En hesaplı Bursaray ihalesi… Kestel Etabı’nın kilometre maliyeti Üniversite Etabı’nın üçte biri

Kuşku yok ki, Bursa’da yerel yönetimlerin en büyük yatırımı Bursaray oldu. Rahmetli Teoman Özalp’ın hazırladığı A Etabı’nın İzmir Yolu’nda Küçük Sanayi’den, Mudanya Yolu’nda Organize Sanayi Bölgesi’nden başlayıp Şehreküstü’ye gelen 17 kilometrelik etabın Erdem Saker döneminde başladı, Erdoğan Bilenser tamamladı.
Sonra…
Hikmet Şahin döneminde 4.8 kilometrelik B Etabı ile Arabayatağı’na ulaştı. Yine Şahin döneminde 6.6 kilometrelik Uludağ Üniversitesi Etabı için ihaleye çıkıldı.
Anımsıyoruz da…
29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak rahmetli Hikmet Şahin ihale kararı aldığında hem partisinden, hem Bursa kamuoyundan uyarılar gelmişti.
Uyarılarda…
Seçime gidilirken maliyeti yüksek bulunan bir ihalenin yapılmasının doğru olmadığı belirtiliyor ve “Eğer siz devam ederseniz yine yaparsınız, başkası Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse elini kolunu bağlamayın” deniliyordu.
Ama…
O dönem, 6.6 kilometrelik Uludağ Üniversitesi Etabı 98 milyon Euro’ya ihale edildi.
Ayrıca…
30 vagon alımı için de 94.2 milyon Euro tutarında bir başka ihale yapıldı.
29 Mart 2009’da Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Altepe işe bedeli yüksek bu iki ihaleden başladı. Vagon ihalesini değiştiremedi ama müteahhit firma il görüşüp anlaşarak tasarrufa yönelik kararlar geliştirdi.
Bu hattan sağlanan yüzde 36’lık tasarrufla da 2.3 kilometrelik Emek Etabı yapımına başladı ve böylece Mudanya Yolu’nda Bursaray’ın Organize Sanayi Bölgesi’nden Emek’e uzaması sağlandı.
Son olarak…
Geçen hafta Bursaray’ı şu an son durak olan Arabayatağı’ndan Kestel’e taşıyacak etabın ihalesi yapıldı.
8 kilometrelik Kestel hattında iki noktada yeraltına inilecek. Bunlardan biri Esenevler Kavşağı’na yapılacak bat-çık tarzı geçiş. İkinci yeraltına iniş ise kapalı tünel şeklinde olacak.
Bunun için…
Olay Medya’yı geçtikten hemen sonra Bursaray yeraltına girecek. Kestel Kavşağı’nın altında tünel ikiye ayrılacak. Hattın bir kolu yerüstüne çıkıp Kestel Bakım Merkezi’ne, diğer kolu yeraltında devam edip eskiden adı Sarıyer olan Kestel Plaza önündeki son istasyona ulaşacak.
Bu bölüm için 500 metrelik tünel öngörülüyor.
Kestel Etabı’nın maliyet açısından daha öncekilerden farklı bir yanı yok.
Buna karşın…
Bu hat 68.5 milyon liraya ihale edildi.
Yazıyı çok fazla rakama boğmak istemiyoruz. O nedenle son iki dönem ihalelerinin karşılaştırmasını yapmakla yetineceğiz.
Gördüğümüz tablo şu:
Yerel seçimin öncesinde yapılan Üniversite Etabı’nın 1 kilometresi 33 milyon liraya mal olurken, Kestel Etabı’nın 1 kilometrelik maliyeti 11 milyon lira.
Yani…
Altepe yönetimi, Bursaray’ın 1 kilometresini Şahin yönetimine göre 22 milyon lira daha ucuza mal etmiş durumda. Bu da Kestel Etabı’nın 1 kilometresinin Üniversite Etabı’nın 1 kilometresinin üçte birine mal edildiği anlamına geliyor.
Kısacası…
Hem yönetim anlayışı bakımından, hem de maliyet hesabı bakımından gerçekten çok büyük bir fark. Sonuçta para Bursa’nın.
Bu arada…
Bursaray’ı kentin doğusunda Arabayatağı’ndan Kestel’e götürecek olan yeni etapta 7 istasyon yer alıyor.
Bugünkü son durak olan Arabayatağı’ndan sonraki yeni etapta ilk istasyon Polis Okulu Kavşağı’nda olacak. İkinci istasyon bat-çık ile geçilecek olan Esenevler Kavşağı’nda yapılacak.
Üçüncü istasyon Yeşilevler’de yapılacak. Sonra Otosansit istasyonu var. Beşinci istasyon Gürsu Kavşağı’nda, altıncı istasyon Olay Medya önünde olacak. Yedinci ve son istasyon ise Kestel’de yer altı istasyonu olarak yapılacak.