Seçim yerel ama, güvenoyuna döndü

Seçim yerel ama, güvenoyuna döndü  Yerel seçimde aday tercihi gerekir. Fakat, istisnaları olmakla birlikte seçmen aday yerine parti tercihi yapıyor. İktidar ve muhalefet partileri bu nedenle seçimi güvenoylamasına döndürdü. Mesajler genele göre veriliyor…


15 gün sonra sandık başına gittiğimizde, kentimizi belediye başkanı olarak yönetmesini istediğimiz ismi seçeceğiz.

Ancak…

Türkiye’deki genel seçmen eğilimi, adaylar arasında tercih yerine partiye bağlılığı ortaya koyuyor.

Yani…

Seçmenin büyük bölümü, kenti en iyi yöneteceğine inandığı aday yerine, parti görüşüne göre tercihini belirliyor.

İstisnaları elbette var. Ama genel işleyişin bu yönde olduğu bir gerçek.

Nitekim…

Siyasi partiler de seçmenin bu eğilimini bildikleri için, mesajlarını daha çok genel konularda veriyorlar.

Liderlerin her il için ayrı ayrı konuşma yapmalarını elbette kimse beklemiyor. Elbette liderler ülkenin genel durumunu meydanlarda dile getirecekler.

Fakat…

Liderlerin kabul edilen genel değerlendirmeleri yanında, partilerin seçmeni hedef alan propagandaları genel bir siyasi uyarıya dönüşüyor.

İlginç olan şu:

İktidar partisi de, muhalefet partileri de bu seçimi genel bir güvenoylaması olarak kabul ediyor.

İktidar oyunu önce koruyup sonra arttırmanın yolunu ararken, muhalefet partileri iktidardan kurtuluş için 29 Mart’ı önemli bir milad olarak görüyor ve gösteriyorlar.

Dahası…

Seçmene sandık uyarısı yaparken adayların niteliği ya da farkını gösteren sloganlar yerine “cesur ol” çağrısı yapan muhalefet partilerine de rastlanıyor.

Bütün bunlar…

Zaten genel değerlendirmelere yatkın olan seçmeni adaylar arasında tercih yapmaktan biraz daha uzaklaştırıyor.

Seçimin ölçüsünü meydan verecek

Şehreküstü Meydanı bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlıyor.

Genelde…

Seçim dönemlerindeki mitinglerde liderlerin mesajı önemsenir. Bu kez Başbakan’ın mesajından çok meydanın görüntüsü önemli.

Çünkü…

İktidar partisinin gücü için meydandan yansıyan görüntüye göre yorum ve tahmin yapılacak.

O nedenle…

AK Parti teşkilatları günlerdir çalışıyor, meydanın her türlü hava koşulunda dolması için uğraş veriliyor.

Hatta…

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, tüm illerdekilerden daha kalabalık miting hedeflediklerini dün söyledi.

Hedefe ulaşılıp ulaşılamadığını elbette bugün hep birlikte göreceğiz.

Ama…

Erdoğan’ın seçim için de değerlendirilmesine yönelik programlar görüyoruz.

Örneğin…

Yalova’dan helikopterle Bursa’ya gelecek olan Başbakan Erdoğan miting sonrası Nilüfer’deki Yıldırım Caddesi’nden geçecek. Kent turuyla da açılış için Akçalar’daki Karsan fabrikasına gidecek.

Bu gezi AK Parti Nilüfer Adayı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer için çok önemli. Çünkü, seçim yarışına neredeyse sıfır noktasından başlayıp olağanüstü çalışmayla bugün Mustafa Bozbey gibi bir markayla yarışır hale gelen Maydaer, kuşku yok ki Erdoğan’dan güç alacak.

Yanı sıra…

Başbakan’ın Yıldırım’da bir tur atıp Ahıskalılar gecesine katılması, Gemlik turundan sonra  da Yenişehir’den uçakla ayrılması programlandı.

Altepe’nin kültür projeleri hedefi: Herkesin Bursa’yı daha çok farketmesi, daha çok sevmesi

İlk buluşma Ördekli Hamam’daydı… Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Adayı Recep Altepe, seçilmesi halinde uygulayacağı ulaşım projelerini tanıtmıştı.

Herkesi etkileyen somut projelerin ardından ikinci buluşma Almira Otel’de gerçekleşti ve bu kez de vizyon kent projelerini paylaştı.

Dün ise…

Gökdere Medresesi’nde üçüncü Altepe-basın buluşması gerçekleşti.

