AK Parti’nin İl Başkanlık Divanı’ndaki görev değişikliğinin faturası Milletvekili Mehmet Tunçak’a çıktı

Hafta içinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl Yönetim Kurulu içinde, Başkanlık Divanı yapısında sürpriz bir operasyon yaşandı.
Bunun adı operasyon, çünkü devre dışı kalan isimlerden biri AK Parti’nin yönetim modelinde özel bir yere sahip: Murat Demir.
Adı her ne kadar görev değişikliği olarak açıklansa bile, Murat Demir’in Teşkilat Başkanlığı görevinden alınmasının operasyon olarak yorumlanmasının nedeni de belli:
Önümüzdeki ilk seçimde olası milletvekili adaylığı.
Daha açık söylemek gerekirse…
AK Parti Teşkilatları, daha Hayrettin Çakmak döneminden beri görevde olan Murat Demir’i bugünkü ortamda teşkilatları en iyi tanıyan isim olarak görüyor ve kabul ediyorlar.
Zaten…
Konuyu ilk seçimde milletvekili adaylığı boyutuna taşıyan da bu.
Eğer…
Murat Demir seçim ortamına Teşkilat Başkanı olarak girerse hem Genel Merkez üzerinde bir ağırlık elde eder, hem de yapılacak Temayül Yoklaması’nda doğal olarak avantajlı hale gelir.
Gerçi…
Böyle bir görev değişikliği Murat Demir’in milletvekilliği hedefine ulaşmasını elbette ortadan kaldırmaz ama şansını azalttığı da bir gerçek olarak ortada.
İşte…
Bu nedenle, Murat Demir merkezli operasyonun yapılacak ilk seçimin sıralamasına yönelik olduğu inancı neredeyse AK Parti’nin tüm kademelerinde egemen.
Bu noktada…
Yine siyasetin doğası olarak “Bu işin arkasında kim olabilir?” sorusu öne çıkıyor.
Gerçi…
Başkanlık Divanı’ndaki görev değişikliğinin ardından sanki Devlet Bakanı Faruk Çelik’in isteği ve bilgisiyle yapılmış izlenimi veren bir görüntü çıktı. Daha doğrusu böyle bir görüntü vermek isteyenler oldu ama aradan geçen birkaç gün içinde teşkilatların gözünde bir perde arkası kahramanı oluştu.
O isim…
AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak.
Nedense…
Gerek teşkilatlar, gerek yönetim kademeleri, Başkanlık Divanı’ndaki operasyonun ardında Tunçak’ın olduğuna inanıyorlar ve faturayı da ona kesiyorlar.
Bu pencereden bakıldığında, Tunçak’ın milletvekilliğinden önceki süreçte İl Başkanlığı ve İl Genel Meclisi Başkanlığı yaptığı anımsandığında, çıkarılan böyle bir faturanın hasarını çabuk atlatacak meziyetlere sahip olduğu görülür.
Ne var ki…
Tunçak’la uzun soüredir Osmangazi İlçe arasında gerginlik olduğu, hatta Osmangazi’nin Tunçak’la köprüleri attığı anımsandığında, olayın bu kez daha ciddi boyutlara ulaşabileceği de ortaya çıkıyor.
Yani…
Teşkilatlar, Başkanlık Divanı’ndaki değişikliğin faturasını kestikleri Mehmet Tunçak’a önümüzdeki süreçte daha sıkıntılı anlar yaşatabilirler.
Yine de…
Bütün bunların giderilebilmesi, en azından Osmangazi’deki gerginliğin bugünkü konumda İl ve sonrasında diğer teşkilatlara yapılmadan ortadan kaldırılabilmesi Mehmet Tunçak’ın siyasi yeteneklerine bağlı.
Doğrusu istenirse, onda da bu siyasi yetenekler fazlasıyla var.
Aksi ise…
Çok daha farklı ve sürpriz siyasi sonuçları beraberinde getirir.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]