Yeni Adliye Sarayı Karayolları arazisine 10 yıl bile geçmeden yetersiz hale gelen Adliye Sarayı için yeni yer arayışları Ankara`da önemli noktaya geldi. Bursa milletvekilleri son iki gün Meclis`te önemli işler başarmanın keyfini yaşıyorlar…

Yeni Adliye Sarayı Karayolları arazisine  10 yıl bile geçmeden yetersiz hale gelen Adliye Sarayı için yeni yer arayışları Ankara`da önemli noktaya geldi. Bursa milletvekilleri son iki gün Meclis`te önemli işler başarmanın keyfini yaşıyorlar…


Hizmete girişinin üzerinden 10 yıl bile geçmeden yeni bir Adliye Sarayı gereksinimi doğdu. İlk arayışlar da geçen yıl ortaya çıktı.

O süreçte…

Yeni Adliye Sarayı’nın Duaçınarı’ndaki Karayolları Bölge arazisine yapılması gündeme geldiğinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım araziyi satacağını söyleyip karşı çıkmıştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Bursa milletvekilleri Meclis kulisinde Bakan Yıldırım’ı yeniden sıkıştırdılar ve Adliye Sarayı’nın Karayolları arazisine yapılmasını kabul ettirdiler.

Aslında…

Milletvekilleri salı ve çarşamba günleri “iyi işler başarmanın” keyfiyle Meclis’ten ayrıldılar.

Öncelikle, Bursalı siyasetçi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in hazırladığı, kamuoyuna “torba yasa” diye yansıyan Kriz Yasası’nın çıkmasında önemli rol oynadılar.

Yasa…

Finans sıkıntısındaki işyerlerine, işçi çıkarmamaları karşılığında maaş için verilen Kısa Çalışma Ödeneği’ni 400 liradan 800 liraya, süreyi de 3 aydan 6 aya çıkarıyor.

Ayrıca…

Yasada hasta sarflarıyla ilgili ödemeleri 60 güne indirirken avans uygulaması getiriyor. Çek Yasası da suistimal ve mağduriyetleri giderecek şekilde yeniden düzenlendi.

Bu arada…

Bursa Milletvetkili Mehmet Emin Tutan’ın teklif ettiği Ahıska Türkleri’ne vatandaşlık ve çalışabilmelerini sağlayan yasa da çıktı.

Milletvekilleri, Samanlı’da Sağlık Kampusu düşünülen arazi için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı da ikna ettiler.

Dün Sedat Kızılcıklı ile bu iki günü konuştuk. “Bakanımızın koordinasyonunda iyi çalıştık, olumlu sonuçlar aldı, keyifliyiz” dedi.

Keskin yeniden seçilirse, Yakın Çevre Yolu altındaki yapılar kentsel dönüşümle kaldırılacak

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ikinci dönemi için yeniden Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak yoyla çıkarken, elinde iki ayrı kitapçık var.

Birinde…

Geride kalan 5 yılda yaptıklarını anlatıyor.

Diğerinde…

Yeniden seçilmesi halinde yapmayı vaadettikleri yer alıyor.

Dün sabah da…

Düzenlediği basın toplantısıyla, önümüzdeki 5 yılın projelerini “seçim beyannamesi” olarak açıkladı.

Toplantının başında en önemli tanımlamayı AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın yaptı:

“Yıldırım’da ilk dönem acil müdahaleler yapıldı. Ama Yıldırım bu dönem Büyükşehir’le daha yakın çalışılarak kentsel dönüşüm ve cazibe merkezi olacak.”

Nitekim…

Keskin’in kitapçığının ilk sayfaları da, kentsel dönüşüm projelerini kapsıyor.

Bize göre en önemlisi şu:

“Yakın Doğu Çevre Yolu’nun ova korumada kalan alt kısmındaki yapılar, sahipleri ile anlaşılarak mağdur edilmeden üst kısımdaki planlı bölgeye kentsel dönüşümle nakledilecek.”

Açıkçası…

Keskin’in bu sözlerini gelecek dönemin vaadi algıladık.

Çünkü…

Yakın Doğu Çevre Yolu’nun altında yapılaşmanın hız kazandığını, buradaki yeşil ve tarım alanlarının hızla azaldığını gözlüyoruz.

O bakımdan…

Büyükşehir’le birlikte gerçekleştirilecek bu proje hem yolun altını yapılaşmadan koruyacak, hem de yolun üstüne modern bir görüntü kazandıracak.

Yanısıra…

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılması planlanan Yıldırım Botanik Parkı projesini önemsedik.

Vakıf’ta Bursaspor tesislerinin bitiminden başlayıp Ankara Yolu’na kadar bağlanan boş alana, projesi İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan Botanik Parkı yapılarak bölge korumaya alınacak.

