Merkezde birleşmeye Kırat hazır, Anavatan da istekli ama…

Merkezde birleşmeye Kırat hazır, Anavatan da istekli ama… Merkezde birleşme için gözler DP ve Anavatan’da… Anavatan MKYK Üyesi Efe, son durum müjdesi verdi. Bursa, Bilecik, Yalova’dan sorumlu teşkilat başkanı da olan Efe, yönetim reorganizasyonunu açıkladı…

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk çok önemli bir misyon üstlendi ve Anavatan Partisi ile birleşme konusunda önemli bir aşamaya gelinmesini sağladı.

Yakın geçmişte merkez sol HP-SODEP ve SHP-CHP birleşmelerini gerçekleştirdi.

Eğer…

DP ve Anavatan, 2007 seçimleri öncesi yarım kalan birleşmeyi gerçekleştirirlerse, merkez sağda ilki başaracaklar.

Bu noktada…

Cindoruk çok kararlı. DP de birleşmeye hazır. Anavatan’da teşkilatlar birleşmeyi istiyor ve bekliyorlar.

Ama…

Genel Merkez yönetiminde kaygı var. O da, Anavatan’ın kendini feshedip DP’ye katıllmasının verdiği sıkıntıdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle…

İltihak yerine, başka bir isim altında birleşme öneriyorlar.

Hafta içinde…

DP’nin Ar-Ge Bürosu açılışına Anavatan MKYK Üyesi Orhan Efe’nin de katıldığını öğrenince, “Orada neler oldu?” sorduk.

Açılışta eski dostlarıyla bir arada olup Cindoruk’la sohbet etme fırsatı bulan Orhan Efe’nin izlenimi şu:

“Sizin köşenizde 14 Mart 2008 tarihinde, yani 16 ay önce söyleşim yayınlandı. Yine, geçen hafta görüşlerimi paylaştım. Bunlarda bir değişiklik söz konusu değil. Gelişmeler de buna paralel gidiyor.”

Yani…

“Yani, bütünleşmenin üçüncü çatı altında olması ve eşit temsil konusunda teşkilatlarımızın isteği var. Böyle olursa tüm ülkeyi kucaklama şansı daha fazla olur.”

Şunu açıkladı:

“Her şeye karşın, bütünleşme çalışmalarının son derece umut verici noktaya geldiğini müjdeleyebilirim. Ortak komisyon çok titiz çalışıyor.”

Bakışı da şu:

İsim konusuna da fazla takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan içeriği çünkü.”

Orhan Efe Bölge Teşkilat Başkanı

Anavatan Partisi önce Türkiye’yi dört bölgeye ayırarak teşkilat başkanlıkları oluşturmuştu. MKYK’nın Bursalı üyesi Orhan Efe de, Trakya ve Ege’yi içine alan üçüncü bölgede Cenk Tunçsiper’in yardımcısıydı.

Şimdi…

Yeni bir teşkilat modeli geliştirildi ve Ordhan Efe bu yapıda teşkilat başkanı yetkileriyle Bursa, Yalova ve Bilecik illerinden sorumlu oldu.

Ayrıca…

İstanbul’dan başlayıp Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Karadeniz’i içine alan dördüncü bölgede de Baki Mert’in yardımcılığına getirildi.

Efe’nin yeni göreviyle ilgili planı şu:

İlk olarak Bursa, Yalova ve Bilecik il yönetimlerini reorganizasyonla yenileyip, eksikleri tamamlayacağım.”

Bunu nasıl yapacağını da açıkladı:

“Bir yandan yeni isimler kazandırırken, diğer yandan münfesih il yönetimlerini yeniden yapılandıracağız. Sonra da eksik ilçeleri tamamlayacağız.”

Şu bilgiyi verdi:

“Kongreler için aceleci olmayacağız. Uygun tarih ramazan sonrası olabilir.”

Peki…

Bu süreçte il ve ilçe başkanları değişecek mi? İşte Efe’nin cevabı:

“Böyle bir şey söz konusu değil. Genel Merkez politikaları ve kriterlerine uyum olduğu sürece değişiklik olmayacak. Bu da başkanlarımızın iradelerine bağlı. Hedefimiz yönetimleri yenilemek.”

Şunu da ekledi:

“Pazartesi İstanbul, salı Yalova’da olacağımdan Bursa’daki teşkilat toplantımızı çarşamba günü yapmayı düşünüyorum.”

