Siyasette bir sürpriz daha: Mahkeme DP İl’i olağanüstü kongreye götürmesi için kayyum atadı

Demokrat Parti’de görevden alınan yönetimlerin “Siyasi Partiler Yasası ve parti tüzüğü gereği atanan yönetimlerin zamanında kongre kararı almadıkları” gerekçesiyle açtıkları davalarda bugün büyük bir sürpriz daha yaşandı.
Daha doğrusu…
DP İl Başkanı iken görevden alınan Füsun Yaşar’ın Bursa 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davanın bugünkü duruşmasında bir dizi sürpriz gelişme yaşandı.
İlk sürpriz gelişme…
Davacı olarak Füsun Yaşar’ın konumuyla ilgili oldu.
Çünkü…
Önceki duruşmada DP İl Başkanlığı ve Genel Merkezi tarafından yapılan savunmada, davayı açan Füsun Yaşar’ın eski il başkanı olmasına karşın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki DP üye listelerine göre parti üyesi olmadığı itirazını yapmıştı.
Listelerde Yaşar’ın adı gerçekten de olmadığı için, müdahil avukatı olarak davaya giren Avukat Mustafa Cambaz bugünkü duruşmada yasanın verdiği davacı değiştirme hakkını kullanmak istediğini bildirdi.
Mahkeme bu isteği kabul edince, Füsun Yaşar’ın yerine Eyüp Özkan davacı oldu.
Ardından…
Davacı tarafının, atamadan sonra 45 gün içinde İl Yönetimi tarafından kongre kararı almadığı yönündeki başvurusu mahkeme tarafından değerlendirmeye alındı.
Bu aşamada…
Davacı Avukatı Mustafa Cambaz, olağanüstü kongre için mahkemeye 3 kişilik kayyum listesi sundu.
Bunun üzerine…
Savunma tarafı, davacı kayyumlarına itiraz etti ve onlar da 3 kişilik kayyum listesi sundular.
Sonuçta…
DP Bursa İl Yönetim Kurulu’nun atama yapıldıktan sonra süresi içinde kongre kararı almadığına hükmeden Bursa 4. Sulh Hukuk Mahkemesi, olağanüstü kongre yapılmasına karar verdi.
Kongre için de…
Davacı tarafın önerdiği listeden Ahmet Aktaş ve Tuba Ulutaş ile savunmanın önerdiği Günay Özbek’i kayyum olmarak görevlendirdi.
Böylece…
Karma kayyum listesiyle DP İl’in olağanüstü kongre yapmasının yolu açıldı.