Fırtınalı başlayan kongre sürecini sakin tamamlayan CHP’de, PM Üyesi Irkörücü’den iddialı yorumlar

Parti içi çekişme en çok hangi partide yaşanıyor diye sorulsa, herkesin aklına hemen Cumhuriyet Halk Partisi gelir.
Gerçekten de…
Geçmişten bugüne CHP’de parti içi çekişme hiç bitmediği gibi, her seferinde bir öncekinden daha sert geçti ve sürekli tasfiyeler yaşandı.
Son süreçte de benzer tabloları gördük.
Üstelik…
Bu kez işin içine mahkeme kararları da yansıdı ve Bursa’nın en büyük ilçesi Osmangazi’de mahkemenin atadığı üç kayyum gözetiminde mahkeme kararıyla olağanüstü kongre yapıldı.
Fakat…
Osmangazi’deki bu parti içi mücadeleler nedeniyle fırtınalı başlayan ilçe kongreleri, başlangıcının aksine çok sakin bir havada tamamlandı.
Biz de…
Bu süreci, parti içinde kimilerinin sürecin mimarı olarak gördükleri Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü’ye konuştuk.
Söze…
“Sürecin mimarı” yorumlarına karşı düşüncesini söyleyerek başladı:
“Hiçbir zaman tek başıma güç olmadım. Siyasette de kimsenin tek başına güç olamayacağını en iyi bilenlerdenim. Ekip anlayışıyla siyaset yapıyoruz. İlçe başkanları, il yönetimi, milletvekillerimizle birlikte başardık. Kimsenin birbirinden fazlası ya da eksiği yok.”
Şunun altını çizdi:
“Ben bugün Parti Meclisi Üyesi olmuşsam, ilçe başkanları, kurultay delegeleri, il başkanı ve il yönetimine bunu borçluyum.”
Mesajı şu:
“Siyasette ekiple hareket etmeyi beceremeyenlerin siyasi yaşamlarının nerede noktalandığını hepimiz biliyoruz.”
Şunu da vurguladı:
“Onun için, hiç kimse ne partiden büyük, ne de kendi başına bir güç. Bunu herkes böyle bilmeli.”
Ardından…
Kongreler sürecini ve bugün ortaya çıkan durumu yorumladı.
Bu bölümde de söze, “Kongreler başlarken, Osmangazi İlçe’deki sorunlar nedeniyle, parti içinde muhalefet anlayışıyla siyaset yapan bazı arkadaşlar umutlandılar” diyerek başladı ve şu tespiti aktardı:
“Osmangazi kongresi yapılmazsa, ilçelerden bazılarıyla birlikte hareket ederek Gürhan Akdoğan’ın karşısına aday çıkarabilmeyi düşündüler. Ama kongreler yapıldıkça, böyle bir tablo olmadığını gördüler.”
Duyumunu da paylaştı:
“Hatta, bazı ilçe başkanlarını zorladılar bile. Ama zannediyorum, son iki yıldır özellikle Gürhan Akdoğan ve il yönetiminin başarılı performansı ilçeler üzerinde iyi bir iz bırakmış ki ilçe başkanlarından bu tür beklentileri olanlara olumlu cevap çıkmadı.”
Peki…
Bundan sonrasında neler olacak?
CHP PM Üyesi Irkörücü
olacaklarla ilgili şu öngörüde bulundu:
“Önümüzdeki 15-20 gün içinde Osmangazi kongresi de yapılmış ve bitmiş olacak. Bu kez Gürhan Akdoğan tek adaylı bir kongrede partiyi daha da bütünleştirerek, birleştirerek, 32 kurultay delegesiyle birlikte Genel Merkez’de daha etkili bir konuma gelecek.”
Şu noktaya özellikle vurgu yaptı:
“Bütün bu süreçte parti içinde yaşanan olumsuzluklara rağmen İl Başkanımız Gürhan Akdoğan’ın önemli başarılarını da göz ardı etmeyelim. Bursa’da ne oluyorsa her konuda görüş bildirdi. Hatta, sadece eleştirmekle kalmadı. Alternatiflerini de söyledi.”
Devam etti:
“İlçelerle ilişkilerini çok iyi düzeyde tuttu. Onun için, bu kongreden sonra biraz önce saydığım Bursa’ya sahip çıkma ve ilçelerle diyalog konusundaki becerilerini daha da geliştirerek daha başarılı bir dönem geçireceğini düşünüyorum.”
Şu noktaya dikkat çekti:
“Gelişmeler öyle gösteriyor ki, seçilecek yeni il yönetimi kurulu daha bir yılını doldurmadan ülkede seçim gündeme gelecek.”
Şunu ekledi:
”Nitekim izlediğim kadarıyla Gürhan Akdoğan şimdiden ilçe başkanlarıyla bunun hazırlıklarını konuşuyor. Onlardan üye sayısını arttırmalarını ve sandıklar için hazırlık yapmalarını istiyor.”
Sonra da…
Yapılan çalışmalardan edindiği izlenimi çok iddialı bir şekilde ortaya koydu:
“CHP bu seçimlerde seçmenin karşısına geçmiş dönemlerden çok daha hazır ve diri örgüt yapısıyla çıkacak. Onun için, Bursa’da CHP’nin birinci parti olduğunu görenler sakın şaşırmasınlar.”
Son sözü ise şu oldu:
“Bu sonuç tesadüfen alınan bir sonuç olmayacak. Tamamıyla çalışmanın ve emeğin ürünü olacak.”