Nereye baksan bizden bir parça… Balkanlar’da Türk izleri ve Üsküp sokaklarında Bursa’yı solumak!

ÜSKÜP ÇIKARMASIGeçen yıl… Batı Trakya’da Gümülcine’de Kadir Gecesi’ni geçirdiğimizde bu sütunlardan izlenimlerimizi paylaşırken de aynı şeyi söylemiştik.
Osmanlı ilerleme yönü olarak önce Batı’yı seçmiş, İstanbul’dan önce Trakya’yı fethetmiş. Oralarda Türk kültürünü geliştirmiş.
O bakımdan…
Balkanlar’da bugün bile silinemeyen Türk izleri var ve orada soydaşlarımız yaşıyorlar. Dahası, o soydaşlarımız yüzlerini Türkiye’ye dönmüşler, buralardaki rahat ortamlarda anlaşılamasa da büyük bedeller ödemişler.
Halen de ödemeye devam ediyorlar.
Hem de…
Önlerine çıkarılan zorluklara, karşılaştıkları ayrımcılığa rağmen zor şartlarda da olsa geleneklerini, yaşam tarzlarını sürdürüyorlar.
Tek bir beklentileri var: Unutulmamak. Onların umutlarını yok etmemek, belki de yaşama bağlanma dirençlerini kırmamak gerekir.
Nitekim…
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte, tarihin izlerini yaşatmak adına yapılan hizmetlerin açılışlarına katılmak üzere kalabalık bir heyetle  Üsküp’e geldik.
Adeta Bursa çıkarması yaptık.
Orada yaşayan ve kan bağımız olan insanlara yalnız olmadıklarını unutturmamak ve bölgedeki Türk izlerini sürdürüp gelenekleri yaşatmak adına yapılan işlerin önemi bazen Bursa’dan anlaşılamayabilir.
Fakat…
Bu milletin kendi parçasını unutmaması, izleri sildirmemek gibi hedef ve amacının olması çok önemli.
Ayrıca…
Olay TV olarak geçen yıl Gümülcine’den gerçekleştirdiğimiz Kadir Gecesi mevlit yayınını dün gece Üsküp’te Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Arasta Camii’nden Bursa’ya ve uydu aracılığıyla tüm dünyaya ulaştırdık.
Sağlık eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar heyetin siyasi önderleri.
İkisi de Batı Trakyalı ve ikisi de Anadolu ile Balkanlar arasındaki Türk bağının örnekleri.
Onlara AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun eşlik ediyor.
Heyette…
Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Şahin, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sait Gürlek ile birlikte Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, AK Parti ilçe başkanları ve bürokratlar da var.
Bursa esik milletvekilleri Fethi Akkoç ve Niyazi Pakyürek de heyetteler.
Burada gördük ki…
Milletin bağı gerçekten çok güçlü. Üsküp sokaklarında, çarşısında Bursa’da gezer gibi gezdik, herkesle konuşup anlaştık.
Gümülcine’de karşımıza çıkan, hatta diğer Balkan kentlerinde de olan manzara bile aynı. Türklerin yaşadığı bölgeler kapalı ve yoksul kalırken, Hıristiyan bölgeleri zengin ve gelişmiş görüntü veriyor.
Örneğin…
Vardar Nehri’nin iki kıyısında bambaşka iki Üsküp var. Birinde klasik Türk köyü yaşantısı sürerken diğeri anıt binaları, heykelleriyle yenilenmiş.