Cindoruk ve Uzun birlikte ilk geziyi Bursa`ya yapıyor

Cindoruk ve Uzun birlikte ilk geziyi Bursa`ya yapıyor DP-Anavatan ekimde birleşmeye gün sayarken, Cindoruk ve Uzun cumartesi aynı araçla Bursa`ya geliyorlar. Birlikte ilk ziyarette liderleri iki parti kurmayları birlikte karşılayacak, teşkilatlar birlikte gelecek…

Yıllardır hep istenen, ama bir türlü gerçekleşmeyen merkez birleşmesi için çok ciddi adımlar atılıyor.

Hatta…

Demokrat Parti ile Anavatan Partisi’nin birleşme takvimi bile belli oldu. Anavatan Partisi’nin devam eden ilçe ve sonrasında il kongrelerinin ardından iki parti de ekim ayında peş peşe kurultay yaparak merkezde birleşmeyi tamamlayacaklar.

İşte…

Birleşme öncesinde iki partinin liderlerinin birlikte ilk yurt gezisi hafta sonu Bursa’ya gerçekleşecek.

Bu programın ana taslağı da belli oldu. Ayrıntılar üzerinde dün DP ve Anavatan kurmayları çalışmaya başladılar.

Buna göre…

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun, ilk kez aynı araçla yolculuk yapıp cumartesi günü Bursa’ya gelecekler.

İki lideri Gölbaşı’nda DP Genel İdare Kurulu Üyesi Mümin Ekici, Anavatan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Efe, DP İl Başkanı Füsun Yaşar ve Anavatan İl Başkanı Ahmet Kömbe karşılayacaklar.

Ardından…

Konvoy halinde Gemlik Umurbey’e geçilecek. Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın ölümünün 23. yılı nedeniye kabri başında düzenlenecek devlet törenine katılınacak.

İki partinin il ve ilçe teşkilatları da Umurbey’de Cindoruk ve Uzun’la buluşacaklar. Üstelik iki partinin teşkilatları ilçelerinden Umurbey’e birlikte gelecekler.

Törenden sonra ise iki lider Orhangazi’ye geçip Anavatanlı Belediye Başkanı İsmail Tartar’ı ziyaret ettikten sonra Bursa’dan ayrılacaklar.

Demirhisar’dan siyasette bir ilk

Tanıyanlar bilirler… Erol Demirhisar çok özel bir kişiliktir. Rahattır, sevecendir, sıcak kanlıdır, samimidir.

İnsanlarla iyi anlaşır. Klasik siyasetçilere benzemediği için herkes onu çok sever.

Nitekim…

2004 yerel seçiminde hangi partinin adayı olduğuna bakmaksızın Mudanyalılar onu belediye başkanı seçti. 2009’da bunu bir kez daha başarmak üzereydi ama, iktidara daha fazla direnemedi ve az farkla kaybetti.

Mudanya’nın son dönemine hem belediye başkanı hem siyasetçi olarak damga vuran kişi oldu.

1994-1999 ve 2004-2009 olmak üzere iki dönem Mudanya Belediye Başkanlığı yaptı. Üç dönem de Anavatan Partisi Mudanya İlçe Başkanı seçildi. Siyasi yaşamında, Feridun Pehlivan’ın il başkanlığı döneminde İl Başkan Yardımcılığı da bulunuyor.

29 Mart’ta seçimi kaybettiğinde hiç sıkıntı yaşamadı. Çok kolay bir şekilde halkın arasına karıştı. Sevgi ve saygı görmeye devam etti.

Bu süreçte…

Bugüne kadar kimsenin yapmadığı, siyasette bir başka ilki gerçekleştirdi. Pazar günü yapılan Anavatan Mudanya kongresinde, Osman Ertaş başkanlığındaki yönetime girdi ve başkanvekili oldu.

29 Mart’a kadar her sabah belediyeye gidiyor ve Mudanyalılar’la buluşup Mudanya için çalışıyordu.

Pazar gününden beri de her sabah partiye gidip Mudanyalılar’la buluşmayı sürdürüyor.

Erol Demirhisar gerçekten çok özel bir kişi.

Saadet Yıldırım sınır tanımıyor

Bursa kamuoyu Ali Mollasalih’i ilk olarak Saadet Partisi İl Gençlik Kolu Başkanı ünvanıyla tanıdı.

Çok hareketli, gündem konularını çok özel gösterilerle kamuoyunun dikkatine sunan bir gençlik kolu başkanıydı.

Sonra, SP Yıldırım İlçe Başkanı oldu. Gençlik kollarındaki ekibini de Yıldırım yönetimine taşıdı.

Bu kez, aynı performansı Saadet Yıldırım olarak gösteriyor.

Her hafta düzsenlediği ve gazetecileri konuk ettiği sohbet toplantılarında hedefi biraz daha büyüttü. Önce Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’i, sonra da Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i konuk etti.

Yıldırım İlçe’nin iftarına SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılması ise siyasetin bombası oldu.

Bu katılım, Kurtulmuş’la Mollasalih arasındaki yakınlık ve sıcaklığın da göstergesi kabul ediliyor.

Fırıncıların grevi üzerine tam 30 yıl önce kurulan Besaş, bugün ekmeğimizin en büyük güvencesi

Yıl 1979… Mustafa Eroğlu’nun Bursa Belediye Başkanı seçilmesinin üzerinden bir yıl geçmişti.

Fakat…

Yasa gereği İl Koordinasyon Kurulu’nun belirlediği ekmek fiyat ve gramajını fırıncılar yeterli bulmayıp greve gittiler.

İşbaşındaki CHP’li belediye çok zor durumda kaldı. Çünkü, Bursa bir anda ekmeksiz kalmıştı. Hazırlık yapılamamış, önlem de alınamamıştı.

Çare olarak…

Çevre illerden ekmek getirildi. Bilecik’ten, Eskişehir’den, Kütahya’dan kamyonlarla ekmek geldi. Başkan Eroğlu mahallelerde kamyonların üzerinden halka ekmek dağıttı.

İşte…

O sıkıntılı süreç, belediyenin bu tür ani yaptırımlara karşı önlem almasını getirdi. Önlem de, belediyenin kendi ekmek fabrikasını kurmasıydı.

Besaş için böyle karar verildi ve halk da ortak edilerek çok hızlı şekilde gerçekleştirildi.

Yani…

Mustafa Eroğlu, 30 yıl önce Besaş’ı kurarak, Bursa’yı bir daha ekmeksiz kalmaktan kurtardı.

Ayrıca…

Bursalılar’ın kaliteli ekmek yemelerini, ekmek fiyatlarının da dengede kalmasını sağladı.

Dün sabah…

Besaş Genel Müdürü Bayram Yıldız’ın daveti üzerine Besaş’ın kapısından girerken aklımıza bunlar geldi. Deneme üretiminin yapıldığı ilk günü ve pişen ilk ekmek için yapılan töreni anımsadık.

Yanı sıra…

Besaş’a en son, Kazım Korkmaz’ın genel müdürlüğü döneminde gittiğimizi anımsadık, Yani, 1989’dan önce. Demek ki, onun da üzerinden en az 20 yıl geçmiş.

••••••••••

Geçen süreçzte…

Besaş sünekli ilerledi, kendini yeniledi, daha modern hale geldi.

Kuran Mustafa Eroğlu’na, ona destek verenlere ve büyüyüp gelişmesi için emeği geçen herkese Bursa’nın teşekkür borcu var.

Tesisi gezerken de…

Büyük bölümü geçen dönem olmak üzere, Besaş’ın yenilenmesi ve kapasitesinin artması için yapılan yatırımları gördük, arttırılan ekmek üretim bantlarını hayran hayran inceledik.

Hele…

Genel Müdür Bayram Yıldız’ın Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğan’la birlikte düzenlediği, Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Yıldız’ın da katıldığı basın toplantısında rakamlar açıklandığında, Besaş’ın kuruluşundan bugününe tanıklık etmiş bir gazeteci olarak kıvandık.

Örneğin…

2004 yılında 45 milyon 160 bin olan yıllık üretim, 2008 yılında 70 milyon 331 bine olarak gerçekleşmiş. Bu yıl ise 74 milyon ekmek hedefleniyor ki yapılan yatırım bu rakama ulaşılabileceğini gösteriyor.

Besaş bugün 162 büfe, 246 bakkal ve market, 11 kamu kurumu ve 55 şirkete günde 260 bin ekmek veriyor. Böylece, Bursa’nın günlük ekmek ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.

Dahası…

El değmeden üretilen, kaliteli ve kolay bayatlamayan 400 gram ekmeği 50 kuruşa satan Besaş, bu yıl ilk kez ramazan pidesi de üretecek ve 600 gram pideyi 1 liraya satacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 20-08-2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*