Bursa için düşünen ve öneren muhalefeti özlemiştik

Bursa için düşünen ve öneren muhalefeti özlemiştik Faaliyet raporu açıklarcasına çalışmalarını anlatan CHP İl Başkanı Akdoğan`ın farklı basın toplantısı, partideki bütünleşmeyi gösterdi. Toplantının en önemli özelliği, özlenen muhalefetin sergilenmesiydi.

Gürhan Akdoğan’la Makina Mühendisleri Odası Başkanı olduğu dönemde gelişen diyaloğumuz var.

Oda başkanı olarak farklı bakışı ve alışılmışın dışında paylaşıma dayalı çalışmalarıyla dikkat çekmişti.

Sonrasında…

Sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarına tanıklık ettik.

1999 yerel seçiminde Demokratik Sol Parti’den adaylık önerisi aldı. Ama DSP tercihini Erdoğan Belenser’den yana kullandı.

2004 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Adayı olarak yarıştı. Farklı şeyler söylemesine karşın, konjonktür öne çıkmasına izin vermedi.

2 yıla yakın zamandır da CHP Bursa İl Başkanı olarak görev yapıyor. Üstelik bu kez yönetici olarak yerel seçim yaşadı.

Orada da…

CHP’nin alışılmış siyaset çizgisinin dışına çıktı.

Arkasından…

CHP’de uzun zamandır uygulanmayan, bugün için yalnızca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önemseyip sürdürdüğü ilçe ve il danışma meclisi toplantılarını yaptı, partilileriyle seçimi değerlendirdi.

Dün de…

Bursa ile ilgili düşünceleri, tespitleri ve önerileriyle medyanın karşısına çıktı.

Açıkça söylemek gerekirse…

İl Başkanı olarak atandığında Akdoğan’ın siyasete uyum sağlaması konusunda kaygılarımız vardı. Çünkü, yöntemleri ve ilkeleriyle siyasetin işleyişi uyuşmuyordu.

Oysa…

Hep birlikte gördük ki, kendisini farklı kılan çalışma anlayışı ve özelliğini siyasete de taşıdı.

Dün yaptığı farklı basın toplantısını o nedenle önensedik.

Bursa’da böyle bir muhalefet anlayışı ve çizgisini özlemiştik.

Altepe’ye açık destek, ama…

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Gürhan Akdoğan, parti faaliyetleri yanında kent sorunlarıyla ilgili önemli görüşler açıkladı.

Bunlardan ilki Bursaray konusuydu.

Bursaray C Etabı olarak bilinen Uludağ Üniversitesi etabı maliyetlerinin çok çok yüksek olduğunu kaydedip şunu söyledi:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’yi ziyaretimizde kendisine söyledim. Bize bilgi ver, dava açalım, hesap soralım dedim. Kimin ne yaptığını herkes bilsin, saklamanın anlamı ne? Ama bekliyoruz.”

Amacını açıkladı:

“Kamuoyu baskısı oluşturalım. Müteahhit görüşmelerinde de en önemli süreç kamuoyu baskısıdır. Ama bilgi gelmiyor.”

Ayrıca…

Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği öncülüğünde Kestel’de planlanan sanayi sitesine karşı çıktı:

“Burada 4 bin işyeri yapılacak. O işyerleri çevreye konut ve başka işyerleri baskısını getirecek. Ulaşım sorunu çıkacak. Doğa tahribatı yaşanacak.”

Dahası…

Konuyla ilgili “Planlamasını yapan belli, müteahhitliğini üstlenecek olan bile belli” diyerek ciddi bir iddiayı gündeme taşıdı.

Büyükşehir Grup Başkanvekili Osman Ayradilli de, toplam 2.2 milyar dolarlık maliyeti olacak sanayi sitesi yerinin çok yanlış olduğunu, ayrıca dünyada artık bu tür toplulaştırmalar yapılmadığını söyledi.

Alaçam ve Gözede’nin de bu site nedeniyle yerleşim tehditi yaşadığına dikkat çekti.

Uludağ yamaçları ve Atatürk Stadı

Düşünen ve üreten yönüyle özlediğimiz muhalafet anlayışını dün CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan sergiledi. Bu çok özel basın toplantısında Akdoğan iki konuda bizim de adımızı anarak bilgi verdi.

Bunlardan biri…

Önceki gün bu sütunlardan “Danıştay’dan Uludağ yamaçlarında 2B’nin önünü kesen karar” başlığıyla aktardığımız bilgiydi.

