Mihraplı’da satılan arsa Büyükşehir’in başını ağrıtacak gibi gözüküyor

Yerel gazetelerde geçenlerde haber olarak yayınlandı… Bursa Büyükşehir Belediyesi, 14 dönümlük bir arazisini Bursa’nın tanınmış sanayicilerinden birine 14 milyon liraya (eski para değeriyle 14 trilyon liraya) sattı.
Satılan yer…
Mihraplı olarak bilinen bölgede, Bursaray Ana Bakım Merkezi’nin hemen yanında bulunuyor.
Kuşku yok ki…
Bu yere bu kadar bedel ödeyerek alan sanayici, ticari alan olarak değerlendirecek ve burada Bursa’nın yararına yatırım gerçekleştirecek.
Bununla birlikte…
Büyükşehir Belediyesi de elindeki bir gayrimenkulü nakde dönüştürmek yoluyla gelir elde edecek ve buradan sağlayacağı parayla da yine Bursa’ya hizmet anlamında yeni yatırımlar yapacak.
O bakımdan…
Niyetler açısından bakıldığında ortada bir sorun yok.
Gerçi…
Arazi satışı gerçekleştiğinde, “sata sata Büyükşehir’in elinde arazi kalmayacak” gibisinden bazı eleştiriler küçük de olsa gündeme geldi, ama konunun gelişiminde başka bir sorun var.
Çünkü…
O arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne nasıl geçtiğini süreç olarak anımsıyoruz.
15 yıl önceydi…
Bursaray’ın inşaatına başlangıç aşamasında, ana bakım merkezi yeriyle ilgili araştırmalar yapılmıştı. Bir önceki dönemde düşünülen yeri Almanya’dan gelen uzmanlar uygun bulmamışlardı.
Aynı uzmanlar…
Bursaray güzergah hatları üzerinde ve arazide inceleme yaptıktan sonra, Mihraplı’da bugünkü yerin sistemin kesişme noktası olduğunu görüp en uygun yer belirlemişler ve dönemin Büyükşehir yönetimine önermişlerdi.
Yer…
Şimdi mahalle olan eskinin Odunluk Köyü sakinlerinin arazileriydi.
Bunun üzerine…
Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdem Saker raylı sistem ana merkezi ve bakım atölyelerinin oluşturulmasında gerekli bu yerin sağlanması için, o dönem Başkan Danışmanı olarak görev yapan ve gayrimenkul konularıyla ilgilenen Sadak Gençosman’a görev verdi.
Gençosman da kolları sıvayıp Odunluk sakinleriyle görüşmelere başladı.
Bursaray için çok gerekli olan bu araziyi Büyükşehir’in satın alması büyük maddi yük getirecekti. O nedenle, yer sahipleriyle anlaşarak terkler yoluyla elde edilmesi üzerinde çalışıldı.
Buna göre…
Yer sahipleri arazilerinin bir bölümünü Büyükşehir’e devrederken, kalan yerleri için de imar hakkı kazanacaklardı.
Böylece…
Hem Büyükşehir bedel ödemeden çok değerli bir araziye sahip olacak, hem de yer sahipleri mağdur edilmeyecekti.
Görüşmeler sırasında…
Büyükşehir Belediyesi tarafından yerleri istenilen arazi sahipleri “Ya belediye bir gün bu arsaları satarsa?” diye kaygılarını ortaya koydular.
Büyükşehir adına yer sahipleriyle görüşmeleri yürüten Gençosman da bu kaygıyı duyanlara “Hiç endişe etmeyin… Bu bir şartlı devirdir… Burası da Bursaray için gerekli… O nedenle kimse satamaz” güvencesi verdi.
Hatta…
Yer sahipleriyle tek tek şartlı terk protokolleri yapıldı.
Bu yolla…
Bölgede 280 dönüm arazi Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Elde edilen arazinin bir bölümüne Bursaray Ana Bakım Merkezi kuruldu. Kalan yerler de Bursaray Tevsi Alanı olarak ayrıldı.
İşte…
Büyükşehir Belediyesi’nin sattığı 14 dönümlük yer Bursaray için arazi sahiplerinden rızaen terkle elde edilen o arazilerin bir parçası.
Gelişmeler ise…
Bu arazinin satışı nedeniyle hukukî sorunlar doğabileceği için Büyükşehir’in başının ağrıyacağı görülüyor.
Kaldı ki…
Bu yönde bazı girişimlerin başladığı da kulağımıza geldi.