Başbakan hata mı yapıyor, bildiği bir şeyler mi var?

Başbakan hata mı yapıyor, bildiği bir şeyler mi var?  Erdoğan`ın iki gündür işverenlere yaptığı çağrı yeni bir çatışma mı? Kardan vazgeçmek istemeyen kriz fırsatçıları mı var? Başbakan hata mı yapıyor, bir şeyler bildiği için mi vatan hainliği sözü ediyor?


Cumartesi günü İstanbul’da, Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki Siyaset Okulu’nda yaptığı konuşmada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işten çıkarmalarla ilgili bir soruyu cevaplarken şunu söylemişti:

“Türkiye yüzde 7 büyürken kimlerin kazandığı belli. Şimdi fedakarlık zamanı.”

Konu…

Son iki gündür Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da meydan mitinglerinde dile getiriliyor.

Gerçi…

Sözleri kimi gazetelere “Patronları hedef aldı” şeklinde yansıyor ama, işverenlerin fedakarlık yapmalarını, işçi çıkarmamalarını ve krizi psikolojik baskıya dönüştürmemelerini istiyor.

Bunları dinlerken akıllara, “İş çevreleriyle de çatışan Başbakan hata mı yapıyor, yoksa bildiği başka şeyler mi var?” sorusu geliyor.

Nedeni de şu:

Meslek büyüğümüz Yılmaz İşel usta bir yazısında, yıllık karını koruduğunu açıklayan bir otomotiv üreticisi firmanın CEO’suna “Öyleyse neden işçi çıkardınız?” diye soruyordu.

Anladığımız şu:

Kimi CEO’lar, yıl sonundaki kar oranını koruyabilmek için, personelden tasarrufa yöneliyorlar.

Bir şey daha…

Şu sıralar, oto satışlarını canlandırmak için vergi indirimi hazırlığı var.

Doğrudur…

Otomotivin desteğe ihtiyacı var. Ama, tek yol vergileri indirmek olmamalı. Otomobil üreticileri de fiyatlarını indiremezler mi? Böyle bir indirim, vergi indirimiyle birlikte daha cazip olmaz mı?

Yoksa…

Kazançları mı azalır? Onun için mi yalnızca hükümetten fedekarlık bekliyoruz?

Nilüfer’de yarış yalnızca iki aday arasında geçmiyor, sonucu diğer adayların oyu belirleyecek

Herkes nefesini tuttu, Nilüfer’deki seçim yarışını izliyor.

10 yıldır belediye başkanlığı yapan, başarılı olduğu kabul edilen ve halka kendini çok sevdiren Mustafa Bozbey üçüncü kez seçilmeyi başaracak mı?

Seçilirse fark mı yapacak, ya da geçen seçimde olduğu gibi sonucu yine foto-finiş mi belirleyecek?

Yoksa…

Adaylığının açıklanmasından bu yana inanılmaz bir tempoda çalışan, kendini önce Nilüfer’e tanıtmayı başaran Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer seçimi kazanıp Bursa’nın ilk kadın belediye başkanı olmayı başaracak mı?

Sorunun cevabını elbette 16 gün sonra alacağız.

Ama…

Nilüfer’de yalnızca Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Bozbey ile Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Maydaer arasındaki yarışa odaklanmak hata olur.

Çünkü…

Gerek son seçimden yansıyan tablolar, gerek bugünün araştırmaları farklı bir duruma işaret ediyorlar.

O da şu:

İki adayın nefes nefese yarıştığı doğru ama, Nilüfer’deki seçimin sonucu diğer adayların performansına bağlı.

Yani…

Milliyetçi Hareket Partisi Adayı Cüneyt Özkan’ın, Demokrat Parti Adayı Salih Tetikcan’ın, Saadet Partisi Adayı Fikret Serkan’ın yaptıkları çalışmalar, seçim sonucu için en az Bozbey ve Maydaer’in performansı kadar önemli.

••••••••••

Nedeni de şu:

28 Mart 2004’te yapılan yerel seçimde, Nilüfer’de bugüne kadar Bursa’da görülmemiş bir siyasi hava oluşmuştu.

O hava…

AK Parti rüzgarına karşı kazanması için, neredeyse tüm siyasi partileri Bozbey’in yanında olmaya zorlamıştı.

Bir diğer ifadeyle…

DYP, MHP, SP teşkilatları çalışıyormuş gibi görünmelerine karşın seçime asılmamışlar, tabanlarının Bozbey’e oy vermesini kabullenmişlerdi.

Gerçi…

AK Parti’nin 2004’teki rüzgarı bugün yok. Şartlar değiştiği gibi, ekonomik krizin yansımaları iktidar partisi için dezavantaj bile oluşturuyor.