Uludağ Yolu’ndaki bir parselin sitten çıkarılması isteğini bozan kararın çok önemli olduğunu kaydeden Akdoğan, güney çevre yolunun da artık yapılamayacağını söyledi.

İkincisi…

Atatürk Stadı konusuydu. Büyükşehir Belediyesi’nin stadyumu yerinde yapma kararında CHP olarak, bölgenin 3. derece sit kalması için verdikleri mücadelenin çok etkili olduğunu vurguladıktan sonra, planlananların bir an önce kamuoyuna açıklanmasını istedi.

250 plan üzerinde çalıştıklarını da ekledi.

CHP İl Başkanı Akdoğan’dan bir ilk: Çalışmalarını tek tek açıkladı, CHP’ye farklı model getirdi

Sabaha kadar bilgisayar başında çalışan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Gürhan Akdoğan, gerek sunum tekniğiye, gerek salon yerleşimiyle farklı bir basın toplantısına imza attı.

Yerleşimin farkı, parti bütünleşmesi fotoğrafının ortaya konmasıydı.

Akdoğan’ın solunda Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü yer alıyordu. Onun solunda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, onun solunda ise Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Dr. Bülent Aslanhan yer alıyordu.

Sağında ise…

İl Sekreteri Seilim Lümalı, onun sağında Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Osman Ayradilli yer almıştı.

Ayrıca…

Kurşunlu Belediye Başkanı Erkan Dönmez, Çeltikçi Belediye Başkanı İzzet Dede, Yeniköy Belediye Başkanı İsmail Akoğlu, Çakırlı Belediye Başkanı Mehmet Dalyan da masada yerlerini almışlardı.

Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ise Ankara’da olduğu için toplantıya katılamamıştı.

Yanı sıra…

İlçe başkanları da salondaydılar.

••••••••••

Bize göre…

Dünkü basın toplantısının en önemli özelliği, sanki kongreye sunuluyormuşcasına parti faaliyetlerinin tek tek açıklanmasıydı.

Bir anlamda…

Akdoğan dün tüm ayrıntılarıyla faaliyet raporunu açıkladı.

Üstelik…

Bu açıklamalar sırasında, eksiklerini ve yanlışlarını ortaya koyan raporları da gözler önüne serdi.

Yapılan toplantıların sonunda hazırlanan raporlar da, tümüyle masanın üzerindeydi.

Bu arada…

CHP’nin çok ayrıntılı seçim sonucu çalışması yaptığını gördük. Hangi mahallenin hangi sandığında hangi partinin kaç oy aldığı, CHP’nin sandık görevlisi bulundurup bulundurmadığı, varsa sayım sonucu tutanağını getirip getirmediği bile bu raporlarda tüm ayrıntılarıyla ortaya konuyor.

Üstelik…

CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan bu çok özel çalışmadan elde edilen ilk sonucu şöyle açıkladı:

“Gözlemcimiz olmayan sandıklarda oylarımızın azaldığını, gözlemci sayısı arttıkça oy sayımızın da yükseldiğinie gördük.”

Hedefi de koydu:

“Demek ki, bundan sonraki seçimde daha çok çalışmamız, sandığa daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu yaptığımızda oyumuzun arttığı kendiliğiden ortaya çıkıyor.”

••••••••••

Bu arada…

Dünkü toplantı sırasında parti örgütü, yönetim, milletvekilleri, üst yönetim ortak anlayışı ve çalışmasının önemine dikkat çeken Akdoğan bir de küçük itiraf-özeleştiri karışımı açıklamada bulundu:

“Uyum içinde hep birlikte çalışıyoruz. Ama zaman zaman bazı eksiklerimiz de oluyor elbette. Fakat biz bunları kapamayı da biliriz.”

Son olarak…

Kadın Kolları’nın doğalgaz zammının geri alınması için 3 günde 32 bin imza topladığını anımsattı.

CHP’nin kılcal damarları açılıyor

Seçim sonrası yoğunlaşan parti içi toplantıları ve buna yönelik programları çok önemseyen CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, bu durumu şöyle tanımlıyor:

“CHP’nin kılcal damarlarını ve soluk borusunu açıyoruz, partiyi büyütüyoruz.”

Partiyi büyütmek için kapıları açıp üye kayıtları yaptıklarını da belirten Akdoğan, ilçe toplantılarını bundan böyle her ay düzenli olarak sürdüreceklerini, partililere parti programını anlatmak için de sürekli eğitim çalışması yapacaklarını söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 18-06-2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*