CHP’de sürpriz… Osmangazi’de olağan kongre, olağanüstü kongre öncesi seçilen delegelerle yapılacak

Süreç biraz karışık gelişti… Bu karışıklık da, siyasetin kendi içindeki çekişmelerini yargı yoluyla çözmesi sürecinde yaşandı.
Bu süreçte…
Cumhuriyet Halk Partisi’nde yıllardır siyaset yapan ve yönetimlerde bulunan, ancak son dönemde muhalif kimliğiyle anılan kadrolar, Osmangazi İlçe’nin olağanüstü kongre yapması için imza topladılar.
İstek…
CHP yönetimi tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine muhalif ekip konuyu yargıya taşıdı ve mahkemeden olağanüstü kongre isteğinde bulundu.
Davanın karar aşamasında bu kez CHP yönetimi bir hamle yaptı ve tüm ilçelerde olağan kongre sürecini başlattı.
Hatta…
Delege seçimlerini bile yaptı.
Nitekim…
Mahkemenin yönetimin kayyuma devredilip eski delegelerle Osmangazi’nin olağanüstü kongre yapması kararının tebliği partiye ulaştığında, yeni kongre için yeni delege seçiminin bittiği ortaya çıktı.
Bu da yeni bir yasal tartışmaydı ama, Seçim Kurulu’nun da kararıyla CHP Osmangazi, mahkemenin verdiği karar doğrultusunda eski delegelerle olağanüstü kongre yaptı. O kongrede de Recep Tek tek aday olarak seçime girip kazandı.
Bu da…
Diğer ilçelerde olağan kongreler devam ederken, CHP İl kongresine Osmangazi delegelerinin katılabilmeleri için Osmangazi’de de olağan kongre yapılması sürecini başlattı.
Tam bu konuda harekete geçilmesi beklenirken, cuma günü CHP Genel Merkezi’nden bir yazı geldi.
Yazıda…
Osmangazi’nin olağanüstü kongrede seçilen yönetiminin onaylandığı öncelikle vurgulanıyordu.
Sonrasında ise…
Onaylanan yeni yönetimin olağanüstü kongre öncesi seçilen delegelerle olağan kongre yapmak üzere üç gün içinde karar alması isteniyordu.
Yani…
CHP Genel Merkezi’nin kararına göre; mahkeme kararıyla görevi kayyuma bırakan Kurtuluş Akdeniz yönetiminin olağanüstü kongre öncesi yaptığı delegelerle, olağanüstü kongrede seçilen yönetimin olağan kongreyi toplaması gerekiyor.
İşte…
Biraz karışık gibi gözükse de tam bu noktada gelişmeyi ilginç kılan bir başka durum ortaya çıkıyor:
Olağanüstü kongre, daha önce görevden ayrılan ve muhalif ekibin önderlerinden biri olan Sabit Şerbetçioğlu’nun yaptığı eski delegelerle toplandığı için âdeta muhalif ekibin tek kale maçı gibi olmuştu.
Şimdi ise…
Kurtuluş Akdeniz’in görevi kayyuma bırakmadan önce yaptığı delegelerle Recep Tek başkanlığındaki yönetim kongreyi toplayacak. Olağanüstü kongrenin tersine, bu yapıdan da Tek ya da onu destekleyen muhalif ekibin etkinlik sağlayabilmesi pek mümkün görünmüyor.
Yani…
Bu kez de İl Başkanı Gürhan Akdoğan-Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü önderliğindeki yönetim ekibi olağan kongrede tek kale maç yapacak.