Mahkemeden olağanüstü kongre kararı çıkınca DP Genel İdare Kurulu da olağan kongre sürecini başlattı

Parti tüzüğü ve Siyasi Partiler Yasası’nın hükümlerine karşın, yeniden yapılanma kapsamında atanan yönetimin 30 gün içinde kongre kararı almadığı gerekçesiyle mahkemenin Osmangazi için olağanüstü kongre kararı vermesi bu akşam yapılan Demokrat Parti Genel İdare Kurulu’nun gündemine geldi.
Toplantıda…
Bursa’da başta İl olmak üzere bazı ilçelerde benzer davalar açıldığı da ele alındı.
Yapılan tartışmalar sonucu, Osmangazi için verilen mahkeme kararının birleşme sonrası yeniden yapılanma sürecinde başka il ve ilçelerde de gündeme gelebileceği görüşü öne çıktı.
Bunun üzerine…
DP Genel İdare Kurulu, olası mahkeme süreçlerinin önüne geçmek üzere tüm teşkilatlarda olağan kongreleri başlatma kararı aldı.
Karar gereği…
Üye güncellemeleri hemen yapılacak ve bu yasal süreçler en kısa sürede tamamlanarak delege seçimleri başlatılacak. Süreçle ilgili takvimi ise Genel Merkez genelgeyle teşkilatlara bildirecek.
Bu arada…
Osmangazi için verilen mahkeme kararına temyizde itiraz edilecek ve hukuk yolları denenecek. O yollar tükenir de olağanüstü kongre yapılırsa, bir yandan da yeni delegelerle olağan kongre süreci işleyecek.
Benzer süreci Bursa’da yakın bir süreçte Cumhuriyet Halk Partisi yine Osmangazi’de yaşamış, mahkeme kararıyla olağanüstü kongre yapılmış, kongre sonrası yaşanan gelişmelerle seçilen yönetim tedbirli olarak disipline verilerek düşmesi sağlanmıştı.
Ancak…
CHP’de, yönetime güvensizlik anlamında olağanüstü kongre isteğinin yönetim tarafından kabul edilmeyip olağan kongre için delege seçimi yapılmış ama mahkemece kabul edilmemişti.
DP’de ise durum kongre isteği gerekçesi nedeniyle farklı.
O nedenle…
Mahkemeden gerekli süre içinde kongre yapılmaması gerekçesiyle verilen karara karşın tüm teşkilatlar için kongre süreci başlatma hamlesi var.
Görünen o ki…
Süreçler çok çetrefilli geçecek.