Seçime 40 gün kala ilk anketten çarpıcı sonuçlar Seçime 40 gün kaldı…

Seçime 40 gün kala ilk anketten çarpıcı sonuçlar  Seçime 40 gün kaldı… Bursa seçiminin vitrini kabul edilen Büyükşehir`de durum ne? Adayların performansı etkili mi? Her anketinde sonucu tam bilen Selçuk Köylüoğlu, seçim döneminin ilk kamuoyu araştırmasını yaptı…


Bu sütunların okurları Selçuk Köylüoğlu’nu çok iyi tanıyorlar.

2004 yerel ve 2007 genel seçimleri sonuçlarını milimi milimine bildi. Hele 22 Temmuz 2007’da binde 1 farkla en yakın sonucu bulan Türkiye’deki tek araştırmacı oldu.

Acaba…

29 Mart seçimine 40 gün kala, Büyükşehir’de nasıl bir tablo var?

Köylüoğlu, bu seçim döneminin ilk kamuoıyu araştırmasını önümüze koydu.

Anket…

Büyükşehir’i oluşturan 7 merkez ilçede; yani Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Gemlik ve Mudanya’da 2 bin 566 kişiyle yapılmış. Beldeler ve ilçe için oy kullanacak mahalleye dönüşmüş köylere de girilmiş.

Büyükşehir’de bugünkü tablo şu:

AK Parti Recep Altepe yüzde 42.5

CHP Sena Kaleli yüzde 17

MHP Mehmet Gazioğlu yüzde 6.2

DP Hikmet Şahin yüzde 4.7

Diğerleri yüzde 8.6

Kararsız yüzde 11.3

Hiçbiri yüzde 2.1

Cevap yok yüzde 7.7

Burada dikkat çeken en önemli nokta şu: Kararsız olduğunu ya da hiçbirine vermeyeceğini söyleyenlerle, cevap vermeyenlerin oranları toplandığında yüzde 21 gibi önemli bir rakam çıkıyor.

Bunun üzerine…

Selçuk Köylüoğlu önümüze kararsızların dağıtılmış olduğu ikinci sonuç tablosunu koydu.

İşte seçim döneminin ilk anketinin çarpıcı sonucu:

AK Parti Recep Altepe yüzde 53.8

CHP Sena Kaleli yüzde 21.5

MHP Mehmet Gazioğlu yüzde 7.8

DP Hikmet Şahin yüzde 5.9

Diğerleri yüzde 10.9

Partilere göre listeler mükemmel oldu ama adaylar beklediklerini bulamadıkları için tepkili

Herkesi memnun edecek listeler yapabilmek elbette mümkün değil. Partilerin içindeki farklı yapılanmaları tatmin edecek listeler oluşturabilme imkanı hiçbir zaman yok.

Hele yerel seçim gibi belediye ve il genel meclisi için ayrı listelerin hazırlandığı seçimlerde yükselen beklentileri karşılamak her zaman sorun olur.

Nedeni de ortada…

Bir yanda partiye hizmet edenler var ki, listenin tepesinde olmayı hak görürler. Bir yanda parti sadakati sergileyenler var ki, onurlandırılmayı beklerler.

Buna karşılık…

Bir yanda partili olmayan, ama kente hizmet etmek isteyenler fırsat isterler. Bir yanda ise, partilerin oylarını arttırabilmek ve seçimi kazanmaları halinde de kadro düşündükleri olur.

Bütün bu unsurları bir listeye sıkıştırmak ve o listeden tepki almamak gerçekten zor.

••••••••••

Nitekim…

Siyasi partiler il genel meclisi ve belediye meclisi aday listelerini dün akşam İlçe Seçim Kurulları’na teslim ettiler.

Doğal olarak…

Önceki akşamdan başlayan ve dün sabaha kadar süren yoğun bir çalışma ortamı yaşadılar.

Her parti kendine göre en ideal listeyi yapmaya çalıştı.

Peki, yapabildi mi? İşte bu sorunun cevabını verebilmek daha da zor.

Bu noktada…

Partilerin yöneticilerine listeler sorulduğunda, hemen hepsi benzer cevaplar veriyor:

“Herkesin temsil edildiği, herkesin görüşünün alındığı çok güzel liste oldu. Hiç sorun çıkmadı. Teşkilatlar çok memnun.”

Bu tür açıklamaları yapan parti yöneticilerine de insan bir şey söyleyemiyor.

Fakat…

“Çok güzel oldu, hiç sorun çıkmadı” denilen listelere bakıldığında, bu kez kırık kalpler görülüyor. Beklediğini bulamayanların yaşadıkları hayal kırıklıklarına tanıklık ediliyor.