Körfez Köprüsü’nden kaldırılan demiryolu şeritleri için Bursa Platformu’nun çağrısı: Gün, bu gün

Bu sütunlarda son bir haftadır, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında İzmir Körfezi geçişi için yapılacak köprüden demiryolu şeritlerinin çıkarılmasının, demiryoluna projelerini kökten rafa kaldıracak sonuçlarına dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Konuyla ilgili olarak…

Daha önce de vurguladığımız gibi, Bursa’da öncü kabul edilen güçlü sivil toplum yapılarından ses çıkmasa da, Bursa’yı düşünen sivil toplum yapılarının heyecanını görüyoruz. Gelen açıklamaları da paylaşıyoruz.

Bu arada…

Onlarca bireysel görüş de bize ulaştı. Arayan, karşılaştığımızda görüşlerini ifade eden ve elektronik posta gönderen herkese teşekkür ediyoruz.

Gerçi…

Sorun yalnızca Bursa’nın değil, Balıkesir’in, İzmir’in, Kütahya’nın, hatta Antalya’nın, kısacası Türkiye’nin batı illerinin sorunu ama, nedense buralarda da henüz hareket yok.

Buna karşın…

“Bursa’da yaşıyoruz, hepimiz Bursalı’yız” sloganıyla faaliyete geçen ve Bursa ile ilgili her konuda Bursa’dan yana görüş açıklayıp destek veren Bursa Platformu Derneği’nden sıcak ve samimi bir mektup kıvamında açıklama geldi.

Bursa Platformu Derneği Başkanı Resul Yiğit öncelikle, 3 ay öncesinden başlamak üzere gündeme taşımamıza teşekkür ederken, “Yeterince destek alamadınız belki ama, konuyu gündemde tuttunuz” diyor.

Sonra da devam ediyor:

“Sivil toplum örgütlerinin gücü böyle zamanlarda ortaya çıkmalı. Çağrınızı biz de destekliyoruz. Biz, Bursa Platformu Derneği olarak Bursa için olumlu olan her türlü hareketin içinde oluruz.”

Ardından…

“Birşey hatırlatmak istiyorum” deyip sürdürüyor:

“Tren projesi Sayın Bakanımızın içinde de bir ukde olarak kalmıştı. Söz verip de yerine getiremediği tek konu olduğunu söylemişti bir sohbet sırasında. Gün bu gündür.”

Sonrasında Devlet Bakanı Faruk Çelik’e sesleniyor:

“Sayın Bakanım. Bütün Bursa’yı arkanıza-yanınıza almak istiyor musunuz? İşte fırsat. Bursa arkanızda, Bursa yanınızda”

Şunu da ekliyor:

“Alın yanınıza bütün iktidar ve nuhalefet milletvekillerini. Alın Bursa’yı arkanıza… Ortak paydamız Bursa olursa, Bursa sevdası olursa bu gücün önünde kimse duramaz.”

Bursa’nın Kalbi: Ulucami

Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılan Ulucami, 5 bin metrekarelik kapalı alanıyla namaz kılma yeri olarak Türk tarihinin en büyük camisi özelliği taşıyor.

İçindeki levhaları ve hatlarıyla da apayrı bir öneme sahip bulunan Ulucami için bugüne kadar pek çok kitap yazıldı ama, Vakıflar Bölge Müdtürü Mürsel Sarı’nın armağan olarak getirdiği Bursa’nın Kalbi Ulucami kitabı gibisini görmedik.

Mustafa Kara ve Bilal Kemikli’nin editörlüğünde Vakıflar Bölge Müdürlüğü kaynaklarıyla hazırlanan ve Bursa İl Özel İdaresi tarafından yayınlanan kitap, gerçek bir Ulucami arşivi özelliği taşıyor.

Bu kampanyada insan hayatı var

İnsan yaşamı için kan çok önemli. Ancak, kan bağışı geleneği nedense fazla yerleşmiş değil. Bu da Kan Merkezi stoklarını etkiliyor ve ihtiyaç duyulduğunda kan bulunamamasına yol açıyor.

İşte…

Bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak amacıyla büyük önem taşıyan kampanyalardan biri daha başlıyor.

Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği önemli bir adım atarak Kızılay Kan Merkezi ile ortak kan bağışı kampanyası düzenledi.

29 Haziran Pazartesi ve 30 Haziran Salı günleri saat 17.00-22.00 arasında Kültürpark’taki Ender Çay Bahçesi’nde düzenlenen kampanya için Bursa Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şüayip Toprak tüm Bursalılar’a seslendi ve “Hiç beklemediğimiz bir anda hepimiz için kan gerekebilir. O nedenle herkesi kan bağışına davet ediyorum” dedi.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 28-06-2009

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*