Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak’ın ilginç anketinin ilginç sonuçları

Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak farklı siyaset stiliyle bilinir.
Dahası…
Konuşmalarında, araştırmacı-siyasetçi modeline örnek oluşturacak şekilde siyaset bilimi, siyaset tarihi, siyaset felsefesi konularında araştırmaya dayalı bilgiler vermeyi ve bu doğrultuda yorumlar yapmayı önemser.
Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak’ın farklarından biri de, sanal aleme yani internete önem vermesi.
Nitekim…
Konuşmaları, siyasi aktiviteleri ve kişisel bilgilerinden oluşan www.hayrettincakmak.com adresindeki kişisel internet sitesinden kendisini izleyenlerle sürekli temas kuruyor.
Bu sitede Çakmak mini anketler de yapıyor.
Örneğin…
Şu sıralar “Bugün seçim olsa Meclis dışındaki hangi partiye oy verirsiniz?” diye soruyor.
Böylece…
Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve BDP ile, temsil edilen DP dışında siyasetin alternatifi için birinci derece seçmen görüşü belirlemeye çalışıyor.
Çakmak’ın sorusunda cevap şıkları olarak Saadet Partisi Numan Kurtulmuş, Büyük Birlik Partisi Yalçın Topçu, Türkiye Partisi Abdüllatif Şener, Türkiye Değişim Hareketi Mustafa Sarıgül ve diğerleri şeklinde 5 seçenek var.
Bu noktada…
Dikkat çeken ilk işaret şu:
Çakmak mini anketinde “hangi partiye” diye sormasına karşın, parti ve lideri birlikte sunuyor, tercihi de buna göre yaptırıyor.
Böylece…
Türkiye’de seçmenin siyasi tercih yaparken, parti ve partinin ana ilkeleri yerine daha çok lidere bakarak karar verdiği gerçeğinin altını çiziyor.
Bu sabah anketi incelediğimizde, şu ânâ kadar kullanılan oylara göre çıkan sonucu şöyle gördük:
Saadet Partisi Numan Kurtulmuş yüzde 45.5, Türkiye Değişim Hareketi Mustafa Sarıgül yüzde 36.36 ve Büyük Birlik Partisi Yalçın Topçu yüzde 18.18.
Çakmak’ın internet sitesindeki mini ankette Türkiye Partisi Abdüllatif Şener için hiç oy kullanılmamış.
Bundan da…
Hayrettin Çakmak’ın internet sitesini takip edenlerin potansiyel olarak AK Partili oldukları varsayımından hareketle şu üç sonucu çıkarmak mümkün:
Bir…
AK Parti seçmeni, ayrılıp parti kuran ve eski partisini suçlayan Abdüllatif Şener’i affetmiyor.
İki…
AK Parti seçmeni, yürüdüğü yolda bir sorun çıkarsa kendine en yakın alternatif olarak Saadet Partisi’ni görüyor.
Üç…
Genelde Sarıgül’ün CHP’ye zarar vereceği ve DP’nin temsil ettiği merkez sağdan da oy alacağı beklentisinin yanında, AK Parti seçmenini de heyecanlandırdığı ve bu seçmenin alternatifleri arasına girdiği görülüyor.