Kongre takvimini kesinleştiren Demokrat Parti’de Cindoruk yerini Süheyl Batum’a mı bırakıyor?

Açıkça söylemek gerekirse… Demokrat Parti’nin Anavatan Partisi ile birleştiği 31 Ekim kurultayına gidilen süreçte beklentiler çok büyüktü.
En büyük beklenti ise…
Siyasette alternatif arayanlara cazibe merkezi oluşturmak üzere, birleşmenin yalnızca DP ve Anavatan ile sınırlı kalmayıp daha geniş kesimleri içine alacak şekilde gerçekleşmesiydi.
Ne var ki…
Beklenen olmadı, iki partinin dışında yegâne katılım Gaziantep’in eski belediye başkanı olan Celal Doğan ile sınırlı kaldı.
Buna karşın…
Yola merkez partisi olma iddiası ve umuduyla çıkan DP bu hedefe ulaşamazken, yıllardır temsilcisi olduğu merkez sağ siyasetini de önemli ölçüde terk etti ve geriye de dönemedi.
Bu kez…
Parti içinde yeniden merkez sağ hareketi adıyla yeni organizasyonlar oluştu ve bu hareket parti tabanından çok da ilgi gördü.
İşte…
Böyle bir ortamda Demokrat Parti, birleşme sonrası kongreler sürecini başlatıyor.
Bu da doğal bir süreç.
Çünkü…
İki partinin birleşmesinden sonra il ve ilçe yönetim kurulları yalnızca sayısal anlamda birbirlerine katılarak birleştirilmiş, bu kez de ortaya yönetebilme ve karar alabilme riskleri taşıyan kalabalık yönetimler ortaya çıkmıştı.
Nitekim…
O süreçte yeniden yapılanma kapsamında Bursa’da Ayhan Barışıcı başkanlığında 80 kişilik il yönetim kurulu oluşturulmuştu. Biz de 80 kişilik yönetim için “bir kuruldan çok meclis gibi” yorumu yapmıştık.
Şimdi…
Tüm bu hormonlu yapıları normaline dönüştürecek süreç başlıyor. Kongrelerde yönetim kurulları olması gereken rakamlara inecek.
O kapsamda…
DP Genel İdare Kurulu’nun geçen ay yaptığı toplantıda aldığı kongre sürecini başlatma kararının ardından, sürecin işleyişiyle ilgili takvim de Başkanlık Divanı tarafından belirlendi.
Buna göre…
İki partinin birleşmeleri nedeniyle Demokrat Parti teşkilatlarında nisan ayı sonunda üye yenilemeleri yapılacak.
Takvime göre…
İlçelerde mayıs ve haziran aylarında delege seçimleri gerçekleştirilecek.
Sonra da…
Temmuz ve ağustos aylarında ilçe kongreleri var. Eylül ve ekim aylarındaysa DP tüm illerde il kongrelerini tamamlayacak. Kesinleşen takvime göre DP büyük kongresi, yani kurultayı da kasım ayında yapılacak.
Ancak…
Nisan sonunda üye yenilemeleriyle başlayıp kasım ayında kurultayla sona erecek takvimin normal bir süreç için belirlendiğini vurgulamakta yarar var. Takvim işlerken ülkede erken seçim kararı alınırsa, doğal olarak bu süreç değişecek ya da askıya alınacak.
Bu arada…
Ankara’dan gelen haberlere göre DP’de kesinleşen tek şey kongre takvimi değil.
Parti kulislerinde…
DP-Anavatan birleşmesine ağabeylik yapmak üzere genel başkanlığı üstlenen Hüsamettin Cindoruk’un kasım ayında yapılması planlanan kurultayda genel başkanlığa aday olmayacağı konuşuluyor.
Hatta…
Cindoruk’un yerini, birleşme sırasında da adı gündeme gelen Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Süheyl Batum’a bırakacağı konuşuluyor.
Dahası…
Konuşmaktan öteye, “Anlaşması yapıldı… Hüsamettin Bey genel başkanlığı Süheyl Hoca’ya bırakacak. Böylece birleşmede yarım kalan hamle tamamlanacak” bilgisini çok iddialı olarak ortaya koyanlar var.
••••••••••
Bu arada…
DP planladığı kongre takviminden önce Bursa’da, mahkeme kararıyla Osmangazi İlçe kongresini yapacak.
Görevden alınan kadroların “Siyasi Partiler Yasası ve parti tüzüğünün öngördüğü süre içinde atanan yönetimin kongre kararı almadığı” gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine Bursa İkinci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar gereğince Osmangazi’nin olağanüstü kongresi 14 Mart 2010 Pazar günü yapılacak.
Kongrede…
Birleşme sonrası yeniden yapılanma sırasında ilçe başkanı atanan Muharrem Şenocak’ın yanı sıra Cem Özkardaş, İsmet Koyuncu ve Üstün Tunalıgil’in de 14 Mart’ta mahkeme kararıyla kayyum denetiminde yapılacak kongrede aday olmaları bekleniyor.
Eğer…
Kulislerdeki söylentiler gerçekleşirse DYP/DP ilk kez 4 adaylı kongre yapacak.