Altepe “Birlikte Yönetim” sözünü vererek başladı

Altepe “Birlikte Yönetim” sözünü vererek başladı  Büyükşehir Belediyesi`nde dünden itibaren yeni bir dönem başladı. Yeni dönemin ana ilkesi “birlikte yönetim” olacak. Dünkü devir-teslimde ise Bursa siyaseti için çok önemli iki fotoğraf görüntüsü vardı…


Bursa çok önemli, çok güzel bir kent ama, henüz kentleşme sürecini tamamlayamamış bir kent.

Onun için sıkıntıları bitmiyor.

Ne yapılırsa yapılsın, ne kadar çalışılırsa çalışılsın Bursa’da yapılacak daha çok iş var.

Nitekim…

Yeni dönemin başlangıç gününde, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe görevi devralırken halka da böyle seslendi:

“Bursa’da yapacak çok işimiz var.”

Gördüğümüz kadarıyla…

Yeni Başkan, zaman yitirmeksizin işe başlamak istiyor. Hatta, sabırsızlanıyor da.

O nedenle…

3 aydır adaylık sürecinde diline yerleşen kimi ifadelerden bir an önce kurtulması ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ileriye yönelik hedefler koyması son derece önemli.

Bu noktada…

Altepe’nin dünkü devir-teslim töreninde halka yaptığı konuşmada söylediği bir şey var ki, modern yönetişim anlayışının Büyükşehir Belediyesi yeni döneminde en önemli ilke kabul edildiğini gösteriyor:

“Bursa herkesin ortak malı. Büyükşehir Belediyesi’nde kesinlikle siyaset yapılmayacak. İcraatları arttırarak devam edeceğiz, şeffaf olacağız. Halk gelip kapımızı çalacak, ne istediğini söyleyecek.”

Evet…

Bursa’da gerçekten de yapılacak çok iş var. Ama belediyecilik yalnızca fiziki yatırım değil. Belediyeciliğin en önemli ayağı olan insan ihmal edildiğinde sonuca ulaşılamadığı gibi, bütün yapılanlar arka planda kalıyor.

Yeni başkanın “birlikte yönetim” sözü vererek başlamasını önemsedik, ama Bursa da hissedebilmeli.

İki çok özel fotoğraf görüntüsü ve törenden yansıyanlar

Arkadaşlar sorunca anımsadık… Büyükşehir Belediyesi tarihi binasında izlediğimiz ilk devir-teslim 1978 yılındaydı.

O gün…

Adalet Partili İsmet Tavgaç görevi Cumhuriyet Halk Partili Mustafa Eroğlu’na devretmişti. İnanılmaz bir kalabalık vardı ve üst kat dolmuştu. Tarihi binanın kalabalığı taşıyamayıp çökeceği korkusu yaşanmıştı.

Sonra…

Ekrem Barışık atamayla geldiği Bursa Belediye Başkanlığı görevini seçimle sürdürdüğü için 1984’te devir-teslim olmadı.

Ama…

1989’da Anavatan Partili Ekrem Barışık’ın ilk seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Doğru Yol Partili Teoman Özalp’a görevi devrettiği töreni izledik.

Ardından…

1994’te bu kez Özalp görevi ANAP’lı Erdem Saker’e devretti. O da 1999’da Demokratik Sol Partili Erdoğan Bilenser’e bıraktı.

2004’te Adalet ve Kalkınma Partili Hikmet Şahin’in görevi Erdoğan Bilenser’den devraldığı tören gözümüzün önünde.

Miting gibi bir kalabalık belediyenin önünde toplanmıştı.

Dün ise…

AK Parti’den seçilip dönemi Demokrat Partili tamamlayan Şahin, yine AK Parti’den seçilen Recep Altepe’ye görevi devretti.

Kısacası…

Tarihi binada altıncı devir teslimi dün izlemiş olduk.

••••••••••

Dikkatimizi ilk şu çekti:

Hikmet Şahin, görevi devretmek için Büyükşehir Belediyesi tarihi binasına törenden 40 dakika önce geldi.

Yanında…

Üç aydır seçim kampanyası yürüttüğü Demokrat Parti’den kimse yoktu.

Tören de iki aşamalı düzenlenmişti.

İlk blümde…

Üst kattaki salonda iki başkan birer konuşma yapacaklar, Şahin mühürü teslim ederken Altepe de plaket verecekti.

İkinci bölümde ise, Şahin’in uğurlanmasından sonra Altepe’nin belediye önünde toplanan halka konuşması yer alıyordu.

Bu ortamda…

Çalışma odasında yeni başkan Recep Altepe ile buluşan Hikmet Şahin’in, düne kadar kol kola olduğıu ve birlikte siyaset yaptığı AK Parti kadroları arasından salona yürürken aklından geçenleri elbette bilemiyoruz.

