Elazığ depreminden sonra CHP Milletvekili Demirel, Bursa’daki okulların durumunu sordu

Deprem istatistiklerine ve uzmanların değerlendirmelerine bakılırsa, Elazığ’daki deprem orta şiddette bir deprem olarak kayıtlara girmiş bulunuyor.
Ne var ki…
Fazla büyük olmamasına karşın bu depremde 51 kişi yaşamanı yitirdi.
Fakat…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan faciayı kerpiç evlere bağladı. Yaygın medya da bu gerekçeye sarılınca olay bambaşka bir yöne gitti.
Oysa…
İstanbul merkezli medyanın sallanma korkusunu yaşadığı Körfez Depremi nedeniyle Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da yıkılan binalar hep betonarmeydi.
Yani…
Burada bir kez daha ortaya çıkan gerçek şu ki, hangi türden olursa olsun yapı sağlıklı değilse, depremin küçüğü de büyüğü de öldürüyor.
Bununla birlikte…
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Kemal Demirel, son deprem felaketinin ardından, fay hattı üzerinde bulunan Bursa’da geleceğe yönelik önlemler kapsamında çok önemli bir konuyu soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun cevaplaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Demirel önce şunu anımsatıyor:
“Bakanlığınıza geçtiğimiz yıl vermiş olduğum bir  soru önergesine aldığım cevapta; Bursa ili genelinde 3 üncü ve 4 üncü öncelikle güçlendirilmesi gereken 18 okul bulunduğu ve bu okul binalarının güçlendirme projeleri ile zemin etütlerinin hazırlandığı ve güçlendirmenin yapılacağı bildirilmiştir.”
Sonra şöyle devam ediyor:
“Bursa 1. derece deprem bölgesindedir. Dolayısı ile olası büyük bir depremde üçüncü ve dördüncü öncelikle güçlendirilmesi gereken yapılarda önemli hasarlarla birlikte, hayati risklerin oluşacağı,  gerek binaların statikleri açısından ve gerekse toplu alanlar olmasından dolayı panik anı hezeyanı yaşanmaması açısından son derece önemlidir.”
Şunu vurguluyor:
“Bunun için okullarda çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin ve canımız olan çocuklarımızın can güvenlikleri için bu okulların bir an önce güçlendirilmesi ve depremlere karşı dayanıklı hale getirilmesi konusunda yetkililerden bu sorunun bir an evvel çözülmesi toplum adına büyük önem taşımaktadır.”
Ardından da şunları soruyor:
Bir…
“Bursa ili genelinde 3. ve 4. öncelikle güçlendirilmesi gereken 18 okul binası ile ilgili olarak bu güne kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır?”
İki…
“İlgili okullarda eğitimin devamının sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması ile ilgili olarak devam eden çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?”
Üç…
“Bakanlığınızın bu okullar dışında, Bursa ili sınırlarındaki okullarda depreme yönelik yürüttüğü denetim çalışmaları var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?”