Altepe açıkladı: Tramvay orta refüjden geçecek, İstanbul Caddesi gerdanlık gibi köprülerle süslenecek

BEŞYOL KAVŞAĞI KÖPRÜLÜ GEÇİŞCumhuriyet Caddesi’nde çalışan ve İncirli’ye kadar giden nostaljik tramvay hattını bir kenara bırakırsak, Heykel-Kent Meydanı arasında ring yapan İpekböceği gerektiği hıza ulaşamıyor.
Çünkü…
Caddede lastik tekerlekli araçlar arasında yol almak durumunda kalan İpekböceği pek çok noktada caddelerin kesişmesi nedeniyle beklemek ya da duraksamak zorunda kalıyor.
İşte…
Bu sorun, T2 adıyla yapımına başlanan İstanbul Caddesi hattında olmayacak.
Neden olmayacağını, Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında ağırladığımız Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe şöyle açıkladı:
“Bu hattımız, şu anda çalışan T1 hattına benzemiyor. En büyük fark, burada yolun orta refüjünü kullanıyoruz. İki yanından gidiş ve dönüş sağlayacağız.”
Şunun altını çizdi:
“Kent Meydanı önündeki kavşağı düzenliyoruz. Bunun dışında, Terminal’e kadar tramvay kesintisiz olarak gidip gelecek. Hiçbir yolla kesişmeyecek.”
Şu bilgiyi verdi:
“Buttim Kavşağı bitti, Panayır Kavşağı’nda çalışma başlıyor. Beşyol’da ise farklı bir projemiz var.”
Bu noktada…
“30 metrelik yol olarak yürüttüğümüz çalışmanın İstanbul Yolu’nun batısında kalan bölümü bitti ve Çelebi Mehmet Bulvarı adını verdik” anımsatmasını yapıp şunu söyledi:
“Yolun doğusunda kalan ve Gökdere’ye kadar gelecek olan ikinci etabına Murat Hüdavendigar Bulvarı adını vereceğiz.”
Sonra da şunu açıkladı:
“Bu iki bulvarı, üstten köprüyle birbirine bağlayacağız. İki yeni bulvar İstanbul Caddesi’nin üstünden geçip birleşecek, trafiği de kesmeyecek.”
Şunu vurguladı:
“Kesintisiz olması, İstanbul Caddesi tramvayını daha hızlı hale getirecek. Tramvay daha yüksek hızda çalışacağı için daha çok yolcu taşıyacak, bölgenin ulaşım sorununu da çözecek.”
Şu noktada iddialı:
“İstanbul Caddesi’nden gelenleri kente girerken adeta kentin gerdanlıkları gibi köprüler karşılayacak. Bir dünya şehrine girildiği fark edilecek.”