Büyükşehir’de ince hesap ve Sena Kaleli’nin şansı

Büyükşehir’de ince hesap ve Sena Kaleli’nin şansı  2004’teki AK Parti fırtınası bu seçimde olmadığı gibi, Altepe’nin karşısında çok güçlü aday yapısı oluştu. Her partiden her adaya oy gidebilecek bu seçimin sonucunu CHP adayı Sena Kale belirleyecek. Çünkü…


28 Mart 2004 yerel seçimlerinde tam bir AK Parti fırtınası esiyordu. “Oyum Tayyip’e” sloganına dönüşen fırtınasının önünde kimse duramazdı, duramadı da. AK Parti adayı Hikmet Şahin de yüzde 50 oya böyle ulaştı.

Bugün…

AK Parti önde fakat, 2004’teki fırtına yok. Davos resti ile yaşanan bir heyecan dalgası varsa da, bu dalganın 2004 boyutuna ulaşabilmesi kolay değil.

Gerçi…

AK Parti Büyükşehir için Osmangazi Belediye Başkanı olarak başarısını kanıtlamış ve gönüllerde taht kurmuş Recep Altepe’yi aday göstererek iyi bir seçim yaptı. Ama, karşısında bu kez, 5 yıl öncesine göre çok güçlü bir yapı var.

Örneğin…

5 yılın getirisi ve bıraktığı izin etkisiyle Hikmet Şahin hiç umudu olmayan Demokrat Parti’yi canlandırdı. Mehmet Gazioğlu’nun kişiliği Milliyetçi Hareket Partisi’ni umutlandırdı. Sena Kaleli ile müthiş bir ivme yakalayan Cumhuriyet Halk Partisi’ni de eklemek gerekiyor.

Bir kere…

Kaleli’nin adaylığı parti tabanında da, seçmen yapısında da benimsendi. Bu da, en azından CHP’nin kendi oylarını koruyacağı anlamına geliyor.

Yıllardır “Bizim elimiz CHP’ye oy vermeye gitmez” diyen köklü DYP/DP’lilerden “Bu defa Sena Kaleli” sözünü duyuyoruz.

Bundan da, DP’nin Şahin’le dışarıdan oy alacak olmasına karşın, kendi tabanının gidişini engelleyemediği anlamı çıkıyor.

Sonuçta…

Şahin ve Gazioğlu’nun Altepe ve AK Parti’den koparacağı oylarla Kaleli’ye yönelecek demokrat ve liberal oylar bu seçimi belirleyecek.

Onun için…

Sena Kaleli’yi daha dikkatli izlemek gerekiyor.

AK Parti’nin Nilüfer Belediye Meclisi aday adayları, sanki koalisyon listesi gibi

Belediye başkan adaylarının belirlenmesinden sonra siyasi partiler ilçelerdeki il genel meclisi ve belediye meclisi aday listelerinin hazırlıklarına da başladılar.

Gördüğümüz kadarıyla…

Bu seçim için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yanısıra Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi de meclis üyelikleri için yapılan aday adayı başvurularında ilgi merkezi haline geldiler.

Bu üç parti, aday adaylığı başvurusu yapanların yanında bir de potansiyel kabul edilen ya da parti tarafından meclis üyeliği önerilmesi düşünülen kimi isimlerin de eklenmesiyle daha büyük rakamlara ulaşacaklar.

En azından…

Listeleri oluştururken, aday adayları arasından seçme yapmak için zorlanacaklar.

Bu arada…

2004 yerel seçiminde özellikle Osmangazi’de belediye meclisi aday listesini dolduramayan ve İlçe Seçim Kurulu’na yarım liste vermek zorunda kalan Demokrat Parti’nin de, Hikmet Şahin’in adaylığı nedeniyle bu sıkıntıyı yaşamayacağı belli oldu.

Bu noktadan bakıldığında, her ilçede hemen her partinin belediye meclisi aday adayı listelerinde sürpriz isimlere rastlanıyor.

Ancak…

Nilüfer’de bu farklılık biraz daha öne çıkıyor.

Özellikle de…

Dün Nilüfer’de AK Parti’nin belediye meclisi aday adayları listesini incelerken şunu farkettik:

Burada sanki bir koalisyon listesi ortaya çıkmış.

••••••••••

Bize göre…

Listedeki en büyük sürpriz Necdet Sağır olmuş.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde CHP’den Yıldırım Belediye Meclisi’ne seçilen Necdet Sağır, geçen yıl CHP’deki kongre sürecinde yeni yönetimle ters düştüğünü düşünerek istifa etmiş ve meclis üyeliğini bağımsız olarak sürdürmüştü.

Şimdi ise…

AK Parti’den Nilüfer için belediye meclisine aday adayı olarak büyük bir sürpriz yaptı.

