Seçim Kurulu’ndan şok karar: Şahin seçime giremiyor

Seçim Kurulu’ndan şok karar: Şahin seçime giremiyor  Anavatan İl Başkanı Kömbe, Hikmet Şahin’in Büyükşehir ve Yakup Aktaş’ın Osmangazi adaylığına itiraz etti. İl Seçim Kurulu itirazı haklı bulup Şahin’in adaylığını iptal etti. Zamanında istifa eden Aktaş ise kurtuldu…


Adımı cumartesi günü saat 11.20’de Anavatan Partisi İl Başkanı Ahmet Kömbe attı.

Siyasi Partiler Yasası’nın 40. maddesi c fıkrası gereğince, “bir partide önseçim ya da merkez yoklamasına giren adayın bir başka partiden aday olamayacağı” hükmü uyarınca Kömbe cumartesi günü İl Seçim Kurulu’na başvurarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in adaylığına itiraz etti.

Ederken de…

Yasa hükmünün yanı sıra, 2004 seçimlerinde İzmir’in Konak ilçesinde CHP’den aday olamayınca SHP’ye geçen adaya CHP’nin itirazı üzerine Konak İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği “seçime girememe” kararını delil gösterdi.

Aynı şekilde…

Hikmet Şahin’in adaylık için Adalet ve Kalkınma Partisi’sine başvurduğunu, temayül yoklaması ve merkez yoklamasına katıldığını, aday gösterilmemesi üzerine Demokrat Parti’ye geçip aday olduğunu bildirdi.

Yasa hükmü nedeniyle de Şahin’in adaylığının iptalini istedi.

Kömbe bir başvuru da AK Parti’den Osmangazi Belediye Başkanlığı için aday adayı olan, ancak aday gösterilmeyince DP’ye geçen Yakup Aktayş için Osmangazi İlçe Seçim Kurulu’na yaptı.

Bunun üzerine…

Osmangazi İlçe Seçim Kurulu dün yaptığı toplantıda, Yakup Aktaş’ın AK Parti’den gerekli süreden önce istiga ettiği kanaatine vardı ve itirazı reddeti. Bu karar, Aktaş’ın seçime girebileceği anlamına geliyor.

Fakat…

İl Seçim Kurulu yaptığı toplantısında, Hikmet Şahin’in gerekli sürede AK Parti’den istifa etmkediği kanaatine ve Şahin’in adaylığıını iptal etti.

Karar siyaset kulislerine bomba gibi düşerken, DP kurmayları Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz etme kararı aldı.

Nilüfer seçimi ve Bozbey’in izlenimi

2004 yerel seçiminde Bursa’da en çok Nilüfer seçimi ve Mustaga Bozbey konuşuldu. Bugün de öyle. Yine gözler Nilüfer ve Bozbey’in üzerinde.

İki seçim için de ilginç olan şu:

Siyasette etkin olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı, genel bir Nilüfer’de Mustafa Bozbey’den yana olma düşüncesi egemen.

Nitekim…

2004’te, AK Parti’ye karşı neredeyse tüm partiler Bozbey’e destek vermiş ve az farkla da olsa kazanmasını sağlamıştı.

Burada…

Bozbey’in adayı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin öne çıkmaması, tercih olarak Bozbey adının seçime yansıması başlı başına çarpıcı bir özellik.

Bu da…

İktidar rüzgarına karşı, Bozbey’i koruma eğilimine dönüşüyor.

Kaldı ki…

Bozbey 10 yıldır Nilüfer Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. Bilinir olması da avantajları arasında. En azından kendisini ve ne yapacağını anlatmak için çaba harcamıyor, zaman da yitirmiyor.

Önceki akşam…

Seçim çalışması dönüşünde karşılaştığımız Bozbey’e, bugün için Nilüfer’deki tabloyu sorduk. Cevabında rahatlık vurgusu vardı:

“Ben seçim sonucuyla ilgili bir kaygı yaşamıyorum. Kamuoyundan aldığı yankılar ve izlenimlerim çok rahat kazanacağımı gösteriyor.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Geçen sefer bir Tayyip Erdoğan rüzgarı vardı. Şimdi o yok. Bu seçimi daha kolay kazanacağımı düşünüyorum. Çünkü insanlardan bu yönde elektrik alıyorum.”

İpekiş’in fabrikası taşınacak, yeri AVM değil yaşam merkezi olacak

İpekiş’le ilgili gelişmeleri 9 yıldır bu sütunlarda dile getiriyoruz. Çünkü temelini Atatürk’ün attığı İpekiş’i Bursa’nın önemli miraslarından biri görüyoruz.

Onun için de…

Bugün kentin merkezinde tekstil fabrikası olarak üretim yapmanın zorluğunu, sahibinin de değerlendirme arzusunu kabul etmekle birlikte Bursa’nın ortak kararı gerektiğini savunuyoruz.

Nitekim…

Büyükşehir Belediyesi’nin plan değişikliği sonrası kaygılarımızı yine paylaştık.