Dahası…

AK Parti’de Semih Pala gibi siyaseti bıraktığını açıklayan da oldu, Zülkef Yeşilbahçe gibi yeniden aday gösterilmeyişine tepki gösteren de.

Bunun dışında sırasına itiraz eden birkaç  itirazdan başka büyük tepki oluşmadı.

Büyük tepki CHP’de de yok. Fakat hayal kırıklığı burada biraz daha fazla. Osmangazi’de disipline verilen yönetimin önerdiklerinden hiç kimsenin listelere girememesi, Yıldırım ve Nilüfer ile birlikte Osmangazi’nin de “tek elden çıktığı” yorumuna yol açtı.

CHP Nilüfer’de eski meclis üyelerinden yalnızca birinin listeye girebilmesi, İlçe Başkanı Metin Çelik’in istediği isimleri taşıyamaması “hafif deprem” statüsünde kaldı.

Ama…

Disiplin partisi bilinen MHP’den gelen haberlerde, Yıldırım’da belediye meclisi listesinin başkan adayı Cüneyt Karlık’ı rahatsız ettiği konuşuluyor.

CHP’nin çağrısına AK Parti hamlesi

Çağrı, Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Adayı Sena Kaleli’den geldi. Önceki gün düzenlediği basın toplantısında çakmağına kadar kendisi ve eşinin mal varlıklarını açıklayan Kaleli, diğer adayların da açıklamalarını istedi.

Çağrı üzerine…

Adalet ve Kalkınma Partisi daha geniş kapsamlı ve taahhüt özelliği taşıyan bir mal varlığı açıklaması planladı.

Buna göre…

Büyükşehir Adayı Recep Altepe ile birlikte Osmangazi Adayı Mustafa Dündar, Yıldırım Adayı Özgen Keskin, Nilüfer Adayı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer, Gürsu Adayı Orhan Özcü, Kestel Adayı Yener Acar, Gemlik Adayı Ahmet Cemal Aybey ve Mudanya Adayı Hasan Aktürk bugün AK Parti İl Başkanlığı’da basın toplantısı düzenleyecekler.

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın başkanlığındaki toplantıda, Büyükşehir Adayı ile Büyükşehir’i oluşturan 7 ilçenin adayları öncelikle mal varlıklarını açıklayacaklar.

Sonrasında ise…

Dönemleri bittiğinde tekrar mal varlıklarını açıklayacaklarını taahhüt edecekler.

Aynı uygulama…

Büyükşehir dışındaki ilçelerde de kademeli olarak tekrarlanacak.

Böylece…

CHP’nin çağrısına daha kapsamlı bir hamleyle karşılık vermeye hazırlanan AK Parti, seçime damgasını vurabilecek bir kozu, en önemli rakibinin elinden almak isteyecek.

Doğrusu…

Kaleli’nin çağrısını da AK Parti’nin hamlesini de siyaset adına önemsedik.

AK Parti İznik’te itiraz edecek

Kimi farklı yorumlamalara karşın, Siyasi Partiler Yasası kırkıncı maddesi “bir partide önseçim ya da merkez yoklamasına katılanların başka bir partiden aday olamazlar” diyor.

Hatta bu konuda emsal karar var.

Belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi adaylarının Seçim Kurulları’na teslim edilmesiyle Bursa’da da bazı adaylara itiraz beklentisi oluştu.

İlk beklenti…

AK Parti’den aday gösterilmeyince DP’ye geçen Hikmet Şahin’e itiraz edilip edilmeyeceğiydi. Bu konuda AK Parti yönetimi, Bursa olarak böyle bir itirazda bulunmama kararı aldı.

Aynı şekilde, AK Parti’den geçen DP Osmangazi Adayı Yakup Aktaş’a da itiraz edilmeyecek.

Fakat…

AK Parti’de aday gösterilmeyince MHP’ye geçen İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz için itiraz hazırlığı kulağımıza geldi.

Büyükşehir’e bağımsız kadın aday

İkbal Polat kendini “emek, adalet ve özgürlük” mücadelesine adamış bir isim.

Çevreden insan haklarına kadar her alanda çalışıyor. Özellikle kadın hakları mücadelesiyle biliniyor. Değişik dönemlerde ÖDP il yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Sendikalar, dernekler gibi sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Birlikte Başarabiliriz platformunda yer aldı.

Yanısıra, Bursa Halk Meclisi ve Biz Varız Platformu’nun ortak adayı olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday oldu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 18-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın