Bahçeli’den çok kritik uyarı, çok özel hedefler MHP’nin aday tanıtımındaki konuşmasında Bahçeli önemli uyarılar yaptı.

Bahçeli’den çok kritik uyarı, çok özel hedefler  MHP’nin aday tanıtımındaki konuşmasında Bahçeli önemli uyarılar yaptı. 3 kez “Bu seçim yerel seçimden öteye bir seçimdir” uyarısını tekrarlayıp, “AKP’den kurtulma yolunun demokrasi içinde aranmasını” istedi.


Sık sık tekrarlıyoruz… Milliyetçi Hareket Partisi belediyeleri hiç bu kadar istememişti, hiç bu kadar hedefe kilitlenmemişti.

Geçmiş yıllarda parti içinden adaylarla seçime girilirken, bu kez kamuoyunun ilgisini çekecek isimler belirlendi ve transferler yapıldı.

Ülkücü taban da hem bu stratejiyi, hem de ortaya çıkan aday kadroyu benimsedi, bağrına bastı.

Dün…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adayları tanıtacağı toplantı için Uludağ Üniversitesi Fethiye Kültür Merkezi’ne girerken bu gerçeği çok net bir şekilde gördük.

Salon hınca hınç dolmuştu. Bırakın oturmayı, ara boşluklar dahil ayakta durmaya bile yer yoktu.

Buna karşın…

Mükemmel işleyen bir otorite-disiplin anlayışıyla hiç sorun yaşanmadı.

Açıkça söylemek gerekirse…

MHP’nin bu kadar kalabalık ve bu kadar coşkulu bir toplantısına daha önce hiç tanık olmadık.

Gördük ki…

Belediyeleri kazanma arzusuna MHP tabanı da inanmış. Dünkü coşku bu hedefe yürümeye hazır olduklarını gösteriyordu.

••••••••••

Böyle bir ortamda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin söyleyeceklerinin önemi daha da arttı.

46 dakika süren konuşması sırasında Bahçeli, ülkenin içinde bulunduğu durum ve siyasetin geleceğine bağlı olarak demokrasinin geleceği ile ilgili çok kritik uyarılarda bulundu, partililerine çok özel hedefler gösterdi.

Örneğin…

29 Mart’ta yapılacak seçimlerin çok önemli olduğunu anlatırken, “bunun bir yerel seçimden öteye önemi” olduğunu özellikle vurguladı.

Sonra da çok kritik bir uyarı yaptı:

“Bu AKP iktidarından kurtulmak gerekiyor. Ama kurtulmanın yolu demokrasinin içinde aranmalı. Demokrasi dışında bir değişiklik aramak Türkiye’ye fayda getirmiyor. Yaşanan tecrübeler, sorunlara çözüm getirilemediğini, yalnızca ötelendiğini gösteriyor.”

Teşkilatına şu çağrıyı yaptı:

“Millet iradesiyle gelip şaşkına dönenleri şaşkınlıktan kurtarmanın yolu yine millet iradesiyle Osmanlı tokatıdır. Bunun yolu da seçmendir. Gündemde bir genel seçim olmadığına göre, 29 Mart mahalli seçiminde bunu gerçekleştirin.”

Şöyle seslendi:

“Bu seçim belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği seçiminin ötesinde AKP’den kurtulma seçimidir. AKP’nin alternatifi de Milliyetçi Hareket’tir.”

Bununla birlikte…

Televizyonlarda sabahtan akşama kadar AK Parti aday tanıtım törenleri yayınlandığını ve insanların buy olla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı dinlemeye zorlandıklarını söyledi.

Zaman zaman Cumhuriyet Halk Partisi toplantılarına yer verilirken muhalefetin yok sayıldığını söyledi ve bunun millete saygısızlık olduğunu belirterek sert tepki gösterdi.

Şu sözleri ise salonu coşturdu:

“Ama o güzide televizyon yöneticilerine sitemlerimiz yok. Milliyetçi Hareket televizyonda gösterilmiyor diye düştüğümüz aşağılık kompleksimiz de yok. Ne biliyorsanız öyle yapın. Ama şunu unutmayın: Türkiye’de Milliyetçi Hareket var ve var olmaya da devam edecek.”

••••••••••

Konuşmasında…

MHP lideri Bahçeli yalnızca iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ni hedef aldı. İktidar partisinin ve başbakanın “millete saygısızlık” yaptığını söyledi.

Örnek verirken de, “Sanki Türkiye Cumhuriyeti 2002’de kurulmuş gibi; öncesini yok sayan bir anlayışları var” dedi.

Aynı şekilde…

Bugünkü iktidarın kurduğu 58, 59 ve 60. hükümetler dışındaki 57 hükümetin yok sayıldığını ifade etti.

Ekonomik krize değinirken de, Başbakan Erdoğan’ın önce krizin teğet geçeceğini söylediğini, sonra bu sözünden dönemediği için “teğetin olduğu yerde dokunma olabileceğini” söylediğini anımsatıp “Nasıl oluyor da Bursa gibi bir yerde tekstil çöküyor, 59 bin insane işsiz kalıyor?” diye sordu.

Şu uyarısı da kritikti:

“Sosyal patlamanın en önemli dinamiti işsizliktir. İşsizlik de yoksulluğu getirir.”

Bahçeli konuşması ve özel vurguları

Siyasi parti liderleri arasında Milliyetçi Hareket Parütisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmalarını genellikle yazılı metinden yaptığı bilinir.

Ama, Bursa’daki konuşmalarını metin olmaksızın, irticalen yapıyor.

İki yıl önceki Bölge İstişare Toplantısı’ndan sonra dün de belediye başkan adaylarının tanıtımı nedeniyle yapılarn toplantüıda irticalen konuştu.

Bu konuşmada dikkatimizi çekmen özel vurgular vardı.

Örneğin…

MHP lideri Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 22 Temmuz’daki oy oranını söylerken asla yüzde 47 demiyor. Bunun yerine yüzde 46.6 rakamını özellikle kullanıyor.

Yine…

Konuşmasında dört kez “225l gündür devam eden AKP iktidarı” ifadesini kullandı ve teşkilatından bu iktidarı sona erdirecek sandık dersi için kapı kapı gezerek halkla kucaklaşmalarını ve çok çalışmalarını istedi.

Özellikle…

“Bu seçim belediye başkanı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliği seçiminin ötesinde AKP’den kurtulma seçimidir. AKP’nin alternatifi de Milliyetçi Hareket’tir” ifadesini konuşmasında 3 kez tekrarladı.

MHP adaylarını bağrına basıp onurlandırdı

Milliyetçi Hareket Partisi dışarıdan adaylara yöneldiğinde, parti tabanının rahatsız olacağını düşününler yanıldıklarını dünkü toplantıda çok açık bir şekilde gördüler.

Büyükşehir’de Mehmet Gazioğlu’nun, Osmangazi’de Basri Sönmez’in, Yıldırım’da Cüneyt Karlık’ın isimleri anons edildiğinde, hınca hınç dolu salonda herkes ayağa kalkıp alkışladı.

Hele…

Bahçeli kürsüden “Her ilçede bir bey var, bir de beylerbeyi var… Adı gibi Gazioğlu beylerbeyidir” dediğinde coşku doruğa ulaştı.

Bu sözlerin ardından, Bahçeli’nin davetiyle sahneye çıktığında yağan konfetilerin Gazioğlu’nu duygulandırdığını gördük. Önümüzden geçerken gözlerinde yaş vardı.

Cüneyt Karlık sahneye boynunda Bursaspor kaşkoluyla çıktı ve bir yeşil-beyaz kaşkol da Bahçeli’ye taktı. Basri Sönmez’in heyecanı ise yüzünden belli oluyordu.

Bu arada…

Ciddi bir beyin ameliyatı geçiren Mudanya Adayı Rafet Şengül’ü partililer uzun uzun alkışladılar.

Alkış alanlar arasında, AK Parti’den geçen İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz ile Barakfakih Belediye Başkanı Ali Kök’ü de saymak gerekiyor.

40. yılda, 40 adayla 40 belediye hedefi

Siyasi parti organizasyonlarında, salonun doluluğu kadar katılanların coşkusu da önem taşıyor. Çünkü tiyatro seyircisi gibi katılım hedeflerle uyuşmuyor.

Dün…

MHP’nin adaylarını kamuoyuna tanıttığı toplantıda hem katılım çok yüksekti, hem de katılanların coşkusu zirvedeydi.

Böyle bir ortamda…

Bahçeli seçim için özel hedefler koyarken, Türk’ün Ortaasya’dan Anadolu’ya yolculuğunda önemli durakları olan Ahlat’ı, Malazgirt’i, Anadolu Selçukluları’nın yerleştiği Konya’yı, Osmanlı’nın doğduğu Söğüt’ü ve başkantleri Bursa’yı, Edirne’yi, İstanbul’u istedi.

Buna karşın…

MHP İl Başkanı Arif Demirören ise yaptığı sunuş konuşmasında, adeta hedef raporu sundu.

22 Temmuz seçimlerinin daha ertesi günü teşkilat olarak çalışmaya başladıklarını, Bursa’da çalmadık kapı bırakmadan çalıştıklarını kaydeden Demirören konuşmasında, 2023 Metropol Bursa projesi hakkında bilgi verdi:

“22 Temmuz seçimleri için geliştirdiğimiz Bursa Mutlu Olsun projesinin ardından 55 sorun tespit ederek çözüm önerilerini hazırladık. Çalışmamızla, Bursa’nın çalınan değerlerini yeniden kazandıracağız.”

Bir de söz verdi:

“9 Şubat Milliyetçi Hareket Partisi’nin 40. yılı. Bursa’da 40 belediyede adayımız var. 40. yılda, 40 adayla, 40 belediyeyi Milliyetçi Hareket’e armağan edeceğiz. 29 Mart’ta da 41 kere maşallah diyeceğiz.”

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 18-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın