Belediye başkanları da sosyal paylaşım sitesi facebook’u keşfetti… Mesajlar artık sanal alemden

İnternet günlük yaşamımızda giderek daha çok yer alıyor. Hem de, etkisini her geçen gün arttırıyor.
Artık…
Banka işlemleri internet üzerinden yapılıyor. Alışverişlerde interneti tercih edenlerin sayısı artıyor. Kitaplar internetten alınıyor, yemek siparişleri internet üzerinden veriliyor.
Dileyen…
Haber alıyor, dileyen dünyanın öbür ucuyla tavla oynuyor, dileyen tanımadığı ülkelerin kent planlarını inceleyip şehirlerde sokak aralarında bile dolaşıyor.
Yine…
Müzik dinlemek ya da video seyretmek için de interneti tercih eden pek çok kişi var.
Kısacası…
Sanal âlem internet resmen dipsiz bir kuyu.
İşte…
Bu dipsiz kuyu sanal âlemde son dönemin gözdesi haline gelen sosyal paylaşım sitesi facebook da artık günlük yaşantımıza daha çok girdi.
Dün bu sitede, facebook üzerinde etkili gördüğümüz, daha doğrusu facebook’ta bizim çok hızlı olarak tespit edebildiğimiz siyasetçilerden örnekler verdik.
Gelen iletilerin yanı sıra, facebook’ta yapılan yorumlardan yazımızın ilgi gördüğü izlenimi edindik.
Hatta…
Kimi dostlar da, unuttuğumuz siyasiler olduğu uyarısını yaptılar.
Uyarıları, anımsatmaları ve sitemleri aldık kabul ettik. Ama dün de belirttiğimiz gibi, yazdığımız örnekleme isimler, bizim henüz daha çok yenisi olduğumuz facebook üzerinde etkin görebildiklerimiz arasından oldu.
Elbette…
Daha pek çok siyasetçi ve parti teşkilatı facebook sosyal paylaşım sitesinde aktif haldeler.
Bununla birlikte…
Dikkatimizi çeken bir başka durumu daha paylaşmak istiyoruz:
Belediye başkanları da facebook’u keşfettiler ve artık vatandaşla bire bir teması facebook’ta kurup mesajlarını doğrudan buradan veriyorlar.
Bu noktada da…
İki grup facebook anlayışı ortaya çıkıyor.
İlk grupta, facebook sayfasını kendisi kontrol eden ve mesajlaşmaları bizzat yürüten belediye başkanları var.
Örneğin…
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bizzat kendi sayfalarını kendileri kontrol eden belediye başkanları olarak dikkat çekiyor.
Yanı sıra…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına bir üyelik, 3 de grup sayfası var. Gruplarda Altepe’nin, bir facebook terimi olan çok sayıda hayranı olduğu görülüyor.
Aynı şekilde…
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’in de hem kendi hem de grup sayfaları var.
Bununla birlikte…
Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Orhangazi Belediye Başkanı İsmail Tartar’ın üye sayfaları yok ama grup sayfaları var.
Üstelik…
Sosyal paylaşım sitesi facebook’ta Mudanya Belediye Başkanı Hasan Akttürk için tam 3 grup sayfası açılmış.
Sonuç olarak…
Vatandaşların belediye başkanlarıyla bire bir mesajlaşabilmeleri, hatta onların faaliyetlerini izleyebilmeleri ve hayran olabilmeleri de günlük yaşantımızdaki önemli değişiklikler arasında.
Yani…
Facebook günlük yaşamımızda gece-gündüz demeden daha çok yer alırken, siyasetin de ilgisini artık daha fazla çekiyor.