Böylesi görülmedi…

Böylesi görülmedi… Genel Merkez teşkilatını göz göre göre harcadı  AK Parti Genel Merkezi teşkilatı nasıl sabote etti? Sorumlular kimler? Sabaha karşı neler oldu? Liste nasıl? Sonuç Bakan Çelik açısından ne anlama geliyor? Teşkilat neyi, nasıl protesto etti?


Siyasette bugüne kadar Genel Merkez-teşkilat çatışmasına çok tanık olduk. Ama, dünkü gibisini hiç görmedik, duymadık.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Bursa’da ahenk içinde, tek bir sorun yaşamadan çalışan başarılı bir teşkilat yapılanması vardı.

Ta ki düne kadar…

Dünkü il kongresinde o büyülü hava bozuldu, tek vücut olan teşkilat bölündü, hevesler kırıldı.

Çünkü…

Hiç hak etmedikleri şekilde dışlandılar, horlandılar, ezildiler ve kullanılmış peçete gibi kenara atıldılar.

Üstelik…

Teşkilatların hançerlenmesini bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teşkilatları emanet ettiği isimler yaptı.

Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile Yardımcısı Zeyit Aslan herkesin gözü önünde AK Parti Bursa teşkilatını resmen sabote ettiler, dilim dilim doğradılar.

Sırf Devlet Bakanı Faruk Çelik’i küçük düşürebilmek için hiç acımadan herkese yazık ettiler.

18 aydır canla başla çalışan, başarılı da olan Sedat Yalçın’a “Arkanda Başbakan var, yürü” deyip yazık ettiler. Bugüne kadar görülmemiş bir güçle 17 ilçe başkanını, İl Genel Meclisi’ni ve belediye meclislerini arkasına alıp çıkan Cafer Yıldız’a yazık ettiler. Sorumlu oldukları teşkilata yazık ettiler. Bursa’ya da yazık ettiler.

Bütün bunları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gözü önünde yaptılar.

Başbakan’ın olan bitenin ne kadarından haberi vardır bilemiyoruz ama, ilk seçimde çalışmaları için Bursa’ya Haluk İpek ile Zeyit Aslan’ı göndermesinde yarar var.

Çok kişi hasretle bekliyor.

İlginç olan da şu: Kendilerini güçlü ve yıkılmaz gören partiler bu abuklukları inişe geçtikleri zaman yapıyorlar.

Sabaha karşı Nagip Vardar

AK Parti İl kongresine yönelik gelişmeleri önceki gece yarısına kadar izledik. Biz yatağa girdiğimizde, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de hazır bulundukları ortamda Sedat Yalçın ve Cafer Yıldız arasında uzlaşma olmamıştı.

İkisi de çekilmemiş, iki adaylı kongre için liste hazırlamak üzere dağılmışlardı.

Gece yarısından sonra, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin evsahipliğinde Ankara’dan gelen konuklar tarafları bir kez daha bir araya getirdiler. Bu kez gündemde kongrenin ertelenmesi vardı.

Fakat…

Başbakan Erdoğan ertelemeye sıcak bakmadı. Kongrenin yapılmasını isterken, “Tek aday için uzlaşmayı sağlayın” talimatı da verdi.

Bunun üzerine…

Sabaha karşı saatlerinde üçüncü isim konusu çok daha ciddi bir şekilde gündeme geldi.

Başbakan’ın arzusu iletildiğinde Yalçın ve Yıldız karşı çıkmadılar.

Üçüncü isim olarak gündeme yönetim kurulundan Kamuran Çatalkaya ile İl Genel Meclisi Başkanı Nurettin Avcı ve Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Yıldırım geldiler.

Değerlendirmeler yapılırken de, Altepe’nin önerisi olan Nagip Vardar genel kabul gördü.

Listeye eski yönetimden 23 kişi alındı. Şehir Plancısı Nilüfer Taşan, eski Harita Mühaendisleri Odası Başkanı Celil Çolak, Önder Matlı yeni iesimler oldu.

Ancak…

50 kişi olması gereken liste 49 kişi yazıldığı için, birinci yedek Saadettin Kurt yönetime girdi.

Buna “teşkilat protestosu” derler

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kongre için 652 il delegesi var. Fakat dün salonda bu rakam yoktu.

Dahası…

300 civarında delege oy kullandı. Yeni İl Başkanı Nagip vardar da 190 civarında oyla seçilebildi. 105 de boş oy çıktı.

Sonucun açıklanmasından sonra, “kullanılan oy sayısının yarıdan az olması” nedeniyle kongrenin iptal edilmesi gerektiğini söyleyenler oldu. Ancak hazirun listesini yeter sayıda delege imzaladığı için iptal gerekçesi oluşmadı.

Buna karşın, bu tablo çok açık şekilde teşkilatın protestosu anlamına geliyor.

Kongre ve Bakan Çelik

Sürpriz adayla sonuçlanan AK Parti İl kongresinden çıktıktan sonra, geç saatlere kadar telefonumuz neredeyse hiç susmadı.

Arayanlar, ortaya çıkan tablonun Devlet Bakanı Faruk Çelik açısından ne anlama geldiğini merak ediyordu.

Düşüncemizi soranlara şöyle anlattık:

Bir…

Kongre öncesinde Sedat Yalçın kamuoyuna Başbakan’ın adayı olarak lanse edildi. Ama Cafer Yıldız’ın çıkışındaki destek gücünden sonra kazanamayacağı ortaya çıktı.

Faruk Çelik dün Başbakan’ın oylanmasını ve kaybetmesini önledi.

Bu çok önemliydi.

İki…

Kimi çevreler, “Faruk Çelik adının çizildiğini, artık inişe geçtiğini” düşünüyor ve bunu da yayıyorlardı.

Kim nasıl düşünürse düşünsün, gelişmelere karışmadı. Örneğin Yıldız’ın adaylık çıkışında hiç kimseyi aramadı.

Ama orta yol bulunup sonucun alınmasında etken oldu ve gücünü bir kez daha gösterdi.

Erdoğan 5 ildeki kongreleri bıraktı, seçimlerde verilen  destek nedeniyle Bursa’ya teşekküre geldi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Atatürk Spor Salonu’ndaki İl kongresinin başlangıç saati 12.00 olarak duyurulmuştu.

Fakat…

O saatte salonun içi de, tribünler de boştu. Delege kartları dağıtılmadığı için, delegeler salona yeni yeni girmeye başlamışlardı.

Saat 12.20’de delege sayısı 100 civarındaydı. Tribünlerin de üst kısmı boştu. 12.45’te delege sayısı yarıya yaklaşırken, üstü taraflar yine boştu.

Kongre saat 13.15’te, İl Başkanı olarak Sedat Yalçın’ın konuşmasıyla açıldı. “Başarı teşkilatındır, eksiklikler bana aittir, hakkınızı helal edin” dedikten sonra ekledi:

“Yüzünüzü yere baktırmadık, yanlış içinde olmadık, hizmet etmeye çalıştık.”

Divanda…

Başkan olarak Teşkilat Başkan Yardımcısı Zeyit Aslan yer aldı. Yardımcılığını en büyük ilçe olarak Osmangazi İlçe Başkanı Tahsin Kara yaptı. Yönetimden Sakiye Erdem, İl Kadın Kolu Başkanı Tülin Kara ve İl Gençlik Kolu Başkanı Ahmet Kılıç da divanı oluşturdular.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan saat 13.42’de salona girdi ve doğruca kürsüye geldi. Saat 13.45’de başladığı konuşmasını 14.38’de bitirdi ve 53 dakika kürsüde kalmış oldu.

Sözlerine…

“Bugün 5 ilde kongre var. Ama ben Bursa’yı seçtim. Bursa bir kez daha AK Parti dedi, bizleri bağırına bastı. Onun için bu gelişim teşekkür ziyaretidir” diye başlayıp rakamlar verdi:

“2002’de yüzde 41.5, 2004’te yüzde 48.5, 2007’de yüzde 50.8, 2009’da İl Genel Meclisi’nde yüzde 43, belediyede yüzde 47.7 oy vererek AK Parti’yi birinci parti yaptınız.”

Konuşmasında…

Son dönemde Avrupa Birliği yolunda Fransa ve Almanya’nın çıkardığı engellere değinirken “Türkiye’yi iç politika malzemesi yapıyorlar” deyip ekledi:

“Ama biz sabırlıyız. Ferhat gibi dağları delerek yürüyoruz.”

Ayrıca…

Azerbaycan ilişkilerini bozmak isteyenlerin amaçlarını anlattı, bunu kimsenin başaramayacağını söyledi.

Ekonomide de işlerin iyiye gittiğini kaydetti.

“Kongreyi önemsiyorum” dedikten sonra da, “Rehavet yok, çalışmak var. Gurur yok, tevazu var” dedi.

Belediyelerin bu dönem Büyükşehir abiliğinde ve daha dayanışma içinde çalışmalarını istedi. Hedef olarak da Bursa’nın tarihini ve kültürünü ortaya çıkaracak hizmetlerle Uludağ’ı gösterdi.

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

“Bizim birliğimize gölge düşmemeli. Birlik, dirlik çok önemli. Zaaf başlarsa bizi bölmek isteyenler zil takıp oynarlar. Buna fırsat vermeyiniz.”

Şu da önemliydi:

“Bu çatı altında menfaat ilişkileri sebebiyle bulunanlar bulunmasınlar. Millete efendi olmak yoktur, hizmet vardır anlayışıyla gelenler bu çatı altında olsunlar.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 18-05-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın