II. Uluslararası Felsefe Kongresi başlıyor… Şehir mi felsefeden doğar, felsefe mi şehirden?

İlki geçen yıl yapılırken tarihten gelen özellik nedeniyle “Evliya Şehri Bursa, felsefenin de başkenti” sloganı vardı.
Bu yıl…
Şehir ve Felsefe temalı II. Uluslararası Felsefe Kongresi organizasyonunda düşünen şehir hedefinden hareketle “Düşünce Şehri Bursa” sloganı öne çıktı.
Aslında…
Kongrenin ana teması olan şehir ve felsefe günlük yaşamı doğrudan etkilemese bile kentlerin gelişiminde insan ve düşüncenin oluşumu açısından çok önemli.
Nitekim…
Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Türkiye Felsefe Kurumu, Nilüfer Kent Konseyi, Busiad, Bursa Türk-Fransız Kültür Derneği, Türkiye Felsefe Derneği, Uludağ Felsefe Derneği, Uludağ Felsefe Topluluğu ile birlikte düzenlediği uluslararası kongrenin ikincisi insan-kent ilişkileri ve bunun düşünceye yansımaları açısından önemli.
Zaten…
Bursa’da felsefenin gelişmesi için yoğun uğraşlarıyla tanınan ve II. Uluslararası Felsefe Kongresi Genel Koordinatörlüğü’nü de üstlenen Diş Hekimi Gürkan Kaya da aynı noktaya dikkat çekiyor.
Son dönemde gelişen “sağlıklı şehir” gibi kavramların yanına “düşünen şehir” temasının eklenmesini isterken de, “Şehirlerin hafızası vardır, kentsel dönüşümler planlanırken bu hafızayı yok etmemek gerekir” diyor.
Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen de uluslararası alanda söz sahibi 100’den fazla bilim insanı ve felsefecinin katılacağı kongreyi tanımlarken Bursa tarihsel, geleneksel ve ekonomik arka planıyla kültür başkenti olma yolunda en yetkin kentlerden biri. Bu kongre bu olanağı açığa çıkartmayı ve uluslararası düzeyde duyurmayı hedefliyor” diyor.
11-13 Ekim tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Salonu’nda gerçekleştirilecek II. Uluslararası Felsefe Kongresi’nin açılış konuşmalarını Meksika’dan dünyaca ünlü Prof. Dr. Gabriel Vargas Lozanı ile Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ionna Kuçuradi ve Prof. Dr. Şafak Ural yapacaklar.
Kongre, “Şehirler mi felsefeden doğar, felsefeyi mi şehirler oluşturur” tartışmasını oda yapacak.