Ama…

Gülümsemesine rağmen yüzüne yansıyan ifadeden biz hüzünlendik. Bir kez daha “Bu kadar çok iş yapan bir belediye başkanı finali keşke böyle yapmasaydı” diye düşündük.

Konuşması da güzeldi.

Yaptığı görevler nedeniyle mutlu, huzurlu ve gururlu olduğunu söyledi. “İnsan gittiği yerde iz bulmalı, giderken de iz bırakmalı. Biz iz bırakmayı başardık. Eserlerimiz ortada. Eserlerimizle iz bırakıyoruz” dedi.

Ayrıca…

Altepe’nin başarılı olmasını çok istediğini, çünkü kendisinin de bu kentte yaşadığını ve yaşayacağını, “belediye başkanının başarısının şehrin başarısı olacağını” söyledi.

Buna karşılık…

Yeni başkan Recep Altepe de, yaptığı hizmet nedeniyle Şahin’e teşekkür etti. “Bursa ortak değerimiz, herkesin ortak malı” derken, yeni dönem işaretini bir kez daha sergiledi.

••••••••••

Güzel bir törendi.

Ayrıca…

Dün tarihi binada yaşananlar hem Hikmet Şahin’e, hem görevi devralan Recep Altepe’ye ve hem de orada bulunan AK Parti kadrolarına yakıştı.

Nitekim…

Aktardığımız fotoğraf karesinde de dünkü ortamın güzelliği sergileniyor.

Altepe kapıda Şahin’i geçirmiş… Şahin arabasına binerken halka el sallıyor… Belediye önüne toplanan herkes alkışlıyor… Alkışlayanlar arasında AK Parti milletvekilleri ve il başkanı da var.

Bu fotoğraf gerçekten çok önemli ve Bursa siyaset tarihine kaydedilmesi gereken bir görüntü.

Diğer fotoğrafa gelince…

Önde Recep Altepe ve Hikmet Şahin… Hemen arkalarında ise 1982-1989 arası görev yapan Ekrem Barışık, 1994-1999 arası görev yapan Erdem Saker ve 1999-2004 arası görev yapan Erdoğan Bilenser var.

Yani…

Bursa’nın üç eski Büyükşehir Belediye Başkanı yan yana.

Bu fotoğraf karesinin de çok özel anlamı var.

Hele…

Altepe’nin konuşmasında “Eski başkanları danışmanımız olarak kabul ediyoruz. Sayın Hikmet Şahin dahil hepsinin katkılarını bekliyoruz” derken sergilediği samimiyetten de etkilendik.

İnanıyoruz ki…

Bursa’ya hizmet eden Ekrem Barışık, Erdem Saker, Erdoğan Bilenser, Hikmet Şahin ve hatta dünkü törene gelemeyen Teoman Özalp dahil tüm eski başkanlar, bu kent için deneyimlerini paylaşıp önerilerini dile getirirler.

Yeni yönetimin buna açık olması da çok sevindirici.

İki ayrı ilan ve çıkan mesajlar

Olay’ın üçüncü ve beşinci sayfalarında dün “Teşekkürler Bursa” başlığıyla iki ayrı teşekkür ilanı vardı.

İlkinde…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, seçimlerin büyük bir olgunlukla yaşandığını belirtip hem Bursalılar’a, hem de “Bursa’nın demokrasi kenti olduğunu kanıtlayan yerel seçimin tüm adaylarına” teşekkür ediyordu.

Liste…

“…Bakanımız, milletvekillerimiz, il ve ilçe teşkilatlarımızla, partili arkadaşlarıma” diye devam edip medyayla sona eriyordu.

İkincisinde…

Cumhuriyet Halk Partisi Adayı olarak Büyükşehir seçiminde yarışan Sena Kaleli’nin teşekkürü yer alıyordu.

Topluma yönelik mesajlar taşıyan bu ilanda, “Kent yönetiminde söz sahibi olmak isteyenler, Büylükşehir’de partimizin oyunu neredeyse ikiye katladılar” diyen Kaleli, artık “üzerinde daha büyük bir sorumluluk” olduğunu kaydediyordu.

Göreve gelen başkanlarla ilgili dileklerini dile getirdikten sonra da teşekkürlerini sıralıyordu:

“Kampanyam süresince bana destek veren ekibime, CHP İl Başkanlığı’na, ilçe yöneticilerine ve teşkilatlarına, ilçe belediye başkan adaylarına, kadın kollarına ve gençlik kollarına…”

Acaba…

Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen dahil, milletvekillerine ilanda yer verilmemesi unutkanlık mı, yoksa bilinmeyen bir kırgınlık mı var?

Listede bir eksiklik dikkat çekiyor: Milletvekilleri.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 04-04-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın