Krizde iki sektör kötü sınav verdi:

Krizde iki sektör kötü sınav verdi: Otomotiv ve beyaz eşya Ekonomik krizde fabrikalar kapandı, insanlar işsiz kaldı, ekonomi tıkandı. Çarkın dönebilmesi için hükümet vergi indirimleri yaptı. Ama iki sektör, yaptıkları zamlarla krizde kötü sınav verdi…


Düne kadar küreselleşme kavramı, dünyanın yeni düzeni olarak algılanıyor, ekonomilerin bütünleşmesi kabul ediliyordu.

Gelin görün ki…

Amerika’da ihtiyacı olmadığı halde lüks konut satın alma iştahı kabaranların, sistemin kaldıramayacağı mali yük altına girmeleri düzeni patlattı.

Finans şirketleri sarsılınca sorun büyüdü. Küresel bütünleşmenin etkisiyle de, Amerika’nın ekonomik sorunu dünyanın sorunu haline geldi.

Önce talep daraldı ve ihracat durdu. Sipariş olmadığı için firmalar üretim yapamaz hale geldiler. Bu durum, önce sanayi kuruluşlarının küçülmesine sonra da kapanmasına yol açtı. Bu da işsizliği arttırdı, toplumsal kaygı oluştu.

Böyle bir ortamda…

Hükümet hem moral hem de çarkın dönmesini sağlamak için adımlar atıp otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV ile KDV’yi hafifletti.

Gördük ki…

Kriz korkusuyla alışverişten uzaklaşanlar, ÖTV ve KDV indirimlerini değerlendirmek istedi.

Uzun süre tek bir satış yapamayan otomobil satıcıları talepleri karşılayamaz hale geldiler.

Derken…

Talep artışı otomotiv ve beyaz eşya üreticilerine zammı hatırlattı. Hemen zamları yapıştırdılar ve vergi indirimlerini ortadan kaldırdılar.

Yani…

Devlet vergi gelirinden fedakarlık yaparken, otomotiv ve beşyaz eşya üreticileri önce kar peşine düştüler ve yapmaları gereken fedakarlığı yapmadılar.

Sonuçta…

Türkiye’yi de içine alan ekonomik krizde bu iki sektör kötü sınav  verdiler. Bu da tüketicinin güvenini sarstı.

Siyasetin ilgisi AK Parti İl kongresine kaydı: İktidar partisinin il başkanlığı için kriteri ne?

Siyasette her dönem iktidar partilerinin il kongreleri önemsenir. Onun için de iktidar partilerinin kongre süreçlerinde her şey kamuoyu önünde gelişir.

Anımsıyoruz da…

Geçmiş yıllarda, Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin iktidar dönemlerinde il kongreleri büyük çekişmeye sahne olurdu.

Şu sıralar…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İl kongresi gündemde.

AK Parti açısından baktığımızda şunu görüyoruz:

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Hayrettin Çakmak’ın milletvekili olmasıyla boşalan il başkanlığını önce Murat Akdeniz, onun bırakmasından sonra da vekaleten Cafer Yıldız yürüttü.

Ardından…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sedat Yalçın asaleten atandı.

Atama yapıldığında, bilgisi olmadığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le İl Başkanı Sedat Yalçın arasında soğukluk oluştu.

Fakat…

Sonrasında buzlar eridi. Bakan-İl Başkanı diyaloğu en üst düzeyde sergilendi ve sorun yaşanmadı.

Bu noktada…

Kongreye gidilirken ilk aday olarak akla Sedat Yalçın geliyor.

Seçim sonuçlarına göre de AK Parti’nin Bursa’da başarılı olması, Yalçın’ın hanesine artı puan kattı. Onun için de, doğal olarak “en şanslı aday” konumunda bulunuyor.

Ancak…

Bugün için karşısında iki aday gözüküyor.

Adaylardan biri, görevi devraldığı Cafer Yıldız, diğeri ise eski milletvekili Zafer Hıdıroğlu olacak gibi gözüküyor.

Cafer Yıldız, partinin verdiği her görevi sorunsuz kabul etmesi ve yerine getirmesiyle tanınıyor. Tam bir görev adamı olduğu gibi, teşkilata da egemen.

Zafer Hıdıroğlu ise, eski milletvekiliğinin ötesinde, teşkilattan gelen isim. Refah-Fazilet dönemlerinde ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı, belediye meclisi üyeliği yaptı. Parti kadar kentte de tanınıp seviliyor.

••••••••••

Gördüğümüz şu:

Kongre yaklaşırken, partinin karar verici mekanizmasında uzlaşmayla tek adaylı bütünlük arayışı var.

