Öymen`in konuşması, siyaset dengelerini de sarstı

Öymen`in konuşması, siyaset dengelerini de sarstı  Anketlere göre, geçen haftaya kadar açılım nedeniyle AK Parti oy kaybetme sıkıntısı yaşarken, CHP ve MHP yükselişteydi. Öymen`in konuşması AK Parti`yi rahatlattı, Sarıgül`ün ise umutlarını arttırdı…

Türkiye’de siyaset zemini hem çok kırılgan, hem de her an her türlü etkilenmeye açık bir şekilde çok değişken.

Nitekim…

Geçen haftaya kadar gündemde açılım konusu vardı.

En önemlisi…

Kamuoyu araştırmaları, açılım nedeniyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oy kaybı yaşadığını ortaya koyuyordu.

Buna karşılık…

Cumhuriyet Halk Partisi ile Miliyetçi Hareket Partisi’nin batı bölgelerinde yükselişe geçtiği yorumları yapılıyordu.

Fakat…

Açılımın Meclis’te görüşülmesine başlandığı gün CHP Grubu adına kürsüye çıkan Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in konuşması bütün dengeleri değiştirdi.

Hiç gereği yokken Dersim olaylarına atıfta bulunan Öymen, yıllardır CHP’nin sadık seçmeni olan Alevileri incitti.

Dahası…

Yükselen tepkilere bakılırsa, Alevi camiası yeni bir siyasi arayışa yönelmeyi bile tartışıyor.

Tablo gerçekten çarpıcı…

Açılım nedeniyle oy kaybetme sıkıntısı yaşayan AK Parti geçen hafta Öymen’in konuşmasıyla birlikte rahatladı.

Öyle ki…

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan, ekonomi gazetesindeki yazısına bu hafta yazısına “Onur Öymen’e açık teşekkür” başlığı atarak iktidar partisinin bakışını ortaya koymuş.

Bununla birlikte…

Türkiye Değişim Hareketi adıyla partisini kurma hazırlıklarını sürdüren ve her partiden oy alacağı hesaplanan Mustafa Sarıgül için de “Onur Bey’e plaket vermeye hazırlanıyor” esprileri yapılıyor.

Çünkü…

CHP’ye oy veren kimi kitlelerin tercih değiştirme olasılığı yüksek gözüküyor.

Ama…

Yine de görüntünün bugün için geçerli olduğunu vurgulamak gerek. Yarın neler olacağı bilinmez. Siyaset o kadar kırılgan ve değişken…

CHP Osmangazi delege seçimi de mahkemelik

Cumhuriyet Halk Partisi hem genelde hem Bursa’da kritik bir süreçten geçiyor.

Onur Öymen’in Meclis’teki konuşması nedeniyle yaşanan Dersim krizine paralel olarak Bursa’da da kongre süreciyle ilgili sıkıntılar var.

Osmangazi’de olağanüstü kongre isteğinin mahkemeye götürülmesinin ardından, delege seçimleri için de yargı yolunda.

Üstelik…

Bu kez hazırlığı son dönemin bilinen muhalifleri değil, “partide büyüyen adam” olarak da tanınan ve Osmangazi İlçe Başkanı olarak CHP’nin bir dönemine imza atan Gündüz Gürler yapıyor.

Dün gazeteye geldiğinde şunu söyledi:

“Bir grup partili arkadaşımızla birlikte 13 Kasım günü il merkezinde İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ın yanı sıra Osmangazi İlçe Sekreteri ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle toplantı yaptık.”

Devam etti:

“Bu toplantıda, delege seçimlerinin sağlıklı olabilmesi için sandık konulmasını istedik.”

Sonucu söyledi:

“Fakat, ser verip sır vermeme anlayışıyla karşı karşıya kaldığımızı gördük. Çünkü, sandık isteğimize karşın delegeler bir günde yazılıp bitirildi.”

Kararı ise şu:

“Bu durumda bize hukuki yollara başvurmak kalıyor. Arkadaşlarımızla istişareleri sürdürüyoruz. Osmangazi’deki delege seçimlerini, hukuğa uygun olmadıkları için yargıya taşımak istiyoruz.”

Bu arada…

Olağanüstü kongre başvurusunda bilirkişi raporunun ardından mahkemeden beklenen karar dün çıkmadı.

TP’nin İnegöl teşkilatı tamam

Türkiye Partisi teşkilatlanma konusunda acele etmiyor ve seçici davranmaya da özellikle dikkat ediyor.

Doğal olarak…

Bu yöntem ilçelerdeki teşkilatlanma çalışmalarını ağırlaştırdığı için henüz Bursa’nın tamamında ilçe teşkilatları oluşturulamadı.

Buna karşın…

İnegöl’de teşkilatlanma çalışması tamamlandı.

İl Başkan Yardımcısı Funda Basmacı’nın gönderdiği bilgilendirme notuna göre, İnegöl’e bağlı Yenice beldesinde iki dönem belediye başkanlığı yapan Ramiz Yiğit başkanlığındaki TP İnegöl yönetiminde, diğer ilçelerde olduğu gibi “yeni isimlere” ağırlık verildi.

Yönetimde…

Dursun Üstün, Abdullah Barutoğlu, Mehmet Çelik, Ahmet Yıldız, Nurullah Ovalı, Nurullah Çetinkaya ve Mustafa Arslan başkan yardımcısı olurken Hüseyin Talha Atay ilçe sekreteri, Emin Can da muhasip oldu.

Orada bir vardı uzakta, ama Keles’in Dağdibi Köyü artık yalnız değil. Çünkü yardım eli uzandı…

Fatoş Öztürk yaşamı boyunca hep sosyal hayatın içinde oldu. Topluma yararlı olmak düşüncesinden hiç vazgeçmedi.

Nitekim…

Görev üstlendiği sosyal kulüplerde de hep bu amaca yönelik çalıştı.

Bir dönem siyasette de etkin oldu. Anavatan Partisi’nin Nilüfer İlçe Başkanlığı’nı yaptı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde milletvekili aday adayıydı. Son 29 Mart 2009 yerel seçiminde ise yine Anavatan’ın Osmangazi adayıydı.

Aslında…

Fatoş Öztürk’ün aile genlerinde siyaset ve topluma yararlı olma düşüncesi var.

Çünkü…

Bursa siyasetinin efsane isimlerinden, Adalet Partisi’nin unutulmaz eski il başkanlarından Karniş lakaplı Hüseyin Karamehmetoğlu’nun yeğeni.

Aynı zamanda…

Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi’nde siyaset yapan, hatta DYP’nin kuruluşunda tüm mal varlığını ortaya koyan, Süleyman Demirel’e yürekten bağlı Cafer Ercan’ın da kardeşi.

İşte…

Böyle bir aileden gelen Öztürk, son dönemde siyaset nedeniyle ara verdiği Soroptimist Kulübü çalışmalarına, hem de başkan olarak geri döndü.

Döner dönmez de…

Sosyal bir sorumluluk projesi olarak “Orada Bir Köy Var Uzakta” projesini yaşama geçirdi.

••••••••••

Proje…

Bursa Soroptimist Kulübü’nün Keles ilçesine bağlı yoksul bir köy olan Dağdibi’ne el uzatmasını içeriyor.

Projenin amacı olarak “gençlerin ve kadınların sosyal ve ekonomik gelişimlerini sağlamak” düşühncesi öne çıkıyor ama, köyün muhtarının yanı sıra öğretmen ve kadınlara yönelik çalışmalar da hedefleniyor.

Hatta…

İlk adım olarak da “konukevi” yapılması için harekete geçildi.

Bunun için de…

Geçmişte köy konağı olarak kullanılan binanın “içinde konuk kalabilecek şekilde yörenin özelliklerini koruyarak yeniden yapılması” için harekete geçildi.

Eski ve harabe durumundaki binanın restorasyonu bittiğinde, Bursa Soroptimist Kulübü üyelerinin çalışma yapmak için gittiklerinde Dağdibi Köyü’nde rahatça kalabilecekleri şirin bir konukevi ortaya çıkacak.

Yanı sıra…

Projenin uzun soluklu ve sürdürülebilir olması için gelir getirici çözümler de aranacak.

Bu kapsamda…

Çilek yetiştirilen köyde üretim geliştirilip ihracat teşvik edilecek. Kadınların el sanatlarında üretken olmaları da hedefler arasında.

Gerçi…

Proje hedeflerinde “köyde pansiyonculuğun teşvik edilmesi” de var ama, yörenin turistik bölge olmaması bu hedefi zorlaştırıyor.

Bu arada…

Yine Bursa Soroptimist Kulübü önderliğinde Dağdibi İlköğretim Okulu’nda kütüphane oluşturmak üzere kitap toplama kampanyası girişimlerine de başlandı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 18-11-2009

İlgili Reklamlar