Yanısıra…

AK Parti’nin Nilüfer listesinde Makina Mühendisleri Odası geçen dönem başkanı İsmail Hakkı Kavurmacı’yı, bir dönem Nilüfer’de Anavatan Partisi’nin önemli isimlerinden olan Mithat Yurtoğlu’nu ve MHP’de il başkan yardımcılığı yapan Ümit Can’ı ve Genç Parti’de il başkan yardımcılığı yapan Dinçer Akyel’i de aday adayı görüyoruz.

Listede…

3 Kasım 2002’de AK Parti’nin milletvekili aday listesinde yer alan Dr. Mustafa Esgin ile Anavatan kökenli Salih Bahtiyar, işadamı Ali Osman Özmen de yer alıyorlar.

Bir de engelli aday adayı var: Ayhan Zembilci.

Son yıllarda Bursa Valiliği’nin engellilerle ilgili tüm faaliyet ve organizasyonlarında görev alan Zembilci galiba liste şansı bulunan adaylardan.

Çünkü…

AK Parti Nilüfer Belediye Başkan Adayı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer daha adaylığından önce, partisinin Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yarndımcısı olarak görev yaptığı süreçte “bu dönem meclislerde engelli adayların yer alması” için uğraş veriyordu.

Bu arada…

Nilüfer’de belediye meclisi aday adaylığı için AK Parti’ye başvuran iki de meslektaşımız var:

Haber gazetesi yazarı Osman Tüysüz ve Line TV Yayın Yönetmeni Erhan Ertarman.

Bu iki meslektaşımızın yanısıra, Nilüfer’de AK Parti’nin belediye başkan adayı olabilmek için mücadele veren Cennet Cankılıç da, başvuru yapmamasına karşın meclis listesinin potansiyel isimleri arasında sayılıyor.

Böyle bir kongre hiç kolay değil

Bursa Gazeteciler Cemiyeti’ne 1978 yılında Saruhan Ayber’in başkanlığı döneminde üye olduk. Atatürk Caddesi’nde, İstanbul Bankası’nın üst katındaki, tarihi belediye binasının önünü açmak için yıkıldığında tabelasız dernek durumuna düşülmüştü.

Rahmetli İbrahim İşsevenler’in Vakıflar İşhanı’nda bir büroya tabela asarak diriltmesine tanık olduk. Hacılar Mahallesi’ndekiilk gayrimenkulü satın alan yönetimde bulunduk.

Rahmetli İşsevenler’in kamu yararına dernek mücadelesinde yanında olduk.

Ataevler’de bugün Magazin Alışveriş Merkezi adını taşıyan ve Türkiye’deki tüm cemiyetler arasında ilk olan tesisin arsasını alıp temelini atan, açılışı gerçekleştiren Nuri Kolaylı yönetimlerinde yer aldık.

Kimileri ağabeylik anlayışına karşı olsa da, son 10 yıldır ağabey kontenjanından BGC genel kurullarında divan başkanlığı yapıyoruz.

Dün de…

Nuri Kolaylı ile Murat Taydaş arasında seviyeli bir demokratik yarışın yaşandığı kongrenin divan başkanlığı onuruna erdik. Divanda İsmail Kemankaş, İhsan Bölük ve Okan Tuna ile olmak keyifti.

365 üyeden 317’sinin oy kullandığı kongreyi Taydaş’ın 149 oyuna karşı Kolaylı 168 oyla kazanırken, üyesi olduğumuz kurumla bir kez daha gurur duyduk.

İddia ediyoruz…

Bu kadar yüksek katılımla bu kadar başa baş seçim yarışını bu kadar olgun ve yapıcı hiçbir dernek başaramaz.

Hem seçimi kazanan Nuri Kolaylı’yı, hem de Murat Taydaş’ı gönülden kutluyoruz.

Haber gazetesine geçmiş olsuı

Her zaman gururla tekrarlıyoruz… Gazeteciliğe Bursa Marmara gazetesinde başladık ama, gelişimimizi Doğru Hakimiyet’te yaşadık. Bu gazetenin 1983 yılında ofsete dönmesiyle önemli görevler üstlendik.

Yazı İşleri Müdürlüğü gibi çok onurlu görevlerin yanında, Bursa’daki ilk siyasi kulis yazılarını Hakimiyet’te başlattık. Basak Caddesi’ndeki çatının altında gençliğimizin 13 yılı geçti.

Bizim Hakimiyet olarak bıraktığımız gazete, daha sonra Haber adını aldı ve Bursa’ya hizmetini sürdürdü. Bir çok genç gazetecinin yetiştiği okul oldu.

Fakat…

Demirtaşpaşa’daki Haber gazetesi binası önceki gece yandı. Gazetenin sahipleri Turhan ve Orhan Gençoğlu kardeşlerle, Haber’de görev yapan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.

Bursa çok önemli bir gazetecilik okulunu çaresiz bırakmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 02-02-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın