Altepe, yeni stadyum için Mihraplı’da veledromun olduğu yere yönelmenin gerekçelerini açıkladı

Öncelikle şunu vurgulamak gerekiyor: Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Bursasporluluğundan hiç kuşku yok.
Bursa’da yaşayıp kuşkusu olan bulunduğunu da sanmıyoruz.
Nedeni ortada…
Recep Altepe daha AK Parti öncesi Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yaparken yakasında Bursaspor rozeti vardı.
2004 yerel seçimleri öncesinde Osmangazi Belediye Başkan Adayı olduğunda da rozetini çıkarmadı, 5 yıl boyunca yakasında yalnızca Bursaspor rozeti ile Osmangazi Belediye Başkanlığı yaptı.
Yine…
29 Mart 2009 yerel seçimleri sürecinde de Bursaspor rozeti ile adaylık çalışmasını yürüttü. Seçildikten sonra da, yani ligin başlamasından bu yana Bursaspor’un içeride-dışarıda tüm maçlarında yanında oldu.
İstanbul’da da takımın yanındaydı, Diyarbakır’da da tribündeydi.
O nedenle…
Kendisini Bursaspor ile bu kadar özdeşleştiren bir belediye başkanının Bursasporluluğunu tartışmak bile çok büyük haksızlık olur.
Bu noktada…
Şunu da vurgulamak gerekiyor:
Recep Altepe tüm seçim kampanyası boyunca yeni stadyumun Atatürk Stadı’nın olduğu yerde yapılacağını söyledi ve bunun sözünü verdi.
Dahası…
Ağustos 2009’da, mevcut stadyumun olduğu yerde yapılan zemin etüdü araştırmasında yeraltı suyu tespit edildiğinde, bunun da proje değişikliği gerektirip maliyeti en az 10 milyon lira arttırdığında, projenin bire bir uygulanabileceği veledromun olduğu yeri ilk gündeme getirdiğimizde bile o, yerinde yapılacağı ısrarını sürdürdü.
Peki…
Ne oldu da Altepe verdiği sözleri bir kenara bırakıp Timsah Arena’nın kent planlamasında Mihraplı olarak adlandırılan bölgede, veledromun olduğu yere yapılmasına karar verdi ve çalışmaları da oraya yönlendirdi?
Gördüğümüz kadarıyla, özellikle stadyumun yerinde yapılmasını savunanlar bu soruyu gündeme getiriyorlar ve Altepe’ye kırgınlıklarını belli ediyorlar.
Bu nedenle…
Başkan Altepe bugün bir basın toplantısında neden karar değiştirdiklerini açıkladı.
Daha doğrusu…
Yeni stadyumu Atatürk Stadyumu’nun olduğu yere yapmak yerine neden veledromun olduğu yere yöneldiklerinin gerekçelerini bir bir ortaya koydu.
En önemli gerekçe şu:
“Maliyet artışına rağmen biz stadı yerinde yapmayı göze aldık, projeyi de buna göre düzelttik. Ama şampiyonluk yolunda Bursa’da oynanan Manisaspor ve Denizlispor maçlarına olan büyük talep, yeni stadın daha büyük kapasiteye sahip olması gerektiğini ortaya çıkardı.”
Şunu vurguladı:
“Siyasetçiler, spor adamları, yazarlar, kanaat önderleri hep açıklamalarında yeni stadyumun daha büyük olması, daha çok seyirci alması gerektiğini sürekli söylediler, istediler.”
Şunu da ekledi:
“Gittiğimiz her yerde insanlar bizden hep stadı daha büyük yapmamızı istiyorlar. Bilet bulamayanlar bizden bilet talep ediyorlar. Örneğin, AK Parti İl Başkanı Sayın Nagip Vardar ile dün akşam Yüksek İhtisas Hastanesi’nde hasta ziyaretine gittik. Hastalar koridora çıkıp, ‘Başkanım stat büyük olacak değil mi?” diye sordular.”
Varılan sonuç şu:
“Proje üzerinde çalıştık. Stadyum seyirci kapasitesini 31 binden 43 bine çıkardığımızda, Atatürk Stadı’nın olduğu yer yetmiyor. Yerin bir tarafı yol, yani sabit olduğu için yola doğru alanı genişletemiyoruz. O nedenle Kültürpark’a daha fazla girmek gerekiyor. Bu da başka sıkıntılara yol açıyor.”
Söylediğine göre…
Bursaspor’un maçlarını oynayacağı yeni stadyum 43 bin seyirci kapasiteli olarak Mihraplı’da veledromun olduğu yere yapıldığında; Atatürk Stadı’nın olduğu yerde zemindeki suyu kurtarmak ve kod farkları nedeniyle alanı eşitlemek için gereken bodrum katları yapılmayacak.
Böylece…
Ek maliyet getirmeden daha büyük bir stadyuma kavuşulmuş olacak.
Ayrıca…
Atatürk Stadı’nın olduğu yere yapılacak yeni stat için iş makineleri ve kamyonların şehir trafiğine olumsuz etkileri de veledromun olduğu yerde yaşanmayacak, hatta inşaat daha hızlı ilerleyebilecek.
Sözün burasında, “Atatürk Stadyumu ne olacak?” sorusu kendiliğinden gündeme geliyor.
Çünkü…
Önceki dönemde Büyükşehir yönetimi yeni stadyumu Buttim’e yapmayı önerdiğinde, finansmanını karşılamak üzere de Atatürk Stadyumu’nun olduğu yerde alışveriş mlerkezi, otel ve residence olarak adlandırılan çok katlı akıllık evler projesini gündeme getirmişti.
Bu da…
Bursa’nın hayrına olmayan bir yapılaşma için izin verilmesi demekti.
İşte…
Atatürk Stadyumu’nun yerinin ne olacağını merak edenler de, önceki dönem gündeme gelen projeyi anımsayıp “Acaba aynı şey mi oluyor?” kaygısını taşıyorlar.
Altepe onun cevabını da verdi:
“Osmangazi Belediye Başkanı olduğum dönemde ben bu projeye karşı çıkmıştım. Şimdi benim böyle bir şey düşünmem mümkün değil. Ayrıca, o bölge artık SİT sahası. O nedenle oraya bir şey yapabilmek mümkün değil. Biz stadyum için izinlerimizi alırken SİT bölgesi kuralları içinde izin almıştık. Başkasının başka bir şey yapabilmesi söz konusu bile olamaz.”
••••••••••
Toplantıda…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanında Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Gümüş ile AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar vardı.
Yapılacak açıklama Bursa için önemli olduğundan, Bursa adına karar veren yapının bir arada bulunması önemliydi.
Proje Bursa açısından önemli, ama Bursaspor açısından daha önemli.
Bunun da iki nedeni var:
Birincisi…
Yeni stat mevcut yerde yapılırsa inşaat hem uzun sürecek, hem tribünler bölüm bölüm yıkılıp yapılacağı için seyirci sıkıntısı doğacak. Bursaspor da biletleri nasıl satacağı konusunda, özellikle de kombine satışında sıkıntıya düşecek.
Ama…
Mihraplı’da yapılırsa inşaat sorunu olmayacak ve iş makineleri daha rahat çalışıp bütün halde inşaatı bitirecek.
O bakımdan…
Stadın nerede ve nasıl yapılacağı Bursaspor için daha önemli bir durum ortaya koyuyor.
Buna karşılık…
Bugünkü toplantıda Bursaspor yönetimini İkinci Başkan Haluk Özkıyıcı ile Mali Asbaşkan Mustafa Yedikardeş temsil etti. Bursaspor’u şampiyonluğa yürüten Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam da sunumu ilgiyle izledi.
Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’nın kulüp açısından böylesine kritik bir açıklamanın yapıldığı toplantıda olmaması dikkat çekiciydi.
Keşke o da olsaydı da, Bursaspor’un görüşünü en yetkili ağızdan dile getirseydi.