Bursa’nın acı kaybı: Yılmaz Akkılıç üstadımızı kaybettik

Bazen, yazı yazanlar için kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar oluyor. Şu an, işte tam da böyle bir an. Bu sıkıntıyı Yılmaz Akkılıç’ı anlatabilmek için klavyenin başına oturduğumuzda daha da fazla hissettik.
Evet…
Yılmaz Akkılıç büyüğümüzü, üstadımızı biraz önce kaybettik.
Geçtiğimiz hafta evinde düşüp kalçasını kırmıştı. Tıp Fakültesi’nin hastanesinde tedavi görüyordu. Bugün de ameliyat olacaktı. Fakat, yılların yorgunu vücudunda gece üre sorunu çıktı. Öğle saatlerinde kalbinin durduğu haberi geldi ama doktorlar onu yaşama geri döndürebilmek için büyük uğraş verdiler.
Ne var ki Yılmaz abi geri dönmedi.
O…
Kendini tarihe, araştırmaya vermiş, Bursa üzerine eşsiz tarih araştırmalarına imza atmış, bu koca kente Bursa Ansiklopedisi’ni kazandırmış, Bursa’nın geçmişten yarına yolculuğuyla ilgili her çalışmanın içinde yer almış bir canlı tarih gibiydi.
Bursa’ya her şeyini verdi.
Yerel gazetelerde köşe yazıları yazdı. İlerlemiş yaşına karşın yazılarını internet sitelerinde sürdürdü. Bursa siyasetine de katkı yapmış önemli bir isimdi.
Unutmamak gerekir ki…
Bursa tarihinin en büyük siyasi mitingini CHP İl Başkanı olarak 1977 yılında Yılmaz Akkılıç gerçekleştirmişti. Bursa’da CHP belediye başkanlığı seçimini yalnızca bir kez  kazandı, o da 1978 yerel seçimlerinde Akkılıç’ın il başkanlığı döneminde yaşandı.
Bilgi için yaşayan, bilgiyi paylaşmaktan da büyük mutluluk duyan bir büyüğümüzdü.
Nitekim…
Yılların birikimiyle evinde oluşturduğu eşsiz kitaplığı Bursa Gazeteciler Vakfı’na bağışladı. Sonrasında da Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Bursa Gazeteciler Vakfı ve Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle Nilüfer Belediyesi Yılmaz Akkılıç Kütüphanesi bölgenin tek kütüphanesi olarak tüm Bursalılar’ın yararlanmasına sunuldu.
Her gün yüzlerce kişi o kütüphaneyi dolduruyor ve bilgiye ulaşıyor. Öğrenciler ödevlerini hazırlıyor, gençler orada araştırmalar yapıyor, öğreniyorlar.
Kısacası…
Yılmaz Akkılıç gerek tarih araştırmalarıyla, gerek köşe yazarlığıyla, gerek siyasetçi kişiliğiyle Bursa’da iz bıraktı. Bursa; düşünen, araştıran ve üreten çok önemli bir değerini daha kaybetti.
Onu unutmayacağız.
Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenleri başta olmak üzere tüm Bursa’ya başsağlığı diliyoruz.