Fakat…

Bu seçimde Özkan’ın, Tetikcan’ın, Serkan’ın seçime asıldıklarını görüyoruz.

Dahası…

MHP Adayı olarak genç bir avukat olan Cüneyt Özkan açıklandığında, “Acaba Bozbey’e gizli MHP desteği için anlaşma mı var?” diye akıllarından geçirenler, kısa süre içinde fena halde yanıldıklarını gördüler.

Hatta…

Son süreçte Özkan’ın çalışmalarına bakıp “Yoksa seçilir mi?” sorularının dahi gündeme geldiğini duyuyoruz.

Aynı şekilde…

DP Adayı Salih Tetikcan partisinin bugünkü potansiyelinin çok ötesinde inanılmaz bir seçim çalışması sergiliyor. Gittiği her yerde de büyük bir ilgiyle karşılandığını duyuyoruz.

Üstelik…

Yaptığımız konuşmalarda, “Herkes yanılacak. Çünkü ben kazanacağım” derken de iddiasını ortaya koyuyor.

Yine…

SP Adayı Fikret Serkan’ın sakin, ama ikna etmeye yönelik çalışma tarzının Nilüfer’de giderek kabul gördüğünü notlara eklemek gerekiyor.

Söylediklerini önemseyenlerin sayısının hiç de az olmadığı anlatılıyor.

••••••••••

Sonuçta…

Bozbey’in her şeye karşın favori konumu sürmekle birlikte, geçen seçime göre şartların değiştiğini de vurgulamak gerekiyor.

Zaten…

Onun için, seçim sonucunu yalnızca Bozbey-Maydaer çekişmesinin değil, diğer adayların alacakları oyun belli edeceğini düşünüyoruz.

Başkanlık konutunda Altepe oturmayacak

Çekirge Caddesi üzerinde, Süleyman Çelebi Parkı’nın içinde Büyükşehir Belediye Başkanı için tahsis edilen Başkanlık Konutu var.

Ekrem Barışık döneminde yapılan ve bugüne kadar görev yapan belediye başkanlarının biraz da güvenlik nedeniyle oturdukları bu konut zaman zaman kent kamuoyunda tartışılıyor.

Çünkü…

Mevlidin yazarı Süleyman Çelebi Türbesi’nin yanında bulunması, parkın içinde olması eleştiriliyor.

Yine…

Başkanlık Konutu zaman zaman bakım-onarım ve tefriş masraflarıyla gündeme geliyor.

Son olarak…

Hikmet Şahin de görev süresinin büyük bölümünde bu konutta oturdu. Ancak Bademli’de yaptırdığı eve taşınınca çalışma ofisi olarak kullanmaya başladı.

İşte…

Bu konut için AK Parti Adayı Recep Altepe’nin farklı bir projesi var.

Buna göre…

Altepe seçildiğinde burada oturmayacak.

Konutu da…

Göreve başlamasından sonra Uludağ Üniversitesi ile birlikte kurmayı planladığı Bursa Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde, Süleyman Çelebi Araştırmaları Merkezi’ne tahsis edecek.

Yani…

Bursa kamuoyunun zaman zaman tartıştığı, yapılan harcamaları nedeniyle de eleştirdiği Başkanlık Konutu, yeni dönemde başkanın ikametgahı olarak değil, kültürel amaçlı değerlendirilecek.

Altepe de…

Güvenlikle ilgili bir uygulama söz konusu olmazsa, Yıldırım’da oturmakta olduğu baba evinde yaşamaya devam edecek.

CHP’de 2 Sena Kaleli şansı

Geçenlerde, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı toplantı salonunda, Büyükşehir Adayı Sena Kaleli seçim beyannamesini açıkladı.

Sonra da, toplantı salonunun kapısında gazetecileri ellerini sıkarak uğurladı.

Ancak…

Gazeteciler, merdiven başına geldiklerinde Sena Kaleli ile bir kez daha karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadılar.

Üstelik…

15-20 metrelik mesafede Kaleli, üzerindeki giysiyi değiştirip bir kez de burada vedalaşıyordu.

İlk şaşkınlığın ardından işin sırrı anlaşıldı.

Toplantı salonundan gazetecileri uğurlayan CHP Büyükşehir Adayı Sena Kaleli’ydi ama, merdiven başındaki ikizi Sema Gülez’di.

Duyduk ki…

CHP’deki seçim çalışmaları sırasında da bu şaşkınlık sık sık yaşanıyormuş. Diğer partiler bir adayla çalışırken, CHP ikiz adaya sahip olmanın avantajını yaşıyormuş.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 13-03-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın