Çevre Yolu’nu Yenişehir Kavşağı’na uzatan Karayolları dağı bile yardı

Çevre Yolu’nu Yenişehir Kavşağı’na uzatan Karayolları dağı bile yardı  Çevre Yolu’nu Yenişehir Kavşağı’na uzatan turuncu karıncalar 5.7 milyon metreküp toprak hafriyatı yapıp dağı yardı. Kavşak Ankara Otoyolu’nun hem başlangıcı, hem İstanbul Otoyolu kesişme noktası olacak…

Yıllar önce, şehirlerarası yollarda karşılaştığımız Karayolları çalışmalarını anlatırken “turuncu karıncalar” sıfatını kullanmıştık.

Bu sıfat…

Faruk Özak’ın Bayındırlık Bakanı olduğu dönemde Karayolları’nın sloganı haline geldi.

Gerçi…

Bugün Karayolları yeni idarî şemada Ulaştırma Bakanlığı’na bağlandı ama, turuncu karıncalar aynı hızla çalışmaya devam ediyorlar.

Örneğin…

Ankara Yolu’nda Gölbaşı Mevkii’nden başlayan ve Başköy’den İzmir Yolu’na bağlanan Bursa Çevre Yolu’nu uzatma çalışmalarında yavaş yavaş sona geliniyor.

Uzatma…

Ankarayönünde yolun sona erdiği Gölbaşı’ndan Yenişehir Kavşağı’na kadar olan bölümde yapılıyor.

Aslında…

Çevre Yolu’nun projesinde ve programında bu yoktu. Yol, Ankara yönünde Gölbaşı’nda sona eriyordu.

Ancak…

Karayolları Bölge Müdürü Turgay Mesci, ileriye yönelik bir hamle olarak bu uzatmayı önerdi.

Çünkü…

İleriye yönelik programda Ankara-Bursa Otoyolu projesi yer alıyor. Mesci de, bu yeni otoyolun hem başlangıç noktasını oluşturması, hem mevcut Çevre Yolu ve devamında başlamak üzere olan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’na bağlanmayı planladı.

Yani…

Yapılan çalışmayla, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ile Ankara-Bursa Otoyolu’nun Yenişehir Kavşağı’ndan birbirlerine bağlanmalarını öngördü.

O nedenle de…

Gölbaşı’ndan devam eden yeni yol, mevcut Ankara Yolu’nun güneyindeki vadiden geçerek Yenişehir Kavşağı’na ulaşıyor. Toplam 6.5 kilometrelik bu uzatmanın Çevre yolu çıkışından vadiye kadar olan bölümünde asfaltlama çalışmaları tamamlandı. Vadinin üst noktalarında ise çalışmalar sürüyor.

Karayolları Bölge Müdürü Turgay Mesci, bu çalışmaların hava koşulları elverirse yeni yılın başlarında tamamlanmasını hedefliyor.

Bu bölümde…

Vadinin aşılıp kavşağa bağlanabilmesi için koca bir dağ yarılıp geçildi. Yoldaki toplam toprak hafriyatı ise 5 milyon 700 bin metrekübe ulaştı.

Uzatılan yol tamamlandığında 41 milyon liraya, yani eski parayla 41 trilyon liraya mal olacak.

Çevre Yolu’yla bugünkü Ankara Yolu’nun, ileride ise Ankara-Bursa Otoyolu’nun kesiştiği Yenişehir Kavşağı için de çok özel bir projelendirnme çalışması yapıldı.  Kavşakta, özellikle Çevre Yolu’nun uzantısında yonca yaprağı yöntemi uygulanıyor.

Açılım paketinden beklenti de büyük, duyulan kaygılar da

Kimileri “siyasetin en cesur ve çözüm için en önemli adımı” kabul ediyor, kimileri de “ülkenin bölünmesine altyapı oluşturulduğu” şeklinde algılıyor.

Ama ortada şöyle bir gerçek var:

Açılım, en azından polemikleriyle hepimizi bölüp taraf haline getirdi.

Öyle ki…

Hafta içinde meslektaşımız Özlem Buğday Yağmur’un vurguladığı gibi, düne kadar Kürt kelimesini ağzına almamak için bin dereden su getirip yol değiştiren kimileri, henüz tüm çerçevesi ortaya çıkmasa bile açılımcı oldular ve biraz da siyasi strateji etkisiyle Kürt hakları üzerine söylem geliştiriyorlar.

Bu noktadan bakılınca, açılımın kimilerine değişim getirdiği görülüyor.

Meclis’te tartışmaların başladığı andan itibaren her ortamda çevremizdekilerin düşüncesini anlamaya çalışıyoruz.

İzlenimimiz şu:

Toplum terörün bitmesini istiyor. Terörü durduracak her girişimi desteklemeye de hazır. Ama ülkenin bölüneceği kaygısı da aşılamıyor.

Yani…

Kafalarda terörün bitmesi beklentisiyle, vatanın bölüneceği kaygısı aynı büyüklükte yer alıyor.

Çünkü…

İnsanlar, dağdan inen ilk gruba sınırda yapılan provokatif karşılama görüntülerinden fazlasıyla etkilendiler.

Gerçi…

Türkiye’de bugüne kadar etnik kökene dayalı toplumsal ayrışma yaşanmadığı gibi, büyük kentler başta olmak üzere her kesim birlikte yaşıyor.

O bakımdan…

Türkiye’nin bir başka ülke örneği gibi ortadan ya da kenarından bölünebilmesi mümkün değil.

Ama…

Toplumun “terör bitmeli desteği” kadar, “kaygıları” da çok önemli.

Siyasetçiye düşen de işte bu.

Aralarında kavga etmek yerine, doğru adımlar atıp topluma sağlıklı bilgi vererek kaygıları giderecek davranışlar sergilemeliler.

Acemler için açıklama geldi

Cuma günü bu sütunlarda, Acemler-Mudanya Yolu ayrımı arasındaki yol genişletme çalışmalarının, yoldan geçenlerde “sanki biraz ağır gittiği izlenimi” verdiğini aktardık.

Bunun üzerine…

Genişletme çalışmalarının müteahhiti olan Danış Yapı’dan, Avukat Adem Baştürk aracılığıyla bir açıklama geldi.

Avukat Baştürk, müvekkili adına gönderdiği açıklamada “yanlış anlaşılmadan ve eksik bilgi aktarılmasından kaynaklandığını düşündükleri yazıyı üzüntü ile karşıladıklarını” belirtiyor ve Danış Yapı hakkında ayrıntılı bilgiler verdikten sonra da 29 Eylül günü işe başladıklarını anımsatıp şunu söylüyor:

“Sözleşme gereğince tamamlanması gereken süre 110 gündür. Dolayısıyla işin bitirilerek teslim edilmesi gereken tarih 01.01.2010 tarihidir. Bugüne kadar müvekkilimiz tarafından yapılan çalışmalar iş programına uygun olarak her hangi bir gecikme yaşanmaksızın yürütülmüştür ve yürütülmeye devam edecektir. Bu nedenle işlerin yavaş veya ağır yürümesi gibi bir durum mevzu bahis değildir.”

Açıklamada Gürsu Kavşağı referans gösterilerek, öngörülen süreden önce işin tamamlanmasının hedeflendiği de kaydediliyor.

Oktay değil, Okyar…

Bu sütunlarda dün, Hadi Türkmen’in kaleminden Vedat Okyar’ın Bursaspor’a transferindeki ilginç anıyı aktarırken Vedat Okyar ve dönemin Bursaspor Asbaşkanı olan babası Rahmi Okyar’ın soyadlarını Oktay olarak yazdığımızı farkettik.

Düzeltir, özür dileriz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 16-11-2009

İlgili Reklamlar