Kömür ocağı durdu, çöp sorunu ortaya çıktı… Keles’in 42 mahallesinden toplanan çöpler Harmanalan Köyü kenarına yığılıyor

KELES ÇÖPLÜĞÜ VE HARMANALAN KÖYÜ
KELES ÇÖPLÜĞÜ VE HARMANALAN KÖYÜ
KELES ÇÖPLÜĞÜ VE HARMANALAN KÖYÜ

Bir yandan daha yaşanabilir bir dünya için el ele verip daha iyi yaşanabilir kentler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, ama bir yandan da insanlara yaşam alanı bırakmayan işlere imza atıyoruz.
Keles’in tarihi çok eski köylerinden Harmanalan’dan gelen eylem fotoğraflarına bakarken ister istemez böyle düşündük.
Çünkü…
Keles’in 42 mahalle ve köyünden toplanan çöpler getirilip Harmanalan Köyü kenarına yığılıyor. Açık çöplükten yayılan koku ve bakteriler de Harmanalan’da yaşayanları etkiliyor.
Aslında…
Keles Belediyesi’nin Harmanalanı Köyü’nün yanını çöplük ilan etmesi ve çöp dökmesi yeni bir uygulama değil, yıllardır sürüyor. Ne var ki, alan çöplük ilan edildiğinde, Türkiye Kömür İşletmeleri Harmanalan Ocağı’ndaki hafriyatın döküm alanıydı.
O nedenle, dökülen çöplerin üstü maden için yapılan hafriyat atıklarıyla örtülüyordu ve sorun da olmuyordu. Madendeki çalışmalar durunca çöplerin üstüne toprak dökülemedi, çöplük de giderek büyüdü ve köyü rahatsız eder duruma geldi.
İşte…
Harmander önderliğindeki köylüler çöplüğü protesto eylemini bu nedenle yaptılar. Dernek yönetimi, Keles Belediyesi’ne girişimlerinden sonuç alamayınca sorunu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ilettiler.
Şimdi de umutla çözüm bekliyorlar.