Baykal yeşil-beyaz kravatıyla CHP İl kongresinden seslendi: Bursaspor’u göğsümüz kabararak izliyoruz

Düşüncemizi her fırsatta tekrarlıyoruz… Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın konuşmalarını her seferinde büyük bir ilgiyle dinliyoruz.
Çünkü…
Uzun olmakla birlikte Baykal’ın konuşmaları siyaseten doyurucu oluyor, çok önemli noktalara çok önemli vurgulamalar yapıyor.
Fakat…
Baykal’ın son iki Bursa konuşmasını performans açısından biraz zayıf bulduk.
Dahası…
Bugün CHP İl kongresinde yaptığı ve 82 dakika süren konuşması sırasında Baykal’ın yorgun olduğu izlenimi edindik.
O nedenle olsa gerek, konuşması ilk kez bize sıkıcı geldi.
Dahası…
Form düşüklüğü gösteren Baykal’ın konuşması salona yansıdı ve salona gelenler konuşmayı “bir siyasi parti kongresinin coşkusunda değil de konferans ortamında” dinlediler. Ara ara laf atmalar dışında ortaya da coşku çıkmadı.
Bununla birlikte…
Baykal’ın CHP Bursa İl kongresine gelirken taktığı kravatın rengi dikkat çekiciydi:
Yeşil-beyaz.
Bu atmosferde, sözlerinin başında Bursaspor’a geniş yer ayırdı. “Bursaspor’un güncel bir ilgi odağı haline geldiğini” vurguladıktan sonra şunu söyledi:
“Üç büyükler dışında bir takımın Türkiye’nin İstanbul’dan ibaret olmadığını ne zaman ispatlayacağını ararken Bursaspor’un iddiası ortaya çıktı. Bizler de Bursaspor’u göğsümüz kabararak izliyoruz.”
Sonra da…
Kürsüde özel bir kutlama mesajı iletti:
“Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’yı, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ı, futbolcular Sercan, Ozan, Volkan, Kaptan Ömer’i selamlıyorum.”
••••••••••
Bu şık girişin ardından da siyasi değerlendirmelerini yaptı.
Örneğin…
Kongrede görev alacakların Bursa’da CHP’yi seçime götürecek ve yönetecek kadrolar olacağını vurgulayıp seçime işaret etti:
“Bu seçim yaşamsal bir seçimdir. Tarihi bir seçim olacak. Türkiye’nin tarihinde kırılma noktasına doğru sürüklenip sürüklenmeyeceğine milli irade karar verecek.”
Ardından…
CHP Bursa örgütünü kutlarken, yeni bir özgüven ve sorumluluk duygusunun örgüte yansıdığını söyledi.
İktidarın ekonomik ve siyasi kararlarını eleştirirken, daha önce değişik ortamlarda yaptığı konuşmaları tekrarladı. Güncel eleştiri olarak da, “Adana’da Aytaç Durak’ı görevden alıyorsun da Zahid Akman’ı neden almıyorsun?” diye sordu.
Ayrıca…
Gündeme gelen anayasa değişikliği paketiyle “AKP’nin yargıyı siyasallaştırmak istediğini” söyledi, sonra bir adım daha atıp, bu değişikliğin kabul edilmesi halinde “Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin Anayasa Mahkemesi” haline geleceğini kaydetti.
Son olarak da CHP örgütüne hedef gösterip direktif verdi:
“Türkiye yeni bir dönemin eşiğinde. CHP olarak tarihi sorumluluğumuz var. Onun için Bursa’ya sahip çıkın.”