Büyükşehir’e sürpriz:

Büyükşehir’e sürpriz: Bursaray için 45 trilyon avans ödenmiş  DPT’ye göre Bursaray’ın Üniversite Etabı’nın durmuş olması gerekiyor. Seçim öncesi 45 trilyon avans aldığı konuşulan firma çalışmaya başladı. Altepe’nin cevaplandırması gereken 7 önemli soru var…

Hiç kuşku yok ki Bursaray bu kentin en önemli ulaşım yatırımı. Öyle olduğu için de tüm gelişmeleri kamuoyu tarafından yakından izleniyor.

Dahası…

Mesafeleri, planlanan ya da düşünülen etapları sürekli tartışılıyor.

Nitekim…

Bursaray C Etabı olarak adlandırılan Uludağ Üniversitesi etabı da önemli tartışma konularından biri.

Ancak…

Bursaray’ın Üniversite etabında, daha önceki süreçlerden farklı gelişmeler oluyor. Örneğin, burada inşaata maliyet arttırıcı ekler getirildiği tartışmaların odağını oluşturuyor.

Önemli gelişmeyi 22 Şubat 2009 günü “Şok! DPT Bursaray’da “yüksek maliyet” ve “eksik bilgi” buldu” başlığıyla aktardık.

Yazıda…

Bursaray ihalesini onaylayan Devlet Planlama Teşkilatı’nın, 30 Ocak 2009 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda  “Türkiye’de yakın zamanda gerçekleştirilen raylı sistem ihalelerindeki teklif fiyatlarına ve Yatırım Programında öngörülen maliyete göre oldukça yüksek bedelle ihale edildiğinin öğrenilmesi üzerine…” denip, projede yapılan değişikliklerin onay için gönderilmesinin istendiğini, bu yazıya paralel olarak da yasaların denetim görevi verdiği Demiryolları Limanlar ve Havaalanları İnşaatları Genel Müdürlüğü’nün 3 Şubat 2009 tarihli yazısıyla “…onayladığımız projelerde Genel Müdürlüğümüz onayı olmadan yapılan değişiklikler geçerli olmayacak ve işlere başlanamayacaktır” uyarısı yaptığını duyurduk.

Gelişme…

Bursaray C Etabı olarak adlandırılan Üniversite hattının, ihalesinin yapılmasına karşılık durdurulduğu anlamına geliyordu.

Yanı sıra…

29 Mart seçimleri öncesindeki süreçte de bu konu adaylar tarafından gündeme getirildiğinde, “500 trilyonu bulacak projenin yüksek maliyetli olduğu ve durdurulmasının Bursa’nın hayrına olacağı” vurgulandı.

Örneğin…

Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Recep Altepe o süreçte böyle düşünüyordu ve “müteahhit firmayla görüşerek projenin yeniden ele alınabileceğini” söylüyordu.

••••••••••

Ne var ki…

Altepe seçilmesi nedeniyle yapılan kutlama ziyaretlerini kabul etmeyi sürdürürken, Bursa’nın gözü önünde tartışılan proje ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

İlginçtir…

Geçenlerde, işyeri İzmir Yolu’nda olan bir dostumuz, “Bursaray’ın Üniversite etabında inşaat başlamış” dediğinde, yayınladığımız raporları anımsayıp itiraz ettik.

O da bize, “Ama makinalar yol üstünde çalışıyor” dedi.

Biz yine itirazı sürdürüp, “O makinalar yol üstünde başka bir iş için çalışıyordur” cevabı verip üstünde durmadık.

Ne var ki…

Cumartesi günü çalışmaları bizzat görünce şaşırdık. Gerçi tam bir faaliyet yok ama, Bursaray’ı şu an bittiği Küçük Sanayi istasyonundan Üniversite’ye uzatacak etap için düzenlemeler yapılıyordu.

Sonra…

Benzer bir hazırlığın Üniversite girişine öngörülen bin metrelik tünel için yapıldığı kulağımıza geldi.

Oysa…

O tünel, maliyeti arttırıcı ve gereksiz bulunan işlerden biriydi. Şimdi müteahhit firmanın orada bir daha geri dönüşü olmayacak hazırlığa giriştiği anlaşılıyor.

Şunu anlıyoruz:

Bursaray ihalesi uluslararası bir ihale ve kazanan konsorsiyum da uluslararası kurallara göre hareket ediyor.

Bununla birlikte…

İhalenin durması gereken bölümleri ve devam edebilecek bölümlerinin olmasını doğal karşılıyoruz.

Hatta…

Geçen hafta yerel gazetelerde yayınlanan “ihaleyle ilgili hizmet alımı ilanlarını” da, uluslararası işleyişin bir parçası kabul ediyoruz.

Ama…

Yine de devlet adına yaptırım uygulayan kurumlarımızın kararlarının bütünlük ortaya koyması gerekiyor.

••••••••••

İşte…

Tam bu aşamada kulağımıza bir başka gelişmenin duyumu geldi.

Söylenene göre…

Seçimler öncesi müteahhit firmaya eski parayla 45 trilyon lira avans ödenmiş ve yer teslimi de yapılmış.

İnşaata yönelik düzenleme çalışmaları ve hazırlıklarının da bu kapsanmda başladığı konuşuluyor.