Bunun üzerine…

İpekiş’te yapılmak istenen projenin genel koordinatörlüğünü üstlenen Mimar Orhan Efe ziyaretimize geldi ve “ne yapmak istediklerini” çok ayrıntılı şekilde anlattı.

Üstelik…

Genel koordinatörlüğünü Efe’nin yaptığı proje ekibinde, Almanya eski cumhurbaşkanı danışmanı Restoratör Rittmannspergerz Und Partner, uluslararası üne sahip işletmeci Prof. Fred Lawson var. Vefat eden Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkut Özel ile Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Eren yer alıyor. Danışmanlar arasında Koruma Kurulu’nun eski müdürü Atilla Balcı da bulunuyor.

••••••••••

Efe önce önemli bir açıklama yaptı:

“Merinos’ta fabrika kapatılmıştı. İpekiş böyle olmayacak. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika satın alındı. İpekiş fabrikası oraya taşınacak ve üretimine devam edecek. Çalışanları işsiz kalmayacak.”

Ardından…

Yerine yapılacaklarla ilgili şu taahhütte bulundu:

“İpekiş kesinlikle alışveriş merkezi olmayacak. Bursa’nın karakteristik özelliklerini yaşatan gerçek anlamda bir yaşam merkezi olacak.”

Sonra da, yapılacakları ayrıntılarıyla anlattı.

Örneğin…

Koruma Kurulu tarafından tescillenen ağaçlar korunacak. Caddeden girişte sol köşedeki erken cumhuriyet dönemi mimarisine sahip lojman binası lokanta-kahve fonksiyonuyla restore edilecek. Su kulesi de kahve fonksiyonuyla yeniden yapılacak.

1925’te yapılan fabrikanın ilk bölümünü belirgin kılmak üzere cephe aynen korunacak.şu anda 17 bin metrekareye oturan mevcut tesis, yeni projede 14 bin 500 metrekareye düşecek.

Yaşam merkezine gelince…

Proje Genel Kooridanatörü Orhan Efe’nin verdiği bilgiye göre, İpek Yolu’ndan günümüze Bursa’nın tekstil geçmişi ve objelerinin yer alacağı İpekiş Tekstil Müzesi oluşturulacak.

Yine…

Atatürk’ün temel atarken fotoğrafları, el yazısı, İpekiş’le ilgili görüşleri, İsmet İnönü ve Celal Bayar gibi devlet adamlarının yazılarının yer aldığı hatıra defteri, Samsun Müzesi’nde bulunan ve İpekiş tarafından Atatürk’e hediye edilen gömleğin benzeri, çok sayıda daktilo, hesap makinası gibi aletler, antika mobilyalar, yabancıların verdiği madalya ve nişanların sergileneceği İpekiş Anı Müzesi tasarlandı.

Ayrıca…

İpekiş Ürün Arşivi ve Sanat Galerisi yapılacak. İlk fabrika bölümünde cam bölme arkasında ipliğin kumaşa dönüşümünü işleyen Canlı Tekstil Müzesi var.

Yanı sıra…

Merdivenlerden inip çıkarken oturulabilecek amfi, sinemalardaki filmlerin fragmanlarıyla dev ekranda maç izlenebilen ve Kargöz gösterileri için hazırlanan Karagöz Gösteri Merdivenleri olacak.

Dans ve folklor gösterilerinin yapılacağı amfi-tiyatro ile entegre Moda Gösteri Merkezi’ne yer verilecek. Moda Tasarım Atölyesi ve Tekstil Desen Tasarım Atölyesi de projede var.

Bu noktada…

Projenin özel ayrıntılarından birini Efe açıkladı:

“Bursa’nın en iyi kadın ve erkek terzilerinin yer aldığı dikim atölyeleri yapacağız. Bundan da, gelinliğin ya da damatlığın nereden alındığı sorusuna ‘Satın almadım, İpekiş’te diktirdim’ cevabı verdirmeyi hedefliyoruz.”

••••••••••

Bunlar bir yana…

İpekiş’i yaşam merkezi olarak planlayan projede Bursa’ya özgü köfte, cantık, pideli köfte, döner gibi yiyecek mekanları ve kahveler yer alıyor.

Büyük bir bakkal dükkanı, baharatçı, aktariye, kasap, balıkçı, kurukahveci, kuruyemişçi gibi dükkanlar için şadırvanlı İpekiş Çarşısı planlanmış. Parke taşı döşeli, sokak lambalı, pazarcı şemsiyeli alanda ise İpekiş Pazarı olacak.

Üstü açılır cam örtü altında Uzun Çarşı oluşturulacak, Mavi Köşe canlandırılacak. Sinemalar ve kafelerin yanısıra, Kültürpark’la entegre otopark ve yürüyüş mekanları düşünülüyor.

Çarpıcı projelerden biri de içinden yürüyerek geçilebilen ya da oturulabilen akvaryum olacak. Bir de butik özelliğinde İpekiş Otel yapılacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 23-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın