Nilüfer Belediyesi’nin 20 yıllık baraka dönemi bitti… Belediye pazartesiden itibaren Nilpark’ta

1989 yılında yapılan seçimlerde Bursalılar merkezde Büyükşehir Belediyesi’nin yanında Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediye başkanlıkları için de seçim yaptılar.
Doğru Yol Partisi’nin merkezde 4-0 kazandığı o seçimde Ziya Güney de Nilüfer Belediye Başkanı olarak seçildi.
Seçilmesine seçildi ama…
Merkezdeki Yıldırım Belediye Başkanı Zeki Eke gibi, onun da oturacak makamı yoktu. Aralarında en şanslısı, Osmangazi Belediye Başkanı seçilen Erhan Keleşoğlu oldu.
Bu nedenle…
Yıldırım ve Nilüfer belediye başkanları için geçici makamlar hazırlandı.
O kapsamda…
Nilüfer Belediyesi tabelası da, Heykel’den Hal’e inerken, İnönü Caddesi üzerinde, dörtyol lambalarının hemen altında sol taraftaki kiralık binaya asıldı.
Sonra…
Diğer belediye başkanları gibi Nilüfer Kurucu Belediye Başkanı Ziya Güney de belediye teşkilatını kurmak üzere çalışmalara başladı. Doğal olarak önceliği kadro oluşumuna verdi.
Ardından da…
Yeni oluşturulan Nilüfer ilçesini Nilüfer’den yönetmek üzere yer arayışına başladı.
Bölgede…
Bugün yeni Bursa olarak kabul ettiğimiz yapılaşma başlamamıştı. Yani ortada bugünkü modern Nilüfer yoktu.
Onun yerine…
Eskiden köy statüsünde olan Beşevler-İhsaniye-Fethiye üçgeninde geniş bir alan vardı. Bu alanda da belediye olarak kullanılabilecek bir bina yoktu. Daha doğrusu, o seçimlerle birlikte mazide kalan Bursa Belediyesi’ne ait bu bölgede hiçbir bina yoktu.
O nedenle…
Güney de yeni bir bina yapana dek, bölgenin tam ortası kabul ettiği, Orhaneli Kavşağı’nın yanında, İzmir Yolu üzerindeki eski köy merası olan belediyeye ait yeri geçici belediye yönetim merkezi olarak seçti.
Buraya da…
Uludağ Üniversitesi’nin de kuruluş yıllarında Soğukkuyu ve bugün Yüksek İhtisas Hastanesi olan eski Göğüs Hastanesi’nin bahçesindekiler gibi prefabrik barakalar kondurdu.
Nilüfer Belediyesi de bu barakalardan halkla iletişim kurmaya ve çalışmaya başladı.
Bir yandan da…
Hızlı bir şekilde belediye hizmet binası için yer aramaya başladı. Onu da barakaların yakınında buldu ve Orhaneli Kavşağı’nın kuzey köşesindeki alanı imar uygulamalarıyla belediye hizmet binası alanı olarak plana işledi.
Binanın temelini attı, hatta kaba inşaatını bitirdi.
Ama…
1994 yerel seçimlerinde Nilüfer Belediye Başkanı olarak Anavatan Partisi’nin adayı Faruk Baykal seçildi. Baykal, kendisinden önceki başkanın başlattığı hizmet binasına sıcak bakmadı. Bakmadığı için de binayı bitirecek çalışmaları yapmadı, barakalardan hizmeti sürdürdü.
1999 seçimlerinde bu kez Demokrat Sol Parti adayı olarak Mustafa Bozbey seçimi kazandı. Bozbey de önceki başkan Baykal gibi Orhaneli Kavşağı’ndaki belediye hizmet binasına soğuk baktı, o da inşaatı tamamladı.
Hatta…
Bozbey seçilir seçilmez yeni bir belediye binası yeri arayışına girdi, İhsaniye Meydanı projesi içinde bu binayı yapmayı planladı.
Ne var ki…
İhsaniye Meydanı olarak öngördüğü alanda kamuya ait alanların belediyeye devrini sağlayamadı, belediye olarak da kaynak bulamadığı için proje gerçekleşmedi.
Bozbey¸ 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak iki kez daha seçim kazandı ve toplamda 3 dönem seçilerek Bursa’da rekor kırdı.
Ama…
1989’un koşullarına göre oluşturulan barakalardan Nilüfer Belediyesi’ni yönetmek artık kolay olmuyordu.
Bu aşamada…
Tamamlanmayan, yarım kaldığı için de sorunlu hale gelen belediye hizmet binası inşaatının yerine alışveriş merkezi olarak bir firmaya verildi. Firma oraya çok katlı alışveriş merkezi yaptı.
Koşullar değiştiği, yeni bir belediye binası yapmak da güçleştiği için, Nilüfer Belediyesi alışveriş merkezine dönüşen binanın bazı bölümlerine yerleşme kararı aldı.
İşte o işlem bugün başladı.
Bu sabah…
Nilüfer Belediyesi’nin İzmir Yolu kenarındaki barakalarına gidenler taşınma çalışmalarıyla karşılaştılar. Bu sabah başlayan taşınma, hafta sonu tamamlanacak ve Nilüfer Belediyesi pazartesi sabahından itibaren Orhaneli Kavşağı’nda Nilpark tabelası olan binada hizmet vermeye devam edecek.
Böylece…
Nilüfer Belediyesi’nin 20 yıllık baraka dönemi bu sabah sona ermiş oldu.
Bir anlamda…
Belediye hizmet binası olarak Ziya Güney’in başlattığı bina, sonra göreve gelen başkanların tercihi nedeniyle inşaatı tamamlanmadı ama yerine yapılan alışveriş merkezinin bir bölümü pazartesiden itibaren Nilüfer Belediyesi olarak hizmet verecek.