Yani…

İlk hedef, Başbakan’ın önünde tek adaylı ve bütünleşmiş bir yapıyla kongre yapmak.

Fakat…

Geçmişte istişare yönteminin işlemesi sonucu tek adaylı kongrelere alışkın olan AK Parti’nin çekirdek yapısı, son il kongresinde iki adayın yarışmasına tanık olmuştu.

Bu kez…

Uzlaşma sağlanamazsa iki adaylı ya da üç adaylı bir kongre yaşanabilir.

Peki…

Böyle bir yarışta AK Parti’nin tercih kriteri ne olabilir?

İşte o sorunun cevabı çok kolay değil.

Ancak…

Bazı ipuçları olduğunu ve bazı noktaların üzerinde durulduğunu duyuyoruz.

Örneğin…

İçinde bulunduğumuz dönem, toplumla ilişkiler ve medya-tanıtım açısından da ayrı özellikler gerektiriyor. Bu ilişkiler il kongresi için kriterlerden biri olacak.

Yanı sıra…

Geçenlerde Bursa Hakimiyet’te meslektaşımız Mustafa Özdal seçim sonuçlarını değerlendirirken yazdı. Kent merkezi olarak kabul edilen yerlerden Osmangazi’nin Kükürtlü ve Çekirge mahalleleriyle, Yıldırım’ın Davutkadı ve Ertuğrulgazi’sinde AK Parti geride kalmış.

Bunun anlamı şu:

AK Parti seçimde her ne kadar merkeze mesaj vermiş olsa da, merkez oylarının yoğun olduğu ve eskiden birinci parti çıktığı yerlerde kayba uğramış.

O bakımdan…

Kent merkezlerindeki merkez seçmene güven mesajı vermenin yolu da il kongresindeki yapılanmadan geçiyor.

Acemler formülleri geniş destek buldu

Gelen yankılara baktığımızda, şunu bir kez daha, hem de çok net olarak gördük:

Bursalılar kent sorunlarına karşı duyarlı.

En azından…

Trafikte çile çekenler, her gün yaşadıkları çileyi ortadan kaldıracak formüller konusunda çok ilgililer.

Örneğin…

Acemler Köprülü Kavşağı sonrasındaki bölümde yaşanan, ama Sırameşeler’e kadar uzanan trafik sıkışmasını dün dile getirdik.

Sıkıntının aşılabilmesi için iki formül olduğunu, ikisinin de projelerinin Büyükşehir Belediyesi’nde durduğunu vurguladık.

Bir…

Acemler’den Mudanya Yolu ayrımına kadar olan bölüm gidiş ve gelişte dörder şeride çıkarılacak. Böylece, ana yola bağanan araçların önü kesilmeyecek.

İki…

Yakın Çevre Yolu’nun Buski altında kuzeye doğru yönelmesi ve Yunuseli-Hamitler-1050 Konutlar’dan Filament Köprülü Kavşağı ile Ata Bulvarı’na bağlanması halinde, hem İzmir Yolu’na gidecek araçlar ve hem de Hamitler, 1050 Konutlar, Esentepe, Fethiye, Ataevler, Beşevler’de oturanlar Acemler trafiğine girmeden gidecekleri yere ulaşabilecekler.

Dün aldığımız yankılardan, belli saatlerde olsa bile Acemler trafiğine takılanların iki formüle de çok ilgili olduklarını anladık.

Üstelik, ikisinin de maliyeti yüksek değil.

Biz de buradan, Bursa’nın yeni döneminde yeni yönetimin bilgisine sunuyoruz.

Bursalılar çözümü belli konularda sonuç istiyorlar.

Kadın siyasetçilerden Onkoloji’ye destek

Siyasi partilerde yıllarca kadın kollarının kartonpiyer gibi görülmesinden hep yakındık.

Gelin görün ki…

Kadın kolları da geçen süreçte bu görüntüden kurtulmak için pek bir şey yapmadılar. Fakat son zamanlarda kadın siyasetçierin çalışmaları ve kadın kolları faaliyetlerinden umutluyuz.

Bir kere…

Siyaset çalışmasını parti dışına çıkardılar ve sosyal buluşmalara dönüştürdüler.

Örneğin…

Adalet ve Kalkınma Partisi Nilüfer İlçe Kadın Kolu siyaset adına farklı bir adım atıyor.

Onkoloji Hastanesi’nde yatarak tedavi gören hastaların tedavi süreçlerini daha iyi koşullarda geçirebilmeleri için harekete geçtiler.

Bugün saat 12.30’da Konak Mahallesi Beşevler Caddesi’ndeki Çekirge Dersanesi altında açacakları kermesin geliriyle Onkoloji Hastanesi’nde oda tefrişedecekler.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 25-04-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın