Sporda sürpriz proje: Eğitim Vadisi’ne, aynı anda 3 branşta müsabaka yapılabilen spor salonu

Herkes Atatürk Stadı’nın yerine yapılacak Timsah Arena’yı bekliyor. Çünkü yeni stat Bursa’nın futbol kültürüne ayrı bir değer katacak.
Ayrıca…
2016 Avrupa Şampiyonası organizasyonunu Türkiye’nin alması halinde gruplardan biri Bursa’ya verilecek ve Timsah Arena’da bu kapsamda 5 maç oynanacak.
Onun için…
Yeni stat projesinin hazırlıkları hem Bursa’nın ve Bursaspor’un beklentileri, hem de Futbol Federasyonu’nun hedefleri doğrultusunda ilerliyor.
Ancak…
Gerek UEFA’nın aradığı kriterler, gerek Timsah Arena’nın özellikleri nedeniyle yeni stadyumun aynı yerde yapılabilmesi mümkün değil.
Zaten…
Proje biraz genişliyor ve hemen yanı başında bulunan Atatürk Spor Salonu ile Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’nu da kapsıyor. Stat inşaatının başlayabilmesi için de bu yapıların yıkılması gerekiyor.
Ne var ki…
Yeni yapılan kapalı havuzlar yüzmede sorunu çözse bile Bursa’nın basketbol, voleybol ve hentbol liglerinde oynayan erkek ve kadın takımları var. Onlarla birlikte yerel alt yapı liglerinin maçları Atatürk Spor Salonu’nda oynanıyor. Güreş, boks, judo, karate ve halterciler de müsabaka için bu salonu kullanıyorlar.
Tüm bu müsabaka trafiğini küçük Çekirge Spor Salonu’nun kaldırması ise mümkün değil.
O nedenle…
Yeni ve büyük bir salon yapılmadan Atatürk Spor Salonu’nun yıkılabilmesi doğru bir yaklaşım olmayacak.
Oysa…
Nilüfer’de, Fethiye ile Ataevler’in kesiştiği kavşağın kenarında yıllar önce başlamış, hatta su basmanı seviyesine kadar gelip kalmış büyük bir spor salonu inşaatı var.
Yıllardır ödenek bulunamadığıı için o inşaat su basmanı seviyesinde duruyor.
İşte…
Siyasi otoritenin de desteğiyle öncelikle bu başlayıp kalan inşaatın ödenek sorunu çözülüyor. İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Gümüş geçenlerde bu konuda Ankara’dan sevindirici haberlerle döndü.
Kulağımıza gelenlere göre…
Yeni bütçe içinde yapılacak düzenlemelerle bu salonun ihtiyaç duyduğu ödenek aktarılacak ve inşaat hızla tamamlanacak.
Bu arada…
Bursa’da çok yeni ve çok değişik bir salon projesi daha geliştirildi.
Yine…
İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ortaya çıkan proje, aynı anda 3 değişik kategoride müsabaka yapılabilecek bir spor salonu hedefliyor.
Bu değişik uygulamalı salonun yeri belirlendi: Eğitim Vadisi.
Hatta…
Proje tamamlandı ve muhtemelen de önümüzdeki ay içinde ihaleye çıkacak.
Salon…
15 metre yüksekliğinde, 65 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde olacak. 8 soyunma odası bulunacak. Bölmeler kapatıldığında aynı anda basketbol ve voleybol maçları oynanırken güreş, judo, karate, boks ya da halter müsabakası da yapılabilecek.
Bölmeler kaldırıldığında ise tek salon haline gelip milli lig ya da uluslar arası bir maç oynanabilecek.
Bölmeler kapalıyken salon 1350 seyirci kapasiteli olacak. Ama gerektiğinde bölmeler kaldırıldığında seyirci kapasitesi 3 bin 500’e çıkabilecek.
Sonuç olarak…
Timsah Arena için Bursa, yapıldığı dönemde Türkiye’nin en modern ve büyük salonlarından biri olan Atatürk Spor Salonu’nu kaybedecek ama, yerine hem Nilüfer’de yenisini, hem de kentin doğusunda aynı anda 3 branşta müsabaka oynanabilen değişik bir salon kazanacak.
Yıkılacak olan Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu’na karşılık olarak da, Atıcılar’da yine yarım kalan olimpik ölçülerdeki kapalı yüzme havuzu inşaatı hızla tamamlanacak.