AK Parti’nin Karacabey’de zor kararı: 5 meclis üyesini ya atacak, ya da kazanırken belediye başkanını kaybedecek

Karacabey’de belediye başkanlığını kazanmayı öncelikli hedef olarak belirleyen Adalet ve Kalkınma Partisi, 29 Mart 2009 seçimleri öncesi bu amaçla Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç’u transfer etti.
Ne var ki…
Daha transfer öncesinden başlayan, sonrasında iki ilçe başkanı değiştirilmesine yol açan gelişmeler de AK Parti’yi sardı.
Bursa’dan bakıldığında, son dönemde Karacabey’de belediye başkanı-parti ve belediye başkanı-meclis üyeleri çatışmalarının yumuşadığı ve sorunların bittiği görülüyordu.
Fakat…
Belediye Başkanı Ergün Koç’un faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısı siyasi anlamda bir patlamaya neden oldu.
Çünkü…
Karacabey Belediye Meclisi’nin AK Parti’li 5 üyesi muhalefetle birlikte hareket etti. Bunun sonucunda da Belediye Başkanı Ergün Koç’un faaliyet raporu onaylanmadı.
Aslında…
Başkan dahil 26 üyeden oluşan Karacabey Belediye Meclisi’nin kritik bir dengesi var. AK Parti’nin başkan dahil 13 üyeye sahip olduğu mecliste CHP ve MHP’nin 5’er, DP’in 2, SP’nin de 1 üyesi bulunuyor. Bu nedenle AK Parti’nin başkanla birlikte 13 oyuna karşılık muhalefet toplamı da 13’e ulaşıyor.
O nedenle…
AK Parti’den 5 üye, grup kararına rağmen muhalefetle birlikte hareket edip karşı oy verince, muhalefet oy sayısı olarak çoğunluğu ele geçiriyor.
Tablo bu derece kritik olduğu gibi, bundan sonrası için de çok kritik bir sürecin başlangıcını oluşturuyor.
İşte…
Bu gelişme üzerine AK Parti İl yönetimi Karacabey konusuna el koydu. Önce Belediye Başkanı ve Karacabey İlçe yönetimiyle görüşüldü.
Sonrasında…
Grup kararına uymayıp muhalefetle birlikte Koç’un faaliyet raporuna karşı oy veren belediye meclisi üyeleri Nurgül Özatilla, Fahrettin Herse, Hayati Demirel, Osman Güzel ve Şenol Erol iki gün önce Bursa’ya çağrılıp İl Başkanlık Divanı olarak İl Başkanı Nagip Vardar ile birlikte Murat Demir, İsmet Su, Refik Özen, Yusuf Dündar, Atilla Demirtaş tarafından dinlendiler.
Toplantıda…
Karacabeyli meclis üyeleri sıkıntılarını anlattılar. Dile getirdikleri sıkıntılar da genellikle Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç ile ilgili oldu.
Şimdi…
Tarafların dinlenmesinden sonra AK Parti İl yönetiminin alması gereken bir karar var. Önümüzdeki hafta çıkması beklenen karar için de İl’in önünde iki seçenek bulunuyor.
Ya…
Grup kararına uymadıkları için 5 belediye meclisi üyesini ihraç edecekler…
Ya da…
Bu üyeleri yeniden kazanmak adına ilçede uzlaşma arayacaklar.
Fakat…
Bu iki seçeneğin de kendi içinde kritik sonuçlarının ortaya çıkma olasılığı var.
Örneğin…
5 meclis üyesi ihraç edilirse, iktidar-muhalefet gruplarının eşit sayıda olduğu Karacabey Belediye Meclisi’nde iktidar partisi olan AK Parti azınlığa düşecek.
Bunu da göze almak kolay değil.
Buna karşın…
Muhalefetle işbirliği yapıp başkanın çalışma raporuna karşı oy verem 5 meclis üyesi kazanmak adına affedilirse, bu kez de Belediye Başkanı Ergün Koç’u kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.
O nedenle…
2 gün önce 5 meclis üyesini dinleyen AK Parti İl Başkanlık Divanı üyeleri şu sıralar kara kara düşünüyorlar.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]