İlginç olan da şu:

Bursaray’ı Uludağ Üniversitesi’ne uzatacak etabın yapımı için önçalışmalar Bursalılar’ın gözü önünde başladı ama, neler olup bittiğinden kimsenin haberi yok.

Öyleyse…

Soruları buradan Büyükşehir Belediye başkanı Recep Altepe’ye aktaralım:

Bir…

Bursaray C Etabı inşaatı DPT kararıyla durduruldu mu?

İki…

Uluslararası konsorsiyuma seçim öncesi 45 trilyon lira avans ödendi mi?

Üç…

Herkesin gördüğü inşaat hazırlığı hangi noktalarda, neye dayanarak yapılıyor? Örneğin, kaldırılması düşünülen tünelde hazırlık var mı?

Dört…

Büyükşehir’in yeni yönetimi bu proje için ne düşünüyor? Yapılanlar normal sürece yönelik işler mi, yoksa sürpriz mi yaşanıyor?

Beş…

DPT kararına aykırı işler yapılıyorsa bunun sorumlu ya da sorumluları kimler? Büyükşehir Belediyesi bu durumda ne yapacak?

Altı…

Yoksa ihaleyi alan müteahhit firma uluslararası tahkime gitmenin altyapısını mı hazırlıyor?

Yedi…

Eğer her şey normal ve kurallar içinde yapılıyorsa, Bursa neden bilgilendirilmiyor da insanların kafalarında kuşkular oluşmasına yol açılıyor?

••••••••••

Sonuç olarak söyleyeceğimiz şu:

Başkan Recep Altepe geçen hafta görevi devralırken yaptığı konuşmada şeffaf yönetim sözü vermişti.

İşte ilk fırsat…

Altepe’nin siyasi ziyaretçileri

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Recep Altepe bir yandan yeni dönem planlamalarına yönelik brifingler almayı sürdürürken, bir yandan da kutlama ziyaretlerini kabul ediyor.

Gördüğümüz kadarıyla, Büyükşehir’de iki aşamalı bir program uygulanıyor.

Birincisinde…

Başkan Altepe sabahtan belediyeyle ilgili çalışmalarını ve brifingleri sürdürüyor. Öğleden sonra ise randevulu ziyaretçileri kabul ediyor. Ziyaret saat 16.00’dan sonra halka açık hale dönüşüyor.

Geçen hafta…

Cumhuriyet Halk Partisi Adayı olarak seçim sürecinde Recep Altepe ile yarışan Sena Kaleli’ye, basına verdiği yemek sırasında “Altepe’yi ziyaret edip etmeyeceğini” sorduk.

“Kendisine kutlama yazısı gönderdim. Ama ilk fırsatta ziyaretine de gideceğim” diyen Kaleli, siyasi nezaketin örneğini de vermiş oldu.

Doğrusu…

Böyle davranışlara başka kentlerde pek rastlanmıyor. Kaleli’nin de 3.5 ay seçim yarışı yaptığı Altepe’ye kutlama ziyareti yapma isteğini önemsedik.

Bu arada…

Altepe’nin siyasi ziyaretçilerinin olduğu da kulağımıza geldi.

Yine siyasi nezaket çerçevesinde, Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönemde CHP’de Osmangazi İlçe Başkanlığı yapan Ahmet Memişoğulları ve Sabit Şerbetçioğlu yeni başkanı ziyaret etmişler.

Bu ziyaret sırasında, Ramazan Doğan ve Orhangazi İlçe Başkanı Şaban Yapıcı da hazır bulunmuşlar.

Avdancık’ta tarihi tehdit eden taş ocağı için dava açıldı

Gelişmeyi hafta içinde aktarmıştık… Bursa’nın çevresindeki doğal yapıyı tehdit eden taş ocaklarına Avdancık’ta bir yenisi eklenmişti.

Üstelik…

Ankara’da oturdukları yerden vöe bölgeyi hiç görmeden izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratları, 600 yılı aşkın tarihi geçmişe sahip Avdancık Köyü’nde zaten rahatsızlığa yol açan taş ocağının yanı sıra köyde ikinci taş ocağı için izin vermişlerdi.

Dahası…

Bu yeni taş ocağı, Ballıkaya ve Çadırlıin mağaralarının üstündeki tarihi Bizans surları için tam bir tehlike oluşturuyordu.

Kısa adı Gümçed olan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Adnan Önürmen bu tehlikeye dikkat çekerken “Daha öncekilerde doğayı katleden taş ocakları, bu kez tarihi geçmişi de hedef almaya başladılar” demişti.

Çevrede köylülerle görüşmeler yapan Gümçed Başkanı Önürmen, konuyu yargıya taşıyacaklarını da bildirmişti.

İşte o süreç tamamlandı.

Gümçed adına Avukat Amaç Bursalı hazırladığı “yürütmeyi durdurma istemli” dava dilekçesini İdare Mahkemesi’ne verdi.

Başvuruda…

Gümçed adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışma iznini veren Osmangazi Belediyesi’nden şikayetçi olan Av. Bursalı, öncelikle tarihi Bizans surlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeyi anlatıyor.

Sonra da…

Enerji Bakanlığı tarafından işletmeci firmaya verilen işletme izni, işletme ruhsatı  ve çalışma ruhsatının iptalini istiyor.

Önürmen, yargıya intikal ettirdikleri konunun takipçisi olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 13-04-2009

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*