Samanlı`ya 1200 yataklı 5 hastane için geri sayım

Samanlı`ya 1200 yataklı 5 hastane için geri sayım AK Parti Bursa Milletvekili Tunçak müjdeyi verdi: Sorunlar çözüldü ve Samanlı`da 1200 yataklı 5 hastane planlandı. 300 milyon euroluk yatırım 2010 ilk yarısında ihale edilecek, 2013`te hizmete girecek…


Devlet Bakanı Faruk Çelik önderliğinde yürütülen çalışmaları Bursa kamuoyu adım adım izliyor.

Öyle ki…

İstanbul, Ankara ve Kayseri ile birlikte Bursa’ya da kurulacak olan sağlık kompleksi, yalnızca Bursa’nın değil, bölgenin de en önemli sağılık merkezi olacak.

Öncelikle söylemek gerekirse, Sağlık Bakanlığı’nın yeni modeli olan ve değişik branşlardaki hastaneleri bir araya toplayan ilk sağlık kompleksi uygulamasında Bursa’nın 4 pilot ilden biri olması çok önemli.

Fakat…

Kamuoyunun yakından izlediği bu kompleksin yapımına başlama aşamasına gelinmesi hiç de kolay olmadı.

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in bilgisi ve yönlendirmesiyle Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa milletvekilleri Mehmet Tunçak ve Ali Koyuncu bu önemli projenin takibini üstlendiler.

Önce…

Yer arayışına girildi. Çeşitli girişimlerin ardından Samanlı’daki 498 dönümlük mera alanında karar kılındı.

Burada..

Tarım Bakanlığı’nın bazı çekinceleri vardı. Onlar giderildi. Sonrasında yer mera vasfından çıkarıldı. Ot bedeli bile Hazine’ye yatırıldı.

Bu aşamada…

DSİ, söz konusu arazinin taşkın sahası olduğunu söyleyip itiraz etti. Bu sorunlar da Çevre ve Orman Bakanlığı’yla yapılan görüşmelerde aşıldı.

Bir anlamda…

Adeta tek tek adımlar atıldı, ilmek ilmek gelişmeler örüldü ve iğneyle kuyu kazıldı.

Böylece…

Sağlık Bakanlığı yeni uygulaması için planlama yapabilir hale geldi.

İşte…

Bu konudaki son durumu öğrenmek için, projenin iki takipçisinden biri olan AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak‘ı aradık.

Tunçak, hangi noktayı gelindiğini sorduğumuzda “Bu konuda telefon konuşmasına sağmayacak kadar önemli gelişmeler var” dedi ve atlayıp gazeteye geldi.

Yüzünde heyecan ve mutluluk vardı.

Adeta…

Bir nefeste gelinen noktayı açıkladı:

“Bütün pürüzler giderildi. DSİ’nin taşkın sahası itirazı çözüldü. Tarım Bakanlığı’nın kaygıları giderildi. Şimdi Sağlık Bakanlığı yatırımı planlıyor.”

Hiç ara vermeden sürdürdü:

“İlk etapta, Samanlı’daki sağlık kolpleksinde hangi hastanelerin yapılacağı belirlendi. İkinci aşamada, hangi hastanenin kaç yataklı olacağının kararı verildi.”

Sonra da…

Kompleks içinde yer alacak hastaneleri sıraladı:

“600 yataklı Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, 100 yataklı Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Adli Psikiyatri Merkezi, 200 yataklı Onkoloji Hastanesi olacak.”

Şunu ekledi:

“Yani, Samanlı’daki sağlık kompleksi toplam 1200 yataklı 5 hastaneden oluşacak. Projenin 300 milyon euroya mal olacağı öngörülüyor.”

Şunun altını çizdi:

“Ben aynı zamanda bir hukukçu olarak Adli Psikiyatri Merkezi’ni çok önemsiyorum. Çünkü Bursa’dan İstanbul’a hasta gönderiyorduk. İlk kez İstanbul dışına bu hastane planlandı.”

••••••••••

Doğrusu…

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak’ın anlattıklarından biz de heyecanlandık ve etkilendik.

Şunu sorduk:

“Bu komplek ne zaman başlar, ne zaman biter?”

Net bir cçevap verdi:

“Samanlı Sağlık Kompleksi’nin 2010 yılının ilk 6 ayı içinde ihalesinin yapılması, 2013 yılında da bitirilmesi hedefleniyor.”

Seçim kaybedilmesiyle fırtına yaşayan Mudanya CHP’nin yaralarını sarmak için Akdoğan el koydu

Seçime giren partiler doğal olarak kazanmayı hedefliyorlar. Hedefe ulaşamadıklarında ise bazen kendi içinde gerekçe arıyorlar.

Örneğin…

Cumhuriyet Halk Partisi, 29 Mart’ta iddialı olduğu Mudanya’da seçimi kazanamadı.

Fakat…

Gerek seçim sürecinde, gerekse de seçim sonrası ortaya çıkan sonuçlar üzerine yapılan değerlendirmeler kırıcı boyutlara ulaştı.

Önce Mudanya ilçe örgütü bazında karşılıklı suçlamalar yapıldı. Sonra bu suçlamalar ilçe sınırlarını aştı ve CHP İl gündemine geldi. Hatta, oradan Disiplin Kurulu’na kadar uzandı.

Öyle ki…

Seçimde başka partilere ve adaylara çalıştıkları iddiasıyla, yıllarca CHP ile özdeşleşmiş, Mudanya’da partinin köklü isimleri arasında yer almışlardan CHP’den ihraç edilenler de oldu, ihtar cezası verilenler de.

Ama…

Şu sonuç bir gerçek ki, seçim sırasında ve sonrasında yaşananlar CHP’yi sanılandan ve beklenenden daha çok sarstı. Üstelik, iddialar ve tartışmalar halka halka da genişledi.

İşte…

Bu sarsıntıları gidermek ve parti içi bütünlüğü sağlayabilmek için CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan kolları sıvadı.

Pazar günü sabah saatlerinde dağ ilçelerinin köylerinde hayır pilavlarına katılan Akdoğan, öğleden sonra da dağdan denize inerek Mudanya’ya konuşlandı.

O gün…

Önce CHP’nin adayı olan eski ilçe başkanı Emir Ali Usta ile görüştü. Olan biteni ve disiplin sürecçini öğrendi. Sonra iddia sahiplerini dinledi.

Ardından…

Disiplin Kurulu’na sevkedilip ihraç edilen ve ceza verilenlerle bir araya geldi. Hepsini tek tek dinledi, konuşmalarında kendi görüşlerini de ortaya koydu.

Bu görüşmelerde…

Haksızlığa uğradığını söyleyip kırgınlığını sürdüren de oldu, “Ne olursa olsun parti bizim partimiz” diyerek tevekkül gösteren de.

Sonuçta…

Akdoğan büyük oranda, sarsılan ve sancı yaşayan Mudanya örgütündeki sorunları geride bırakıp yeni bir başlangıç noktasına getirdi.

Bir anlamda…

CHP İl Başkanı, yaşananlardan sonra yaraları sarmak için Mudanya olayına el koydu.

Partileri en iyi bilen müdür Ardahan’a gidiyor

Bursa’da tüm siyasi partilerin tüm il ve ilçe kongreleriyle mitinglerini çok yakından izleyen… Teşkilatlarını delegelerini tanıyacak kadar bilen… Sendtikaların toplantılarına katılıp yapılarını çok yakından tanıyan bir tek kişi var:

Emniyet Müdürlüğü Siyasi Partiler ve Sendikalar Büro Amiri Şükrü Kaplan.

Tam 16 yıldır Bursa siyasetini ve sendikalarını izlerken hiçbir parti ve sendikayla sorun yaşamadı.

Aksine…

Hep sevilen ve saygı duyulan oldu.

Bu göreve komiser olarak başlayan Şükrü Kaplan önce başkomiser, sonra da emniyet amiri rütbeleri aldı.

Son olarak da…

Şube Müdürü rütbesine terfi etti. Fakat bu terfi değişiklik getirdi ve Doğu hizmeti için Ardahan’a atandı.

Şükrü Müdürü partilerin yanı sıra gazeteciler de çok seviyordu. Onu hiç unutmayacağız. Kimbilir, belki bir gün yeniden Bursa’ya döner.

Turgay Mesci’nin geri dönüşü

Gelişmeyi 27 Haziran günü bu sütunlarda “Karayolları’nda herkesi şaşırtan sürpriz değişiklik” başlığıyla duyurduk.

Bursa ve çevre illere hizmet veren başarılı bürokrat Karayolları 14. Bölge Müdürü Turgay Mesci görevinden alınıp Karayolları Genel Müdürlüğü emrine müfettiş olarar atanmış, yerine de Samsun Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu yine görevlendirmeyle getirilmişti.

Ama…

Başta medya olmak üzere Bursa kamuoyu genel anlamda Mesci’ye sahip çıktı.

Sonuçta…

Dün Olay’da meslektayımız Yusuf Kayışoğlu’nun köşesinde Turgay Mesci’nin geri döndüğünü okuduk.

Hiçbir gerekçe olmaksızın görevden alınmasını İdare Mahkmesi’ne götürmüş ve yargının yürütmeyi durdurmasıyla da perşemde günü yeniden Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü makamına oturmuştu.

Hem Bursa’ya, hem Mesci’ye hayırlı olsun.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 11-08-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın