DP İl Başkanı Ayhan Barışıcı’dan muhaliflere: Genel Merkeze rağmen politika yapılabilir mi?

Görevden alınan yönetim kadroları tarafından açılan davada mahkemenin verdiği Osmangazi İlçe’nin kayyum tarafından olağanüstü kongreye götürülmesi kararı ilk gün Demokrat Parti’de tam bir şok etkisi yaptı.
Fakat…
Şu sıralar, sürprize karşı ne yapılması gerektiğini belirleyecek adımlar atılıyor.
Biz de…
Bir yandan yeniden yapılanma sürecinde partinin yeni kadrolarını oluşturmaya, diğer yandan da parti içinde birliği sağlamaya çalışan Demokrat Parti İl Başkanı Ayhan Barışıcı’ya gelişmeleri sorduk.
O da…
Her zamanki sakin ve uzlaşmacı kişiliğiyle şunu söyledi:
“Hukuğa her zaman saygılıyız ve hukuğun verdiği kararlara da güveniyoruz. Fakat biz de hukukî hakkımızı kullanacağız ve Osmangazi için verilen kararı temyize götüreceğiz.”
Bununla birlikte…
“Bizi Genel Merkez atayarak göreve getirdi. O nedenle biz de Genel Merkez ile birlikte hareket edeceğiz” dedi ve gelinen noktayla ilgili olarak muhalif ekibe özel mesaj anlamında şunu söyledi:
“Siyasetin en önemli kurallarından biri, hatta gerçeği olan şunu da unutmamak gerekir: Genel Merkeze rağmen politika yapılabilir mi? Ben bunca yıldır siyasetin içindeyim Genel Merkeze rağmen politika yapılabildiğini hiç görmedim.”

Şu uyarıyı yaptı:
“Hangi parti olursa olsun, bunu yapabileceğini zanneden varsa, zararlı çıkar. Nitekim geçmişte zararlı çıkan çok oldu.”
Şunu da ekledi:
“Kaldı ki, bu konuda Genel Merkezimizle birlikte hareket ediyoruz. Bugün de Genel İdare Kurulumuzun toplantısı var. Sanıyorum toplantının gündem maddelerinden biri bu olacak.”
Şu sözleri ise yakın gelecek adına önemli:
“Yapılacak görüşmelerin sonunda bazı kararlar alınabilir. Bu bazı kararlar da çok farklı ve özel kararlar olabilir.”