Bursaspor’un kentle birlikte sürdürdüğü şampiyonluk yürüyüşünde yerel medyanın spor sayfaları geride kaldı

Ligin zirvesinde yalnızca iki takım var. Daha 5 hafta önce 6 puan geride bulunan Fenerbahçe geçtiğimiz hafta bir puan farkla liderliği Bursaspor’dan aldı.
Ama…
Kaderi kendi elinde olmasa da Bursaspor’un şampiyonluk iddiası sürüyor.
Üstelik…
Bursaspor’un kulüp tarihindeki ilk şampiyonluk yürüyüşü bu. Gerçi Ertuğrul Sağlam liderliğindeki yeşil-beyazlı ekip yine tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’ne katılmayı hemen hemen garantiledi ama Bursa kenti son üç haftaya 1 puan geride girilmesine karşın takımına güvenini sürdürüyor ve şampiyonluğa inancını koruyor.
Ne var ki…
Türkiye’nin en güçlü yerel medyasının spor sayfalarına takımın, taraftarın ve kentin coşkusu yeterince yansımıyor. Sayfalarda, Timsah’ın bu büyük başarısını yansıtacak ne bir özel mizansen var ne de kentin coşkusunu yansıtacak hareketler. Bu duruma, İstanbul’daki yorumcular da şaşırıyor ve ekranlardaki spor programlarında tartışırken yadırdıyorlar.
Oysa…
Yıllar öncesini anımsıyoruz. Bursa basını çok kıt teknik olanaklara karşın spor sayfalarında apayrı rüzgarlar estiriyordu.
Örneğin…
70’li yıllarda Doğru Hakimiyet gazetesinde Mustafa Tunçakın ustanın yaptığı spor sayfaları geliyor gözümüzün önüne.
Gazetede haber metinlerinin eritilmiş kurşunun döküldüğü kalıplarda yazıldığı, başlıkların elle dizildiği, fotoğrafların çinko üzerine işlenen klişelerden oluştuğu o dönemlerde; bugünkü ofset teknolojisinden daha ileri mizanpajlar çizerdi Mustafa Tunçakın usta.
Dahası…
Kafasında canlandırdığı maç günü özel sayfası mizansenine uygun fotoğrafı çekebilmek için arabasına atlayıp Mudanya’ya gemi fotoğrafı çekmeye bile giderdi.
Tabiriyle kullanmak gerekirse, sayfaya resmen kuş konduran atraksiyonlar yapardı.
Aynı şekilde…
İlhan Öztat’ın kendi eliyle Olay’da çizdiği sayfa mizanpajlarını anımsadık. Bugünkü gibi muhteşem başarılardan çok uzakta olunan o günlerde bile İlhan, çok özel sayfa mizanpajlarıyla okurun karşısına çıkar, Bursaspor için kentin heyecanlanmasını sağlardı.
Bugün Bursaspor şampiyonluğa gidiyor. Ama geçmişin çok kıt teknolojik olanaklarıyla hazırlanan sayfalarından eser yok. Nedense meslektaşlarımız sayfaları coşturmak yerine sıradan ve düz haberleri tercih ediyorlar.
Biz de bunun nedenini anlayamıyoruz.
Bu arada…
Nedenini anlayamadığımız bir durumu daha paylaşmak istiyoruz.
Bilgisayar kayıtları ortada…
27 Nisan Salı’yı 28 Nisan Çarşamba’ya bağlayan gece saat 00.14’te bu sayfalarda “Bursaspor’un genç yıldızları Sercan, Volkan ve Ozan’a lig bitiminde milli takımla Amerika yolu gözüküyor” başlığıyla bir haber yayınladık.
Haberde…
Milli Takım Teknik Direktörü Hiddink’in bu üç forvet oyuncusu yanında, yeni defans arayışları kapsamında Bursaspor’dan Kaptan Ömer Erdoğan ile stoper İbrahim Öztürk’ü de gözetim altına aldığı, ikisinden birini tercih edebileceği bilgisine de yer verdik.
Bu haberimizi…
28 Nisan Çarşamba günü kısa adı İHA olan İhlas Haber Ajansı alıntı yaparak servise koydu. İHA’nın haberinin ikinci paragrafı ise şöyleydi:
“Bursa’nın duayen gazetecilerinden Ahmet Emin Yılmaz’ın internet sitesinde yer alan habere göre, 3 yıldız futbolcunun Guus Hiddink tarafından izlenmeye alındığı ve Amerika’daki hazırlık kampı için aday kadroya alınacağı belirtildi.”
Haber…
Bu şekliyle İstanbul’da yayınlanan pek çok gazetede yer aldı. İnternet haber sitelerinde ve spor sitelerinde de yayınlandı.
Bursa’
da ise habere bu şekliyle Meydan gazetesi yer verdi.
Buna karşın…
Haberi birinci sayfanın sağ üst köşesine taşıyan Olay ile spor sayfasında kullanan Bursa Hakimiyet nedense haberin kaynağını çıkararak yayınladı.
İki gazetenin de spor servislerinde çalışan meslektaşlarımızı tanır ve çok severiz. Hepsinin habercilik konusunda ne kadar duyarlı olduklarını da iyi biliriz. Zaten bunu bildiğimiz için neden böyle davrandıklarını anlayamadık.