17 ilçeli dev Büyükşehir ve Bursa’ya özel Kentsel Dönüşüm Yasası Bursa her yönüyle çok özel bir kent

17 ilçeli dev Büyükşehir ve Bursa’ya özel Kentsel Dönüşüm Yasası  Bursa her yönüyle çok özel bir kent. Kentsel sorunları çözmek için de özel adımlar gerekiyor. 17 ilçenin de Büyükşehir sınırlarına alınması ve Bursa için Kentsel Dönüşüm Yasası çok önemli…

Her şeye karşın Bursa çok özel bir kent. Fakat bu özel kent, özellikle son 35-40 yıllık süreç içinde çok özel bir süreç yaşadı.

O süreç…

Sanayi tercihinden sonra patlayan iç göç nedeniyle kontrolsuz ve plansız büyüyen bir kent ortaya çıkardı.

Şimdi…

Bursa’yı kontrol altına almak, tarihten gelen değerleri ve ovasının kazandırdığı özellikleri de koruyan özgün bir model ortaya çıkarmak için uğraş veriliyor.

En azından…

Bursa’nın bugününü kentleşme kurallarına uydurup geleceğe sağlıklı bir kent bırakabilmek için çareler düşünülüyor.

Bu noktada…

Cumartesi sabahı harika bir sunumu siyasi irade ile paylaşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin’in gündeme getirdiği iki önerinin altını tekrar tekrar çizmek gerekiyor:

Bir…

İstanbul ve Kocaeli örneklerinde olduğu gibi, Bursa’da da Büyükşehir sınırlarının, 17 ilçeyi kapsayacak şekilde il sınırlarına çıkarılması gerekir.

İki…

Bursa’ya özel bir Kentsel Dönüşüm Yasası gerekir.

Bu iki öneriye, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in sahip çıkıp destek vermesini önemsedik.

Dahası…

Büyükşehir sınırlarının il sınırına çıkarılarak, 17 ilçeyi de içine alan bir yönetime dönüşmesinin gündemlerinde olduğunu açıklaması, bu sürecin hızlandığını gösteriyor.

Yine…

Her fırsatta “Bursa’nın yıkılarak güzelleştirilmesini” savunan Çelik, en uygun çözüm yolu olan Bursa’ya özel Kentsel Dönüşüm Yasası’na da sıcak bakıyor.

Hatta…

“Gelin iktidarıyla, muhalefetiyle bu yasayı destekleyip çıkaralım” çağrısı yaptı ki, bu nu da Bursa’nın kurtuluşunda ilk adım kabul ettik.

Siyasi partilerin dışında sorunlara çözüm üretebilmek isteyenlere yeni yol: Düşünce dernekleri

Türkiye’nin bugünkü uygulamasında, kent ve ülke sorunlarına yönelik çözüm arayabilmenin, katkı koyabilmenin yolu siyasetten geçiyor.

Yaşadağı kent ya da ülkesi için bir şeyler yapmak, düşünce üretmek ve çözüm bulmak isteyenler öncelikle siyasi partilere girecekler ki, buradan seçilerek sorunu konuşma ve çözümü üretme noktasına ulaşacaklar.

Toplumun siyasete yönlendirilmesi, en azından bir şeyler yapmak isteyenlerin siyasete kazandırılması çok da kötü değil aslında.

Ama…

Her hangi bir siyasi partiye girmeden ülke ve kent sorunlarını konuşup çözümüne yönelik düşünce üretmek isteyenler de var.

Gelişmiş ülkelerde bu kulvarı, düşünce toplulukları oluşturuyor.

Gerçi…

Son 20 yılda ülkenin siyasi liderleri düşünen ve konuşan Türkiye sloganlarını topluma alıştırdılar ama, düşünüp konuşabilmenin yolunu açacak siyaset adışı adımlar yeni yeni atılıyor.

Bu adımlar da…

Düşünce derneklerinin kurulmasıyla kendini gösteriyor.

••••••••••

Bursa’da atılmış ciddi adımlar var. Atılmakta olan adımlar da gelecek için umut veriyor.

Örneğin…

Bursa’da bu yönde bildiğimiz ilk oluşum, Gıyasettin Bingöl’ün önderliğini yaptığı, bünyesinde her siyasi görüş ve partiden ismi barındıran, düzenli toplantılarıyla da siyasi ve ekonomik konulara yönelik görüşleri tartışan Demokrasi ve Uzlaşma Vakfı oldu.

Yakın geçmişte…

Nevzat Kocakurt’un önderliğinde Düşünen Yurttaş Derneği’nin kurulduğunu, ancak bugün için faaliyetini durdurduğunu biliyoruz.

Bu yolda…

1.5 yıl önce arkadaş grubu olarak başlayan ve salı toplantıları şeklinde süren yapılaşma da dernekleşme yolunda adım atınca Bursa yeni bir düşünce derneği kazandı:

Salı Toplantıları Düşünce Derneği.

Benzer bir çalışma daha var.

Yine…

1 yıl kadar önce iftar yemeğiyle başlayan dost grubu, Merkez Demokrat Grubu adını alıp şekillendi. Muzaffer Önadım’ın öncülük edip ilk adımını attığı Merkez Demokrat Grubu da düşünce derneğine dönüşmek üzere şu sıralarda tüzük hazırlığı yapıyor.

••••••••••

Fakat…

Şu sıralar en büyük heyecan, dernekleşme oluşumunu yeni tamamlayan Salı Toplantıları Düşünce Derneği’nde yaşanıyor.

Gelişmelerini bu sütunlardan aktardığımız dernek, 19 kurucusuyla geçen hafta resmi statüsüne kavuştu.

Kurucu yönetim kurulunda başkanlık görevini Eğitimci Ali Özdemir üstlendi. İlkan Külçe, Adnan Bıyıklı ve Cevdet Tosun başkan yardımcısı oldular. Yakup Koçaslan muhasipliği üstlenirken Zafer Erakkuş yazman, Kamil Goral da basın sözcüsü oldu.

Yönetimin yanı sıra Salı Toplantıları Düşünce Derneği’nin kurucu üyeleri olarak da Ender Karaelli, Ersin Kaçar, Hasan Hamaloğlu, İrfan Derici, Kadir Çalışkan, Mehmet Top, Mesut Ünlü, Müjdat Dikici, Nedim Özbalaban, Nedim Yoldaş, Ramazan Genç, Sabri Atlıoğlu listede yer aldılar.

Dileğimiz…

Bu tür düşünce derneklerinin çoğalması.

Teşkilatın kararı Ankara’da masada

Adalet ve Kalkınma Partisi İl kongresine 6 gün kaldı ama Sedat Yalçın’ın devam edip etmeyeceği de, kongrede yarış olup olmayacağı da belli değil.

Bugün için…

Geçen hafta Genel Merkez’deki görüşmeleri sonrası “Karar verdim, aday olacağım” diyen İl Başkanı Sedat Yalçın bilinen tek aday.

İl Başkanvekili Cafer Yıldız ile eski milletvekili Zafer Hıdıroğlu da kulis çalışmalarını sürdürüyorlar.

Böyle bir aşamada…

Devlet Bakanı Faruk Çelik cuma akşamı ilçe başkanlarıyla ilçelerin kadın ve gençlik kolları başkanlarını toplayıp birer kağıt dağıttı ve kimi il başkanı görmeyi arzu ettiklerini yazmalarını istedi.

Bu sürpriz temayül yoklamasının sonuçları açıklanmadı.

Ne var ki…

Dün bu sütunlarda “teşkilatın gönlünün Cafer Yıldız’dan yana” olduğunu yazdık. Bakan Çelik ve milletvekilleri cumartesi akşamı Ankara’ya döndüler. Kulislerde ise, teşkilat kararı olarak Cafer Yıldız’ın çıktığı konuşuluyordu.

Yanı sıra…

Bu yazıyı hazırladığımız sırada milletvekillerinin kendi aralarında değerlendirme yapıp sonucu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletmek üzere hazırlıkları sürüyordu.

Görüntü…

Teşkilat Başkanı Haluk İpek’in bugün Bursa’da yapacağı teşkilat yoklaması öncesinde tercihin ve Erdoğan’ın yaklaşımının ortaya çıkacağıı yönünde.

Bu da…

Yalçın aday olacağını söylediği için iki adaylı bir kongre sonucu doğuruyor.

Bursa için ortak hareket

Bursasiyaseti adına son dönem çok önemsediğimiz bir görüntü var: Partiler seçimde yarışıyorlar ama, bir araya da gelebiliyorlar.

Hafta içinde…

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Gürhan Akdoğan, Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü, Büyükşehir Adayı Sena Kaleli ve il yönetim kurulunun Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaretlerini yorumlarken “Bursa için ortak hareket ve siyasetin geleceği” adına umutlandığımızı yazdık.

Dün…

Umutlarınmızı arttıran bir başka ziyaretin haberi geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Bursa milletvekilleri Necati Özensoy, Hamit Homriş ve İsmet Büyükataman da Başkan Altepe’yi ziyaret etmişler.

Ziyarette Bursa için ortak hareket konuşulmuş, MHP milletvekilleri de Bursa için yapılacak her olumlu işi destekleyeceklerini söylemişler.

İşte güzel tablo bu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 11-05-2009

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*