Bursa turizmde kabuğunu kırıyor mu? Mart’ta Berlin, Mayıs’ta Dubai fuarlarına Bursa çıkarması var

Yıllardır Bursa’nın turizmden yeterli payı alamadığını konuşur ve tartışırız.
Doğru…
Bursa gerçekten de turizmden gerektiği gibi pay alamıyor.
Dahası…
Eskiden bir gecelik paket turlarla gelen turistler varken, son yıllarda gece konaklama yapan turist sayısında da çok ciddi azalma var.
Oysa…
Bursa’da tarih var, doğal güzellikler var, elimizin altında Uludağ var. Ama bunlardan yararlanamıyoruz.
İşin kötüsü…
Yararlanabilmek için de çok fazla gayret göstermiyoruz. İstiyoruz ki, turist kendiliğinden Bursa’yı ve özelliklerini keşfetsin, gelip bize hayran olsun. Camilerimizi gezsin, padişah türbelerinden etkilensin.
Öyle olunca…
Kimse kendiliğinden gelip keşfetmiyor. Keşfetmediği gibi, dünyada turizm pazarlaması çok ileri noktalara gittiği için, kendini sunan yerlere yöneliyor.
Bizim yıllarca kendimiz bildiğimiz için önemsediğimiz cami ve türbeler de, İstanbul’da görülebildiği için yeterince ilgi çekmiyor.
Peki…
İstanbul’a rağmen biz cami ve türbelerimizin tanıtımını daha iyi yapamaz mıyız? Elbette yapabiliriz.
Örneğin…
Ulucami’mizin Türkler tarafından yapılmış en büyük kapalı mekana sahip cami olduğunu, İslam aleminde de ilk beşte bulunduğunu anlatabiliriz.
Ama bunları yapmıyoruz.
Yine…
Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki kaleler iyi pazarlandığı için yılın her mevsimi turistlerle dolup taşarken, biz tarihi kent surlarını daha yeni yeni keşfedip restore ettik. Şimdiden sonraki hedeflerimizden biri de bu surları pazarlayıp kaleli kentlerin turizm pastasından pay alabilmek olacak.
Aynı şekilde…
Uludağ’ı kendi kullanımımız ve bürokratların sömestr tatili seçeneği olmasının dışına çıkaracak adımları atmıyoruz.
İşte…
Tüm bunları değiştirecek ve Bursa’yı artık dünyaya açacak adımların atılmaya başlandığını görüyoruz.
Bursa Valisi Şahabettin Harput bunun ilk sinyallerini verdi ve “Bursa’yı dünyanın turizm bakımından cazibe merkezi haline getirme” hedefiyle de heyecana yol açtı.
Uludağ’ın gelişimini sağlayacak projelerin önünün açıldığını müjdeleyen Vali Harput’un şu sözlerinde yaşadığı heyecan var:
“Alaçam’dan Kocayayla’ya kadar kayak pistleri ile donatılacak. Mevcut tesisler iyileştirilecek. 1/1000 ve 1/5000’lik planlarla daha güzel bir Uludağ ortaya çıkacak.”
Hepsi bu kadar değil…
Vali Harput önderliğinde ilk kez oluşturulan Turizm Birliği de Valilik koordinasyonunda önemli işler yapmaya başladı.
Örneğin…
Eskiden uluslar arası turizm fuarlarına otelciler kendi imkanlarıyla gidip kendi stantlarını açıyor ve kendilerince tanıtım yapmaya çalışıyorlardı.
Yeni düzenleme kapsamında atılacak ilk adımı da yine Vali Şahabettin Harput açıkladı:
“Bursa artık uluslar arası fuarlara taşınacak. İlk olarak da Valilik koordinasyonunda topluca mart ayında Berlin ve mayıs ayında da Dubai fuarlarına gidilecek. Bu fuarlarda Bursa’nın tümü yer alacak.”
Hedefi çok önemsedik.
Dahası…
Bursa’yı dünyanın cazibe merkezi haline getirme hedefindeki iyi niyetli adımlar olarak görüp umutlandık.