Gördük ki…

Daha önceki iki toplantıda olduğu gibi,  tarih ve kültür mirası ile turizm konularında da çok detaylı çalışmış, ortaya da yine etkileyici bir proje paketi çıkarmış.

Yani…

Osmangazi Belediye Başkanı olarak 5 yılı boşa geçirmemiş, kentin nelere ihtiyacı olduğu konusunda çok önemli gözlemler yapmış ve bunlara çok özel çözümler bulmuş.,

Bu bile başlı başına bir saygınlık.

Seçmenin karşısına oy istemeye çıkarken laf değil, her biri üzerinde çalışılmış proje ortaya koymak çok önemli.

1 saat 2 dakika süreyle tarih, kültür ve turizm konusunda, Büyükşehir sınırlarında yapacaklarını anlatan Altepe’den dün şu mesajı aldık:

“Kentlerin yarıştığı bir dönemde istiyoruz ki Bursa her alanda 1 numara olsun.”

Hedefini…

Planladığı projelerden sonra oluşacak kentli algısına şöyle odaklıyor:

“Ne kadar güzel bir şehirde yaşadığımızı herkese göstermek istiyoruz. İşadamlarına, hatta üniversitedeki öğretim üyelerine de kenti gezdirmek istiyoruz.”

Ana hedefini çok net bir şekilde şu cümleyle ortaya koyuyor:

“Herkesin Bursa’yı daha çok farketmesi ve sevmesini istiyoruz. Çünkü Bursa’nın dünya kenti ve marka şehir olma özelliği var.”

Yanı sıra…

Büyükşehir’e bağlı ilçe belediye başkan adaylarına da işaret eden bir yaklaşımını daha önemsedik:

“Biz iyi bir takım olmak istiyoruz. Bizden sonra, bizden daha iyi yapacakların gelmesini de istiyoruz. Onlara daha iyi bir miras bırakmak istiyoruz.”

••••••••••

Bir saati aşkın süren sunumu birkaç satırda özetleyebilmek elbette mümkün değil. Onun için, ayrıntıları haber sütunlarımıza bırakıyoruz.

Fakat…

Altepe’nin yeni dönemdeki tarih, kültür mirası ve turizm projeleri için şunu söyleyebiliriz:

Osmangazi’de başlayan tarihi eserlerin canlandırılması Büyükşehir’de artarak devam edecek.

Üstelik…

Bu kez, tarihi eserlerin günümüze kazandırılması yanında özgün Bursa evlerinin onarımı, tarihi sokak ve caddelerin özgün görünümlerine kazandırılması da var.

Kısacası…

Recep Altepe, bir yandan günlük yaşama yönelik yatırımları devreye sokarken, diğer yandan da tarihi kimliğini her yönüyle sergileyen bir Bursa vaadetti.

Uludağ için önce ulaşım

AK Parti Büyükşehir Adayı Recep Altepe dünkü basın toplantısında, DP Adayı Hikmet Şahin’in dişli tren eleştirisine de değindi.

Uludağ’ı canlandırıp ilgi odağı yapmanın yolunun ulaşımdan geçtiğini kaydeden Altepe, dişli tren konusunun iyi anlaşılmadığını düşünüyor.

Şahin’in, “en uzunu 1.750 metre” dediği sistemin, İstanbul Tünel’deki gibi kabloyla çekilen motorsuz trenler olduğunu aktarıp şu bilgiyi verdi:

“Bizim kuracağımız, motorla kendi başına hareket ediyor ve dişli olması nedeniyle yüzde 50 eğime tırmanıyor. Benzeri şu an Avusturya Sneeberg’de var. Oradaki 9.7 kilometre ve 1.280 metre rakıma çıkıyor. Bizimki ise 1.350 metre rakıma çıkacak ve 7 kilometre olacak. ”

Şu notu da ekledi:

“Tırmanışta raylar dişli olacak. Ama Bakacak-Oteller arasında düz rayda gidebilecek.”

Yeni Valilik için çözüm planı

Altepe’nin geçen hafta açıkladığı projeler arasında “yeni valilik ve belediye binaları” vardı.

Özellikle, iki binalı Valilik için Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin olduğu yerde yeni bina yapmanın belediyenin görevi olmadığı söylendi.

Recep Altepe ise dün şunu söyledi:

“Sokak arasındaki valilik Bursa’ya yakışmıyor. Orası yine değerlendirilir. Ama, düşünülen yer resmi alan olduğu için sorun yok. Taşınacak okulu hayırseverler yapacak. Valiliğin kendi kaynağı var. Kamberler ile bütünleşecek ve hem meydan hem yeşil alan kazanacağız.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 14-03-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın