Yenişehir’den Avrupa uçuşları başlıyor, ilk sefer Düsseldorf’a

Bursa’da değişmeyen bazı tartışma konuları var. Zaman geçse ve uygulama değişse bile bu konuların tartışması değişmiyor.
Örneğin…
Yenişehir Havaalanı bu kentin değişmez tartışma konularından.
İlk olarak…
18 yıl önce yer konusundaki tartışmalarla gündeme geldi. Yeni havaalanının nereye yapılacağı sorusunun tartışması zaman zaman kırıcı boyutlara ulaştı.
Sonunda…
Havaalanının Yenişehir’e yapılması kararlaştırıldı. Fakat bu kez de maliyet hesapları gündeme geldi. Her şeye karşın havaalanı yapılıp bitirildi, ama çalıştırılamaması büyük bir sorun oldu.
Türk Hava Yolları bir ara, başta Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere sivil toplum örgütlerinin koltuk garantisi vermesiyle günlük Ankara seferleri başlattı. Ama, Yenişehir’den Ankara’ya akşam gidilip sabah dönülmesi kimseye cazip gelmediği için bu uçuşlar uzun süreli olamadı.
Sonra…
Çare uzak hatlarda arandı. Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır seferleri başladı. Bu seferler, Diyarbakır hariç haftada iki gün olmak üzere sürüyor. Yenişehir’den yapılan uçuşlara, Antalya da eklendi.
Yanı sıra…
Hac ve umre kafileleri Yenişehir Havaalanı’ndan çıkış ve yurda giriş yapıyorlar. Bazı özel uçak seferleri de yine organize ediliyor.
Ama…
Yenişehir Havaalanı’nın daha fazla çalışması, daha rantabl olması, özellikle de Bursa’nın dünyaya açılan kapısı olması isteği uzunca bir süredir tartışma olmaktan çıktı, artık isteğe dönüştü.
İşte…
Bu konudaki sevindirici gelişmeyi turizmcilerden duyduk.
Daha doğrusu…
Bursa’yı dünyaya açabilmek ve tanıtabilmek için yıllardır her şeyi deneyen Bursalı turizmcilerin duydukları haber nedeniyle sevinçlerine tanık olduk.
Üstelik…
Duydukları haber yalnızca turizmciler için değil, Bursa için sevindirici.
Çünkü…
Türkiye’nin önemli turizm firmalarından Öger Tur 31 Mart’tan itibaren haftada bir gün Yenişehir’den Almanya’nın Düsseldorf kentine direkt uçuşlar başlatıyor.
Her çarşamba uçak Düsseldorf’tan gelecek ve Yenişehir’den yolcusunu alıp dönecek.
Gerçi…
Sefer günü belli ama, uçak Almanya’dan geleceği için saatler henüz belli değil.
Buna karşın…
Uçuş için bilet satışları başladı. Firmanın açıkladığı tarifede Yenişehir’den Düsseldorf’te bir kişinin tek uçuşu vergiler dahil 60 euro. Gidiş-dörnüş bilet ise yine vergiler dahil 190 euro olarak belirlendi.
Yenişehir-Düsseldorf seferi, şu an Avrupa’ya yapılan ilk direkt uçuş özelliği taşıyor. Öger Tur bu hatta daha sonra yine Almanya’nın Frankfurt ve Stutgart kentlerine seferler başlatmayı da planlıyor.
Ne var ki…
Bursa’dan direkt yurt dışı uçuşlar için bir başka beklenti daha var:
Üsküp ve Balkan seferleri.
O konuda da, daha önce söz veren siyasetçilerin sivil toplum örgütlerinin isteklerinin bir an önce gerçekleşmesini sağlayacaklarını umuyoruz.