Anadolu Jet haftada 4 gün Yenişehir’den Ankara aktarmalı olarak 11 kente otobüs fiyatına uçuracak

Bursa olarak artık şunu anlamamız gerekiyor: Yenişehir Havaalanı’nın yeriyle ilgili tartışmaların zamanı geçti.
Gazete arşivleri ortada…
Daha havaalanının Yenişehir’e yapılmasının gündeme geldiği 1993-1994 yılında “uygun olmadığını” yazan tek gazeteciyiz.
Ama…
O tartışma o günlerin konusuydu ve orada, artık çok gerilerde kaldı.
Çünkü…
Devlet buraya, Bursa kamuoyunun ve başta Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere kent dinamiklerinin isteğiyle büyük bir yatırım yaptı.
Yani…
Yenişehir’e havaalanı yapılmasının kararını Bursa kenti çoğunlukla verdi.
Nitekim…
Artık uluslararası ölçülerde bir havaalanımız var.
Şimdi bizlere düşen, bu havaalanın çalışmasını sağlamak ve buradan Bursa’yı hem Türkiye’nin her yerine, hem de dış dünyaya hava yoluyla bağlamak.
O nedenle…
SunExpress’in Yenişehir’den Trabzon, Erzurum ve Antalya uçuşlarını, hem de yolcu sorunu yokken iptal etmesi doğrudan Bursa’ya yapılan haksızlık olarak kabul edildi.
Uçuşların iptal edildiği haberini ilk olarak bu siteden Bursa kamuoyuna duyurmuştuk.
Yerel gazeteler burada yazdıklarımızı iki gün sonra sayfalarında manşetlerine taşırlarken biz de Devlet Bakanı Faruk Çelik’in devreye girmesi üzerine Türk Hava Yolları’nın formül aramaya başladığını ve THY ortaklığı olan Anadolu Jet’in uçuş programına Yenişehir’i eklemenin uygun bulunduğunu yine ilk olarak Bursa kamuoyuna buradan duyurduk.
İşte…
O formül 2 Nisan 2010 Cuma gününden itibaren işlemeye başlayacak.
Buna göre…
Anadolu Jet uçuş programını pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri, yani haftada 4 gün olarak Yenişehir-Ankara ve Ankara-Yenişehir şeklinde planladı.
Uçak…
Pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri saat 14.30’da Ankara’dan havalanıp saat 15.30’da Yenişehir’e inecek. Buradan yolcusunu aldıktan sonra saat 16.15’te yeniden Ankara’ya doğru havalanacak.
Bu arada…
Anadolu Jet’in tek uçuş rotası Ankara olmayacak. Bursa’dan Ankara’ya gidenler 1 ya da 2 saatlik bir beklemenin ardından tam 11 uçuş noktasına uçabilecekler.
Yenişehir’den Ankara aktarmalı yolculuk yapılabilecek yerler de Erzurum, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Şanlıurfa, Samsun, Gaziantep, Adana, Bodrum ve KKTC Ercan Havaalanı olarak belirlendi.
Üstelik…
Bu uçuşlar, âdeta otobüs yolculuğu fiyatına gerçekleştirilebilecek.
Örneğin…
Anadolu Jet, 2 Nisan’da başlayacağı yeni uçuş programı kapsamında Bursa’ya özel bir promosyon uygulayacak. Buna göre Bursa-Ankara arası uçak yolculuğu için internetten bilet alanlar 44 lira, satış ofisinden bilet alanlar ise 49 lira ücret ödeyecekler.
Yanı sıra…
Promosyon kapsamında, Bursa’dan Ankara aktarmalı olarak Trabzon, Erzurum, Antalya ve Diyarbakır’a uçacaklar ise biletlerini internetten 59 liraya, satış ofisinden ise 64 liraya alabilecekler.
Program bu şekilde kesinleşti. Ama Bursa kamuoyuna duyurusu ve tanıtımı önümüzdeki hafta içinde yapılacak.
Bunun için de…
Anadolu Jet’in tanıtım ve pazarlama kadroları Bursa’ya gelerek başta medya olmak üzere resmi kurumlar ve sivil toplum örgütlerine yönelik yoğun bir bilgilendirme kampanyası uygulayacak.
Bilgilendirme kapsamına ilçeler de alındı.
Bu arada…
Yenişehir Havaalanı’nın dış dünya bağlantısını kurmaya yönelik ciddi adımların atıldığını da duyuyoruz.
Bu kapsamda…
Geçtiğimiz günlerde Lufthansa’dan bir ekip Bursa’ya gelerek bilet satış acenteleri, turizmciler, işadamı örgütleriyle bir araya geldi ve yurt dışı uçuşları için talep potansiyeli araştırması yaptı.
Kulağımıza gelenlere göre, Lufthansa haftanın iki gün iki ayrı noktadan Almanya’dan Yenişehir’e direkt uçuş planlıyor. Almanya’daki uçuş noktalarından birinin de Münih olması düşünülüyor.
Ancak…
Lufthansa’nın programı kesinleşmiş değil. Bugün için yalnızca düşünce olarak önümüzde duruyor ve bu doğrultuda üzerinde çalışılan bir plan özelliği taşıyor.
Sonuçta…
Söylemek istediğimiz şu:
SunExpress’in Yenişehir’den uçuşları iptal edildiğinde tepki gösterdik ama Devlet Bakanı Faruk Çelik’in devreye girmesiyle geliştirilen formül eskisinden daha verimli bir uçuş planı ortaya çıkardı.
Hele…
Bu programa bir de düşünüldüğü gibi yurt dışı uçuşlar eklenirse Yenişehir Havaalanı işte o zaman planlanan hedeflere ulaşmış olacak.