DP’deki gelişmeler ve dava açılan ilçelerin ortak özelliği Anavatan kökenlileri rahatsız etti

Birleşme kurultayı sonrası yeniden yapılanma süreci Demokrat Parti için en azından Bursa bazında sancılı gelişmelere neden oluyor.
Nitekim…
İki partinin yönetimlerini birleştirmek için yapılan teşkilat yenilemesi sırasında görevden alınan kadrolar bazı ilçelerde mahkemeye gittiler.
Bu kapsamda…
İl’in yanı sıra Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Gemlik ve Nilüfer’de “atama tarihinin üzerinden 30 gün geçmesine karşın kongre kararı alınmadığı” gerekçesiyle davalar açıldı.
Bunlardan…
Osmangazi için yapılan başvuruda mahkeme kongre kararını verdi ve kongreyi toplaması için de partiye kayyum görevlendirdi.
Yaşananlar da İl Başkanı Ayhan Barışıcı ile görevden alındıktan sonra açılan davalara önderlik eden Eski İl Başkanı Füsun Yaşar arasında polemiğe yol açtı.
İşte…
Bu polemikten bir sitem doğdu.
Yıllarca Anavatan Partisi’nin İl ve Osmangazi yönetimlerinde görev yaptıktan sonra Ayhan Barışıcı başkanlığında yeni oluşturulan DP İl Yönetim Kurulu’nda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev alan Önder Ersoy, gönderdiği iletide, bu siteden aktardığımız polemiklerle ilgili düşüncelerini ve izlenimlerini dile getiriyor.
İşin polemik tarafını bir yana bıraktığımızda ise, önemli bir noktaya dikkat çekiyor:
“Baktığınız da göreceksiniz ki dava açılan ilçelerin başkanları Anavatan kökenli.”
Bu noktada…
Görevden alınan kadroların yaptığı “Demokrat Parti öz evlatlarını harcadı… Parti hızla Anavatanlaştırılıyor…” gibi açıklamaları sorguluyor ve “Ne hikmetse Anavatanlı kadroları bir türlü kabullenemediler” deyip soruyor:
“Demokrasiden, haktan, hukuktan bahsederken Anavatan Partisi kadrolarının hak ve hukukunu niye düşünmüyorlar?”
Sonra da…
Olağanüstü mahkeme isteğiyle mahkemelere dava açan ekibi oligarşik davranmakla eleştirip şöyle sesleniyor:
“Şu iyi bilinmelidir ki, eğer başarılı olmak istiyorsak DYP ve ANAP’ı unutmalı, DP’ye yeni bir parti olarak bakmalıyız.”
Gördüğümüz kadarıyla…
Birleşme sonrası yeniden yapılanma sürecinde ortaya çıkan sancılar ve görevden alınan ekibin gösterdiği tepkiler, Anavatan’dan gelen kadrolar arasında sabır taşması durumuna yol açmış.
Nitekim…
Önder Ersoy duygularını dile getirirken, görevden alınan ekibin açıklamaları arasında karşılaştırmalar yapıyor ve gelişmeler nedeniyle yaşadıkları rahatsızlığı açık açık ortaya koyuyor.
Kısacası…
DP’nin içindeki kimi gelişmeleri izlerken, partinin artık iki kanadı olduğunu gözardı etmemek gerekiyor.