Demokrat Parti’ye sürpriz… Osmangazi’yi olağanüstü kongreye götürmesi için mahkeme kayyum atadı

Bursa siyasetinde bugün ikinci kayyum sürprizi yaşandı. Üstelik ikinci kayyum sürprizi de Osmangazi’de.
Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi İlçe’yi olağanüstü kongreye götürmesi için mahkeme kararıyla kayyum atanmasının ardından bu sabah da Bursa 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Demokrat Parti Osmangazi İlçe’yi olağanüstü kongreye götürmesi için kayyum atandı.
Dava…
Görevden alınan Füsun Yaşar yönetiminde İl Disiplin Kurulu Üyesi olan Hatice Sarıgül tarafından, parti tüzüğüne göre atanan ilçe yönetiminin 30 gün içinde olağanüstü kongreye gitmesi gerektiği hükmüne karşın, Osmangazi İlçe Başkanı atanan Muharrem Şenocak’ın süresi içinde kongre kararı almadığı gerekçesiyle açıldı.
İlk duruşmada…
Yeni yönetim, davayı açan Hatice Sarıgül’ün parti üyesi olmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan mahkemeye gelen üye listesinde de Sarıgül’ün yer almadığı görüldü.
Buna karşın…
Bursa 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde bu sabah yapılan duruşmada, davayı açan Hatice Sarıgül’ün İl Disiplin Kurulu Üyesi olduğunun anlaşılması üzerine başvurusu kabul edildi.
Bununla birlikte…
Muharrem Şenocak’ın atanmasının üzerinden 30 gün geçmesine karşın olağanüstü kongre kararı alınmaması nedeniyle de olağanüstü kongre toplanmasına karar veridi.
Mahkeme…
DP Osmangazi’yi olağanüstü kongreye götürmesi için de Rüstem Önder, Mustafa Geniş ve Bünyamin Uzunkul’u kayyum atadı.
Böylece…
28 Ocak’ta ilk duruşması yapılan dava 10 Şubat’ta sonuçlanmış oldu.
Atanan kayyum heyeti partiyi yönetmeyecek ama olağanüstü kongre için çalışma yapacak. Yönetim ise mahkemenin verdiği karara itiraza hazırlanıyor.
Demokrat Parti’de il başkanlığı görevinden alınan Füsun Yaşar’ın tüzük hükümlerine göre atamanın üzerinden 45 gün geçmesine karşın İl için kongre kararı alınmadığı gerekçesiyle açtığı davanın ilk duruşması ise 18 Şubat’ta yapılacak.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]