi DP kulislerini heyecanlandıran bir başka beklentiyi de paylaşmak istiyoruz.
Kulislere göre…
Cindoruk’un yerine genel başkan olması beklenen Prof. Dr. Süheyl Batum’la birlikte Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in de DP’ya katılması bekleniyor.
Dahası da var…
Demokratik Sol Parti’nin en güçlü olduğu dönemde Bülent Ecevit’in A kadrosu olarak bilinen Tayfun İçli, Tayyibe Gülek, İstemihan Talay gibi isimlerin de en geç olağanüstü kurultayda DP’ya katılmaları bekleniyor.
Böylece…
Yılların merkez sağ geleneğinden sonra DP’nin kendine seçtiği merkez partisi olma hedefinde sol ayak da tamamlanmış olacak.

İlgili Reklamlar