CHP’de kongre bitti kargaşa yeniden başladı

Gözlemimizi kongre notlarında paylaştık… Cumhuriyet Halk Partisi pazar günü, Bursa’da bugüne kadar yapılmış en düzenli İl kongresini yaptı.
Ancak…
Listenin ortaya çıkmasıyla birlikte kongre salonunda başlayan homurtular bugün daha değişik boyutlara ulaştı.
Bu kapsamda…
Geçmişte CHP Yıldırım İlçe Başkanlığı yapan Yıldırım Belediye Meclisi Üyesi Nesimi Üçlertoprağı bugün CHP’den istifa ettiğini açıkladı. Üçlertoprağı’nın istifa gerekçelerini kısaca “verilen sözlerin tutulmaması” olarak özetlemek mümkün.
Ancak…
İstifa dilekçesi, bu akşam yapılan CHP Yıldırım İlçe Yönetim Kurulu’nda gündeme alınmadığı için görüşülmedi.
Ayrıca…
Yıldırım İlçe yönetiminden de 5 kişinin istifa ettiği yolunda yoğun spekülasyonlar yapılıyor.
Kulislerde ise…
Gürhan Akdoğan’ın gerek İl Yönetim Kurulu listesine, gerek kurultay delegeleri listesine Alevi kökenli kimseyi almadığı şeklindeki değerlendirmelerin Nesimi Üçlertoprağı’nın istifasında etkili olduğu konuşuluyor.
Buna karşın…
Yönetim kanadından ise, “İl yönetiminde 2, kurultay delegeleri listesinde ise 3 Alevi kökenli delege olduğu” bilgisi veriliyor.
Bu arada…
Listenin ortaya çıkmasından sonra tepki göstererek salondan ayrılan Mustafakemalpaşa, Mudanya ve Gemlik örgütlerinin tavırlı olmaları nedeniyle “olağanüstü kongre için yeniden imza toplanması” konusu da yoğun şekilde tartışılıyor.
Konuyu gündeme getirenler, Nilüfer’in önderliğinde başlatılabilecek bir olağanüstü kongre için imza kampanyasına Mudanya ve Mustafakemalpaşa ilçelerinin katılabileceği, Karacabey ve Yıldırım’dan da bir grup delegenin imza verebileceği konuşuluyor.
Bu yorumu yapanlar, kongre salonundan ayrılmalarına karşın Gemlik’in gerekçelerinin farklı olduğunu, o nedenle böyle bir kampanyaya katılmayacağını da tahmin ediyorlar.
Yanı sıra…
Gürhan Akdoğan yönetimine bir eleştiri de kongre salonu güvenliği ile ilgili yapılıyor.
Gençlerin koridor oluşturarak Genel Başkan Deniz Baykal’ın salona giriş ve çıkışında partililerle temasını kesmeleri en çok eleştirilen konulardan biri. Kimi partililerin “Böyle bir koruma anlayışı bugüne kadar yalnızca MHP’de görüldü” derken, uygulamanın yol açtığı kargaşa nedeniyle bazı eski partililerin yere düştüğünü söylüyorlar.
Kulağımıza gelenlere göre…
Baykal de gençlerin koridor oluşturarak partililerle temasını kesmelerinden rahatsız olmuş ve kongre sonrası yemekte bu görüşünü partinin Bursa kurmaylarıyla paylaşmış.