Bu arada…

Bursaspor tesislerine ise Demetevler’den alternatif yol açılması da proje kapsamında planlanıyor.

Yatay ve dikey yollarla birlikte, dağ yamacına düşünülen tanjant yolu da önemli.

••••••••••

Bununla birlikte…

Keskin’in dünkü açıklamasında yer alan bazı proje ya da düşünceler var ki, biraz fantazi kaçıyor.

Örneğin…

İftar Yerine İş Verelim Projesi olarak tanıtılan zengin sofrası fakir fabrikası düşüncesi bunlar arasında.

Yine…

Evlere hemşire, şoför, bahçıvan, temizlikçi, ilaçlamacı, boyacı, ütücü- çamaşırcı, aşçı servisi yapacak Eve Bakım Birimi Projesi; sabahları insanları bir birine gülümsemeye teşvik eden ve gül dağıtımını hedefleyen Sevdiklerinize Gül’ü Verin, Yoksa Gülüverin Projesi ile “Alaaddin’in Lambası Projesi” da denilebilecek olan Dile Benden Ne Dilersen Hattı gibi projeleri “fantazi düşünceler” olarak kabul ettik.

Aday listeleri ve sitemler

Siyasi partile, belediye başkan adaylarıyla birlikte belediye ve il genel meclislerinin aday listelerini de salı günü İlçe Seçim Kurulları’na teslim ettiler.

O andan beri liste sitemlerine her gün yenileri ekleniyor.

Örneğin…

Çok partili siyasi yaşama geçilmesinden sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bursa’da seçilmiş tek belediye başkanı olan Mustafa Eroğlu’nun oğlu Mimar Ozan Eroğlu’nun CHP Nilüfer Belediye Meclisi listesinde yer bulamamasına büyük tepki var.

Dahası…

Ozan Eroğlu, görev yaptığı CHP Nilüfer İlçe yönetiminden meclise aday olması istendiği için istifa etmiş.

Arayanlar, Mustafa Eroğlu’na vefasızlık yapıldığını düşünüyorlar.

Bununla birlikte…

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in dünkü basın toplantısı sırasında belediye meclisi adayları tanıtılırken, 39. sıradaki Serdar Pektaş’ın “Alevi aday olarak teklif önemli ama keşke bu kadar gerilerde olmasaydı” sitemi dikkat çekti.

Ayrıca…

Dün bu sütunlarda, Demokrat Parti Osmangazi listesinin 7. sırası önerilince evrakını alıp ayrıldığı notunu aktardığımız Demirtaş Belediye Başkanı Mümin Tüfek aradı ve “Ben adaylık başvurusu hiç yapmadım” dedi.

Bu arada…

Demirtaş’tan dün de, AK Parti Demirtaş Belde Başkanı İsmail Savun’un, belediye meclisi yedek listesine yazılması nedeniyle kırgınlığının henüz geçmediği haberi geldi.

DP Mustafakemalpaşa gençlerin

Cüneyt Ok’u 5 yıl kadar önce, Burak Küntay’ın Doğru Yol Partisi Gençlik Kolları Başkanı olduğu dönemde Genel İdare Kurulu Üyesi olarak tanıdık. Aynı zamanda DYP Mustafakemalpaşa İlçe Gençlik Kolu Başkanı’ydı.

Geçen hafta, DP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı olarak atandı ve ana kademede görev üstlendi. Üstelik, kendisi gibi gençlerden yönetim kurdu.

Şu anda Mustafakemalpaşa’da, parti büyüklerinin çocuklarından oluşan ve 34 yaş ortalamasında fişek gibi bir yönetim kurulu var.

Busmek’ten mesaj geliyor

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin, Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle açıldığı gün bizi arayanların aktardıklarına 10 Şubat günü bu sütunlarda yer vermemizle başlayan bir süreç var.

O yazıda…

Açılış törenine katılmaları için yönlendirildiklerini söyleyenlerin ifadelerine yer vermiştik. Busmek Genel Kıoordinatörü Mustaf Özen bunlara 9. Noter’den gönderdiği ihtarla cevap verdi ve kendisini suçlamasak bile “hakkındaki iddiaları” yalanlama gereği duydu.

Bunun üzerine…

Busmek personeli ve kursiyerlerinden dün arayanlar oldu. Onlar da başka şeyler anlatıp, daha değişik iddialar gündeme getiriyorlar.

Bunları söylerken…

Busmek’te haftanın yedi günü eğitim olduğunu vurgularken, bazı müdürlerin önünde yapılan konuşmaları tanık gösteriyorlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 20-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın