Sena Kaleli`den mesaj: Yılmak yok, yola devam

Sena Kaleli`den mesaj: Yılmak yok, yola devam  CHP Büyükşehir Adayı olarak 29 Mart`ta seçim yarışına giren kararını verdi: “Siyasetten yılmak yok, yola devam.” Yeni bir aydınlatma hareketi planlayan Kaleli, önümüzdeki dönem Büyükşehir`i takibe alacak…


Oy verme dışında siyasetle ilgisi olmadı. Siyasi ortamlara da hiç girmedi. Başarılı bir iş kadanı olmanın yanında, kendini sosyal alanlarda topluma hizmet vermeye adadı.

Buna karşın…

Sena Kaleli, adaylığının açıklandığı ilk günden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi ile inanılmaz bir uyum sergiledi.

Başlangıçta parti söylemleriyle zaman zaman balans sorunu yaşansa da, kendini sürekli geliştirdi.

En önemlisi…

Sürekli ayrışma geleneğine sahip CHP’de, herkesi birleştirdi. Herkes ona inandı, o da herkese güvendi.

Yükselen performansı, halkla ilişkilerde içtenliğinden kaynaklanan başarısı, yılmadan çalışmasıyla geride kalan seçim kampanyasının yıldızı oldu.

Dahası…

Büyükşehir’de ilk kez CHP’yi yüzde 27’ye çıkarırken, parti ortalamasının çok çok üstüne çıktı. Seçimi kaybetse bile, siyasetin ve toplumun kazandığı isim oldu.

Dün arayıp hatırını sorduğumuzda sesi gür çıkıyordu. Cevabı da net bir mesaj özelliği taşıyordu:

“Ben bu yola yeni çıktım. Daha yapacak çok şeyimiz var. Yılmak yok, yola devam edeceğim.”

Propaganda döneminde söylediklerinin arkasında durmaya kararlı:

“Büyükşehir Belediyesi’nin takipçisi olacağım. Planlamayı izleyeceğim. İmar planlarındaki değişikliklerin takipçisi olacağım.”

Şu hedefini önemsedik:

“Bursa’da yepyeni bir aydınlatma hareketi başlatacağım.”

Bu doğrultuda…

Pazartesi günü gazetecilerle buluşmayı, 15 gün sonra da siyasi yol haritasını açıklamayı planlıyor.

En çok iş yapan, başarılı bir belediye başkanıydı… Keşke finalini böyle tercih etmeseydi…

Açık yüreklilikle bir kez daha tekrarlıyoruz:

Hikmet Şahin çok başarılı bir 5 yıl geçirdi. En çok iş yapan başkan oldu. Sevildi, saygı gördü.

Bununla birlikte…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ikinci dönem vizesi alamadığında, 13 Ocak 2009 günü bu sütunlarda şunları yazdık:

…Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde 5 yıla bu kadar çok iş sığdıran bir başka başkan yok.

Hiçbir belediye başkanının göremediği milletvekili ve hükümet desteğini arkasına alarak çok hızlı başladığı görevinde gönülleri fethetti.

Örneğin…

Bugün kimileri eleştiriyor olsa da, ulaşımdaki bat-çıklar önemliydi, trafiği akıcı hale getirdi. Biz de bu sütunlardan destekledik.

Başka bir model geliştirilebilir miydi derseniz, onu da kabul ederiz. Ama yapılan bat-çıkları da inkar etmemek gerekiyor.

Sonra neler olduğunu anlayabilmek kolay değil.

Teşkilattan gelmesine karşın teşkilatını önemsemeyen, her işine koşan milletvekillerini umursamayan, halkla yakınlığı gerekli görmeyen, belediye meclisi toplantılarına girmeyen bir Hikmet Şahin ortaya çıktı.

Kucak açan çevre yerine, kendi çevresini oluşturdu. Orada alınan kimi kararlar ise çok büyük tartışmalara yol açtı.

“En az iki dönem” hedefini daha ilk günden seslendiren ilk belediye başkanı olması bile onu farklı kılıyordu. Ama bu hedefe uygun hareket etmedi.

Nitekim…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Bursa adayını açıklarken, “Bugüne kadarki hizmetlerinden ötürü” teşekkür etti ve arkasından ekledi:

“Çalışmak şart ama yeterli şart değil.”

O yazıyı şöyle bitirdik:

Partisinin tekrar aday göstermeyeceği belli olduğu halde son dakikaya kadar direnen, kulis yapan bir başka belediye başkanı görmemiştik. Bursa ile ilgisini kuramadığımız kimi çevrelerin girişimleri de Şahin’i bize göre yıprattı.

••••••••••

O süreçte…

Şahin’in aday gösterilmemesinden sonra bir başka partiden aday olmasını “hata” olarak yorumladık. Sandıktan çıkamayacağı belli bir seçim yarışına girip “tercihi halk yapsın” demesini anlayamadığımızı vurguladık.

Hatta…

Anavatan Partisi İl Başkanı Ahmet Kömbe’nin yaptığı itirazla Demokrat Parti’den adaylığı İl Seçim Kurulu’nca iptal edildiğinde, 25 Şubat 2009 günü bu sütunlarda şu değerlendirmkeyi yaptık:

…Kömbe’nin itirazıyla adaylık hakkını kaybeden Hikmet Şahin mağdur mu oldu, seçim yenilgisinden mi kurtuldu?

Anketlere bakılırsa…

Şahin’in olası bir seçim yenilgisinden kurtulduğu izlenimi doğuyor.

Buna karşın Şahin şöyle bir gerekçe elde etti:

“Ben seçimi kazanacaktım ama, birileri Anavatan İl Başkanı ile organize hareket ederek adaylığımı engellediği için mağdur oldum.”

••••••••••

Aslında…

İtirazla doğan ilk sonuç Hikmet Şahin için “köprüden önceki son çıkış” yeriydi.

Ama…

“Anketler arkanızda yüzde 60 oy desteği olduğunu gösteriyor, yürüyün” diyenlere aldandı ve tercihi halkın yapmasını isterken son fırsatı da kaçırdı.

Sonuç ortada:

DP Adayı Şahin seçimi yüzde 6.2 oyla tamamladı.

Gelinen noktada…

Şahin’i seven, başarılı olduğuna ve iz bıraktığına inanan biri olarak bugün samimiyetle yine söylüyoruz:

Böyle bir dönemin ardından keşke böyle bir finali tercih etmesiydi.

Altepe ve Şahin’i buluşturan tören

Pazar akşamından beri merak ediliyordu:

Büyükşehir’de devir-teslim töreni olacak mı, olursa Hikmet Şahin katılacak mı?

Bu soru cevabını dün buldu:

5 yıl önce Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini Erdoğan Bilenser’den törenle devralan Hikmet Şahin bugün çok doğru bir iş yapıyor ve görevi yine törenle Recep Altepe’ye bırakıyor.

Bunu, siyasi olgunluk davranışı kabul ettiğimiz için önemsiyoruz.

Programa göre…

Tarihi belediye binasında saat 12.00’deki törende önce Şahin konuşma yapacak, sonra Altepe konuşacak. Altepe görevi devreden Şahin’e bir de plaket verecek.

Ayrıca…

Sabah Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alacak olan Recep Altepe saat 10.00’da Osmangazi Belediye Başkanlığı görevini, yeni seçilen Mustafa Dündar’a devredecek.

Mazbata yetişmezse tören yarına ertelenecek.

Anketler ve medya gözü

Değer verdiğimiz meslektaşlarımızdan Yüksel Baysal, yayınladığımız anketle ilgili Meydan gazetesinde iki yazdı yazdı.

İkinci yazısında “Selçuk Köylüoğlu’nun çuvalladığını, Bursa’daki sonuçların felaket olduğunu” ifade edip karşılaştırma yaptı:

…Bursa Büyükşehir anket sonuçları AKP yüzde 53.1, CHP 28.1, MHP 8, DP 6.8 şeklinde olmuştu.

…8 gösterdiği MHP 12,5 çıktı, tam yarısı oranında yanıldı. Yüzde 53,1 gösterdiği Recep Altepe yüzde 47 çıktı.

Sena Kaleli’deki yanılma payı artı-eksi iki olduğu için normal… Galiba milimi milimine bildiği sonuç, Hikmet Şahin’inkiydi. Bursa’da aklı başındaki herkes de bu sonucu tahmin ediyordu.

Bu satırları okuyunca Baysal’ın yazı arşivine göz attık. 23 Aralık 2008 günü, Hikmet Şahin’in yeniden aday gösterilmeyeceği beklentisinde şunu yazmış:

…Kamuoyu yoklamalarında yüzde 60’ın üzerinde çıkan başkan değişir mi?

13 Ocak 2009 günü, Şahin aday gösterilmeyince “Bu sonuç Bursa ve AKP açısından hayırlı olmuş mudur?” diye sorup devam etmiş:

Siyasette bunca yıllık deneyimimiz var, öngörülerimiz genellikle yanlış çıkmaz. Her ikisi açısından da hayırlı olmadığını göreceğiz, yaşayacağız.

Yine…

15 Ocak 2009 günü “Hikmet Şahin’in katline fetva verenler mefta olabilirler” öngörüsünde bulunmuş. 17 Ocak 2009’da “Başbakan Erdoğan, Bursa gibi Türkiye’nin dördüncü büyük ilinde başarılı kabul edip Türkiye’ye ilan ettiği Hikmet Şahin’i aday göstermemenin siyasal sonuçlarını görecektir” öngörüsünü tekrarlamış.

Sonuçta…

Biz burada taraf olmadık, bilimsel bir çalışma aktardık. Araştırmayı yapan Selçuk Köylüoğlu da MHP oylarını neden göremediklerini açıkladı. Sevgili Yüksel’in öngörüleri ise ortada.

Acaba hangisi felaket?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 02-04-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın